درگاه شناسایی خانه های خالی باز شد ، سامانه املاک و اسکان تحویل سازمان امور مالیاتی شد

به گزارش واندر هنگر، سامانه ملی املاک و اسکان برای شناسایی خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شد.

درگاه شناسایی خانه های خالی باز شد ، سامانه املاک و اسکان تحویل سازمان امور مالیاتی شد

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

واندر هنگر - احمد میر خدائی: انتظار 4 ساله برای راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان بالاخره به سرانجام رسید. طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، این سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی نهاده شده است. طبق قانون، خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند و در سال دوم باید معادل یک دوم مالیات اجاره واحد را به عنوان مالیات بر خانه خالی بپردازند. این مالیات در سال سوم، برابر با مالیات متعلق به اجاره و از سال چهارم به بعد معادل 1.5 برابر مالیات متعلق به اجاره آن واحد خواهد بود.

به گزارش واندر هنگر، در تیرماه 94 و در جریان تصویب قانون اصلاح مالیات های مستقیم، مجلس به دریافت مالیات از خانه های خالی رأی داد. این قانون وزارت راه و شهرسازی را مکلف می نماید ظرف 6 ماه از تاریخ تصویب قانون، ضمن طراحی و ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان برای شناسایی خانه های خالی، دسترسی سازمان امور مالیاتی به این سامانه را فراهم آورد تا مالیات ستانی از این واحدها به عنوان اهرمی برای تنظیم بازار اجاره و جلوگیری از رسوب سرمایه در بازار مسکن در دستور کار قرار بگیرد.

  • 3 سال وقت کشی

بر اساس تکلیفی که مجلس برای وزارت راه و شهرسازی مشخص نموده، این وزارتخانه باید حداکثر تا سرانجام سال 94 سامانه ملی و املاک را راه اندازی می کرد تا با احتساب یک سال معافیت خانه های خالی از پرداخت مالیات، سازمان امور مالیاتی از ابتدای سال 96 نسبت به وصول این درآمد اقدام کند.

راه اندازی سامانه مذکور عملاً در سال 94 اسیر بروکراسی اداری شد و در سال 95 نیز باوجود اظهارات مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی مبنی بر پیشرفت کار و آماده سازی سامانه برای بارگذاری اطلاعات، اتفاقی رخ نداد.

در ادامه وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد تکلیف قانونی خود برای راه اندازی سامانه را در سال 96 به سرانجام خواهد رساند اما اوایل پاییز این سال به یک باره مسئولیت سامانه ملی املاک و اسکان از دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل و عملاً طراحی و ایجاد این سامانه از نقطه صفر در دستور کار نهاده شد.

در آن دوره، منابع مطلع در وزارت راه و شهرسازی به واندر هنگر خاطرنشان کردند مجموعه وزارت راه و شهرسازی وقت تمایلی برای دخالت در بازار مسکن با مالیات ستانی از خانه های خالی ندارد و بر همین اساس راه اندازی سامانه مخصوص شناسایی این خانه ها را به صورت جدی دنبال نمی نماید.

با تغییر وزیر راه و شهرسازی و ورود محمد اسلامی به ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، راه اندازی این سامانه نیز به عنوان یک مطالبه عمومی و یک تکلیف قانونی در برنامه وزارت راه و شهرسازی نهاده شد و اگرچه وعده راه اندازی آن در سال 98 محقق نشد؛ اما بالاخره در اوایل امسال با برقراری دسترسی سازمان امور مالیاتی به آن، عملاً در مدار نهاده شد.

اسلامی، در زمستان سال گذشته اعلام نموده بود سامانه جامع املاک یا همان سامانه ملی املاک و اسکان موردنظر قانون مالیات های مستقیم، تا سرانجام سال 98 در وزارت راه و شهرسازی عملیاتی می گردد و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد.

او ایجاد این سامانه را نخستین اقدام مثبت بعد از شروع طرح ملی مسکن می دانست که فعالیتش یاری می نماید تا عرضه مسکن بیشتر و از التهاب بازار کاسته گردد. حالا با تحویل دادن این سامانه به سازمان امور مالیاتی، این مطالبه را در بازار مسکن ایجاد می گردد که نابسامانی های بازار مسکن و اجاره تا حدودی مرتفع گردد.

  • شمارش معکوس تنبیه مالیاتی در بازار مسکن

در شرایطی که نزدیک به 5 سال از لازم الاجرا شدن راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان برای شناسایی و مالیات ستانی از خانه های خالی می گذرد، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این وزارتخانه تکلیف خود مبنی بر طراحی و ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان را انجام داده و آن را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده است.

اسلامی برخلاف گروهی که معتقدند مالیات بر خانه های خالی موجب سوداگری در بخش مسکن خواهد شد، این برداشت را نادرست می داند و می گوید: وزارت راه و شهرسازی با راه اندازی این سامانه و اخذ مالیات از خانه های خالی درصدد است تا خانه های خالی را به سمت عرضه سوق دهد و این خانه در جریان فروش و یا اجاره قرار بگیرد.

به اعتقاد او، چنانچه خانه های خالی به فروش نرسد و یا اجاره داده نگردد، اخذ مالیات از سوی دولت می تواند به ارائه خدمات بیشتر در بخش مسکن برای مردم باشد.

وزیر راه و شهرسازی بر این نکته نیز تأکید دارد با اجرای قانون مالیات ستانی از خانه های خالی، در نظر است تا سرمایه ای که در تله خانه خالی افتاده خارج و به عامل شتاب بخشی برای فراوری و عرضه مسکن تبدیل گردد.

  • سازوکار دریافت مالیات از خانه های خالی

بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول پرداخت مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.

از آن جا که هدف اصلی اجرای این قانون، جلوگیری از احتکار واحدهای مسکونی و ترغیب مالکان به عرضه واحدهای خود به بازار اجاره بوده، مالکانی که برای خالی نگه داشتن واحدهای خود اصرار داشته باشند باید به صورت پلکانی مالیات بر اجاره این واحدها را تحت عنوان مالیات بر خانه خالی بپردازند.

بر اساس این قانون که از ابتدای سال 95 لازم الاجرا بوده، خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند و در سال دوم باید معادل یک دوم مالیات اجاره واحد را به عنوان مالیات بر خانه خالی بپردازند؛ اما این مالیات در سال سوم، با مالیات متعلق به اجاره برابر می گردد و از سال چهارم به بعد معادل 1.5 برابر مالیات متعلق به اجاره آن واحد خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 861

به "درگاه شناسایی خانه های خالی باز شد ، سامانه املاک و اسکان تحویل سازمان امور مالیاتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگاه شناسایی خانه های خالی باز شد ، سامانه املاک و اسکان تحویل سازمان امور مالیاتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید