هزینه 450 میلیارد تومانی شهرداری قم در مترو برای سال 1400

به گزارش واندر هنگر، شهردار قم با اشاره به هزینه 450 میلیارد تومانی شهرداری قم در پروژه مترو سال جاری گفت: هنوز تا رسیدن به مرحله تست گرم به 200 میلیارد تومان دیگر احتیاج داریم که این ارقام بسیار سنگین هستند.

هزینه 450 میلیارد تومانی شهرداری قم در مترو برای سال 1400

خبرنگاران قم - دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در جلسه شورای مدیران شهرداری قم که در سالن رضوان ساختمان شهرداری مرکز برگزار گردید، با اشاره به پیگیری امور شهر با جدیت گفت: ماه های پایانی سال زمانی است که باید بودجه سال آینده تدوین و نهایی گردد.

شهردار قم گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و شرایط شهرداری ها، یکی از نکات مورد تأکید برای تدوین بودجه سال آینده، واقع بینی آن است.

سقائیان نژاد با اشاره به اینکه عدد بودجه پیشنهادی سال آینده معین شده و بعد از جمع بندی نهایی به شورای اسلامی شهر ارائه خواهد شد گفت: موضوعی که بسیار مهم است واقع گرایی در تدوین بودجه است. گاهی بعضی از بخش ها ارقام بالایی برای بودجه پیشنهاد می دهند؛ قطعاً همه در شهرداری علاقه مند به انجام کار های بزرگ هستند، اما شرایط اقتصادی جامعه را نیز باید در نظر داشت.

شهردار قم با اشاره به تحولات اقتصادی کشور گفت: اگر امکاناتی که دولت در سال های گذشته به عنوان حمایت از شهرداری ها یا سهم خودش در بودجه داشته را حذف کند، قطعاً دچار معضلات زیادی خواهیم شد.

دکتر سقائیان نژاد با اشاره به مطرح شدن حرف وحدیث هایی درباره اختصاص 50 درصد عایدی حاصل از اقتصادیات بر ارزش افزوده به حاشیه شهر ها گفت: این قانون در صورت تصویب، شهرداری های کشور را با مسائل بسیاری روبه رو می کرد.

او گفت: با رایزنی هایی که انجام شد این عدد از 50 درصد به 6/0 درصد تقلیل یافت؛ که این عددی نیست که ما را دچار مشکل کند و از این مشکل نجات پیدا کردیم که جای تقدیر دارد.

شهردار قم به سهم 50 درصدی دولت در پروژه های قطار شهری اشاره نمود و گفت:قطار شهری از پروژه های بسیار پرهزینه شهرداری است و اگر دولت سهم خود را در این پروژه نپردازد، شهر های بزرگ کشور با مسائل زیادی روبرو خواهند شد.

او گفت: شاید این عدد برای بسیاری قابل هضم نباشد، اما شهرداری قم در این شرایط اقتصادی و در سال 1400 بیش از 450 میلیارد تومان به پروژه مترو تزریق نموده است.

دکتر سقائیان نژاد بابیان اینکه هنوز برای رسیدن به مرحله تست گرم باید در پروژه متروی قم 200 میلیارد تومان دیگر هزینه گردد گفت: این ها به جز مسئله واگن است که در سفر ریاست محترم جمهوری روی آن صحبت شد.

شهردار قم با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با وزیر کشور در جریان سفر ریاست جمهوری به قم در دی ماه سال جاری گفت: قرار شد وزیر کشور پیگیر مسائل قطار شهری قم شوند و در روز های آینده نیز جلسه ای در همین ارتباط به اتفاق استاندار در حضور وزیر کشور خواهیم داشت.

سقائیان نژاد با اشاره به حذف بند (و) تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه کشور مرتبط با مطالبات شهرداری ها از دولت در قانون بودجه سال آینده کشور گفت: این موضوع هم برای شهرداری ها مسائلی ایجاد می نماید چراکه ما مبالغی از ارگان ها و نهاد های دولتی طلبکار هستیم و ما به ازای آن نیز بدهی هایی به بانک ها داریم که باید این موضوع با تهاتر حل می شد.

او گفت: از طرفی بدهی های بانکی با قیمت های متغیر را شامل می گردد، اما مطالبات ما از سازمان های دولتی به صورت راکد به جای مانده است.

دکتر سقائیان نژاد گفت: دولت باید این مشکل را رفع کند چرا که فشار سود های مرکب ناشی از باقی ماندن بدهی ها و مطالبات، بر اداره امور شهر اثرگذار خواهد بود.

شهردار قم با اشاره به اینکه مطالباتی از دولت درزمینه بودجه شهر های مذهبی هم وجود دارد گفت: این بودجه هم سال هاست به شهر های مذهبی اختصاص داده نشده و باید با همکاری دولت برای تحقق این مطالبات اقدام کرد تا فشار هزینه های سنگین پروژه قطار شهری از دوش شهرداری برداشته گردد.

شهردار قم با اشاره به قطع شدن سهم دولت در زمینه حمل ونقل عمومی کلان شهر ها گفت: مسئله تامین اقتصادی هم برای یاری به پروژه های شهری به طورکلی متوقف شده و تکلیف تأمین قیر برای شهرداری ها هم مبهم است.

او گفت: ما شرایط دولت را درک می کنیم، اما به هر صورت باید بدانیم که محدودیت های بسیاری در شهر خواهیم داشت.

دکتر سقائیان نژاد با اشاره به اینکه در شرایط حاضر تأمین آسفالت بسیار مشکل شده است گفت: قیمت یک تن قیر از دو میلیون تومان به 12 میلیون تومان رسیده است. یاری دولت در سیمان هم محدودشده است و دیگر برنامه ریزی برای آسفالت منطقه ها شهری بسیار سخت شده است.

او با اشاره به اهمیت توجه به بند (ز) تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه کشور گفت: در این زمینه باید ارگان های دولتی که به شهرداری بدهکار هستند، احصا و مطالبات شهرداری مشخص تکلیف گردد.

شهردار قم با اشاره به اهمیت پیگیری برای تحقق بودجه عوارض نوسازی گفت: شاید درمجموع رقم این بودجه چندان قابل توجه نباشد، اما با حرکت در این راستا و فرهنگ سازی می توانیم یک گام مثبت برای اداره شهر به وسیله عایدی های پایدار برداریم.

او با اشاره به اهمیت تحقق عایدی حاصل از سرمایه گذاری در بودجه سال جاری شهرداری قم گفت: مسئله تحقق عایدی های غیرنقدی هم از موضوعاتی است که به صورت جدی باید پیگیری گردد.

دکتر سقائیان نژاد از شهرداران منطقه ها قم خواست از همین حالا برای جمع بندی تفریغ بودجه اقدام نموده و اسناد را ثبت نمایند.

شهردار قم با تأکید بر اینکه باوجود مسائل اقتصادی پروژه های عمرانی شهرداری قم باید مانند گذشته با قوت و قدرت پیگیری گرددگفت: چند پروژه کلیدی و فعال داریم که باید به صورت مستمر پیگیری گردد. یک روز تأخیر در یک پروژه با توجه به شرایط کشور، ادامه پروژه را با ریسک همراه می نماید.

ح

خبرنگاران قم قم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1999

به "هزینه 450 میلیارد تومانی شهرداری قم در مترو برای سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه 450 میلیارد تومانی شهرداری قم در مترو برای سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید