سهام عدالت مردم از طریق بورس بلوکه است ، مصادره یا آزادسازی؟

به گزارش واندر هنگر، به گزارش خبرنگاران، بیش از یک سال است که مدیران سازمان بورس و وزارت اقتصاد به بهانه فرایند کاهشی شاخص کل بورس جلوی فروش سهامی که 50 میلیون نفر مالک آن هستند گرفته است و فقط با تکذیبه ها سهامداران را ناامیدتر از قبل می کند.

سهام عدالت مردم از طریق بورس بلوکه است ، مصادره یا آزادسازی؟

سهام عدالت شامل 49 شرکتی است که مردم سهامدار آن هستند، از این تعداد 36 شرکت آن بورسی و 13 شرکت آن غیربورسی است. همچنین سازمان بورس سال گذشته در دو مرحله 60 درصد از سهام عدالت را آزاد و قابل فروش کرد اما عملا سهامداری از این دارایی خود سودی نبرده است.

اگر چه دولت ها برای سهامداران تبلیغ می کنند اما هیچ دولتی نتوانسته به این 50 میلیون نفر کمک کند. سازمان بورس از مرداد پارسال فروش سهام عدالت را ممنوع کرده اما در مقابل بلوکه کردن دارایی مردم گزینه جایگزینی به آنها نداده است.

در هفته گذشته شرکت سپرده گذاری مرکزی که از زیرمجموعه های سازمان بورس است یک ضرب الاجل مشخص کرد که سهامداران تا روز 5 شهریور درخواست قبلی فروش خود را لغو کنند تا ضرر نکنند. این اطلاعیه امید فروش سهام عدالت را برای سهامداران زنده کرد اما در نهایت مسئولان سازمان بورس فروش سهام عدالت تکذیب کردند.

دولت نو هم وعده هایی هم به کسانی که سهام عدالت دارند داده و هم به کسانی که این سهام را ندارند. وزیر اقتصاد و رئیس جمهور از سهام عدالت نو می گویند، وعده ای که دولت روحانی هم داد و عملی نشد.

دولت حتی سعی کرد انتقادها به خود را وعده وام سهام عدالت کم کند اما نتوانست طرح کارت اعتباری سهام عدالت را هم اجرا کند تاجایی که سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت اعلام کرده تعداد ناچیز 100 هزار کارت اعتباری صادر شده است.

سهامداران حتی صاحب سهام خود هم نیستند چرا که این سهام در سبد بورسی شان نمی شیند. در روش مستقیم مسئولیت فروش به عهده کارگزاری هاست و در روش غیرمستقیم هم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام مردم را در دست دارند.

نوع عملکرد بورس درباره سهام عدالت به نحوی بوده که در واقع سهام عدالتی به مردم داده نشده، آنها به طور اسمی سهامدار هستند و مالک اصلی همچنان دولت است.

نوع آزادسازی و دستورات سازمان بورس درخصوص سهام عدالت نشان می دهد که این نهاد به جای این که مردم را به دارایی شان برساند آن را مصادره کرده است.

در ادامه اظهارات برخی از مخاطبان خبرنگاران را می خوانید که در چند روز اخیر با تکذیبیه های سازمان بورس معترض هستند.

دیکتاتوری محض در فروش سهام عدالت در حق مردم

الان اینکه اجازه فروش نمیدن کاملا غیر قانونیه 15 سال پیش 500 هزار از حقوق کم کردند این پول خودمونه نه مفت

چرا مردم روسر کار میزارید خدارو خوش نمیاد 6ماهه منتظر فروش سهام هستیم حتما احتیاج داریم که به درو دیوار میزنیم

هرکی صاحب سهامشه دوست داره بفروشه به نصف قیمت و احتیاجمندن …قیمت سهام عدالت بالابره بی فایدس وقتی که هیچی دستت تونگیره جزضررش ممنون

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1762

به "سهام عدالت مردم از طریق بورس بلوکه است ، مصادره یا آزادسازی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت مردم از طریق بورس بلوکه است ، مصادره یا آزادسازی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید