روزنامه لبنانی: سعد الحریری می گوید تمایلی به نخست وزیری ندارد

به گزارش واندر هنگر، یک روزنامه لبنانی گفت، نخست وزیر این کشور به مقامات و جریان های سیاسی گفته از نظر او تشکیل دولت وحدت ملی دیگر بی فایده است و در برهه فعلی نمی خواهد به نخست وزیری برگردد.

روزنامه لبنانی: سعد الحریری می گوید تمایلی به نخست وزیری ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، 21 روز از زمان آغاز ناآرامی ها در لبنان می گذرد و این کشور دیروز (سه شنبه) نیز شاهد ادامه روند اعتراضات بود.

در زمینه تلاش برای تشکیل دولت جدید جبران باسیل وزیر خارجه لبنان دو روز پیش (دوشنبه) با سعد الحریری نخست وزیر دیدار کرد و گفته می شود این دو یک بار دیگر دیشب نیز دیدار کرده اند.

دیدار دوم پس از آن صورت گرفت که الحریری و علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان و نزدیک به نبیه بری رئیس مجلس به گفت و گو نشستند و این وزیر لبنان دیدگاه های دوگانه شیعه حزب الله و امل درباره روند تشکیل دولت را به اطلاع نخست وزیر رساند.

روزنامه الجمهوریه در این زمینه نوشت: سعد الحریری همچنان بر نظر خود پافشاری می کند او تمایلی ندارد در این مرحله به نخست وزیری برشود و این موضع خود را به اطلاع باسیل، حزب الله و تمامی سران و شخصیت هایی سیاسی که با وی دیدار کرده اند، رسانده است. الحریری گفته آماده است شخصیتی سیاسی مورد توافق همه را پیشنهاد دهد که نخست وزیر دولتی متشکل از افراد متخصص (تکنوکرات) شود؛ دولتی که هیچ وابستگی به احزاب و قوای سیاسی نداشته باشد.

نخست وزیر لبنان در ادامه چندین اسم پیشنهاد داده که برخی از آنها قابل بررسی هستند. وی گفته از دلایل عدم تمایل وی برای بازگشت به نخست وزیری این است که از نظر او دیگر تشکیل دولت وحدت ملی بی فایده است.

سعد الحریری بیست و هفتم آبان اعلام کرد، به بن رسیده و استعفای خود را کتبا تسلیم میشل عون کرد (جزئیات بیشتر).

بر اساس اعلام رسانه های لبنانی، گزینه تشکیل دولت تکنوکرات بدون حضور سعد الحریری بیشتر مطرح است و از جمله اسامی پیشنهادی برای پست نخست وزیری ریا الحسن وزیر کشور و نواف سلام قاضی دیوان بین المللی دادگستری و سفیر پیشین لبنان در سازمان ملل متحد هستند.

طرح باسیل

باسیل در دیدار با سعد الحریری طرحی شامل مفاد زیر را پیشنهاد داده است:

1-تشکیل دولتی بدون حضور سیاستمداران شناخته شده

2-نخست وزیر شخصی مورد قبول خود را پیشنهاد دهد تا با موافقت قوای سیاسی روند تشکیل دولت آغاز شود

3-قوای سیاسی افراد شایسته و فنی بویژه در زمینه اقتصادی را پیشنهاد دهد زیرا مرحله فعلی نیازمند تیمی شایسته است، سران سیاسی باید برای این تیم اطمینان ایجاد کنند و موانع را از سر آن بردارند

4-نظر طرف های معترض در خیابان ها پرسیده شود تا کاندیدهای مورد نظر آنها در دولت جدید وارد شوند

نبیه بری:اولویت کنونی تشکیل سریع دولت است

نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیروز اعلام کرد، اولویت فعلی تسریع در تشکیل دولت جدید است ؛ وضعیت کنونی تأخیر را نمی پذیرد، هر چه بیشتر تأخیر شود خطرات نیز افزایش پیدا می کند.

وی همچنین از آغاز انقلاب قانونی برای مبارزه با فساد خبر داد و گفت، پیشنهادهایی درباره قوانین مهم مربوط به انتها دادن به روند محرمانه بودن اطلاعات حساب های بانکی و بازگرداندن اموال به غارت رفته وجود دارد.

روسیه بر حمایت از لبنان تأکید کرد

میخائیل بوگدانوف فرستاده روسیه در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه با دیروز امل ابوزید مشاور رئیس جمهور لبنان دیدار کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، مسکو بر حمایت از حاکمیت، استقلال و ثبات لبنان تأکید کرد و گفته است، تمام مسایل باید به دست خود لبنانی ها و در چارچوب قانونی و با گفت وگو حل شود.

بوگدانوف بر مردود دانستن هر مداخله خارجی در امور لبنان و بازی با سناریوهای ژئوسیاسی تأکید کرده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 545

به "روزنامه لبنانی: سعد الحریری می گوید تمایلی به نخست وزیری ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه لبنانی: سعد الحریری می گوید تمایلی به نخست وزیری ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید