درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزهای آمریکا و ترکیه

به گزارش واندر هنگر، یک نماینده دیگر عراق، خواهان برگزاری نشست فوق العاده مجلس کشورش در سایه سکوت دولت مرکزی در قبال تداوم نقض های حاکمیتی آشکار از سوی آنکارا و واشنگتن در خاک عراق شد.

درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزهای آمریکا و ترکیه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منصور البعیجی نماینده مجلس عراق، سکوت دولت عراق در قبال اشغال اراضی این کشور از سوی ترکیه و نقض حریم هوایی عراق از سوی آمریکایی ها را خجالت آور دانست و خواهان برگزاری نشست فوق العاده مجلس برای آنالیز این نقض های اجرا شده شد.

پیش از او جمال فاخر نماینده عضو ائتلاف سائرون از مجلس عراق خواست تا نشستی فوق العاده برای آنالیز تجاوزهای ترکیه برگزار کند و به دولت اختیار تام دهد تا از تمامی برگه های فشار خود علیه آنکارا استفاده کند و به تجاوزهای مکرر آن به زمین و آسمان عراق سرانجام دهد.(جزئیات بیشتر)

در سایه تداوم دولت مرکزی عراق، البعیجی نیز امروز، طی بیانیه ای که نسخه ای از آن در پایگاه خبری المعلومه منتشر شد، گفت: ترکیه به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان، اقدام به عملیات نظامی در داخل اراضی عراق کرد و این امر در واقع اشغال اراضی عراق به شمار می آید اما ما هیچ واکنش درخوری را از سوی طرف عراق ندیدیم. پس سوگندی که شما برای حمایت از کشور در قبال هرگونه تجاوز خارجی یا داخلی خورده اید، کجاست؟

البعیجی از ریاست مجلس عراق خواست تا برای آنالیز نقض های اجرا شده علیه حاکمیت عراق از سوی ترکیه و آمریکا نشستی فوق العاده برگزار کند و به این نقض ها سرانجام دهد. زیرا این امر بیش از این نباید به تاخیر افتد و یادداشت های اعتراضی دولت در قبال این مسأله دیگر کافی نیست و باید طرف عراقی، اقدام بازدارنده ای برای این پیشروی نیروهای ترکیه در داخل خاک ما ـ به هر دلیلی که صورت می گیرد ـ انجام دهد.

وی شرح داد: آیا طرف ترکی می پذیرد که نیروهای عراقی برای مقابله با تروریست ها در مرزها، در داخل ترکیه عملیات نظامی انجام دهند؟ قطعا آنها نخواهند پذیرفت.

این نماینده عراقی خواهان استفاده از تمامی ابزارهای لازم برای اخراج نیروهای ترکیه از خاک عراق و جلوگیری مانورها و آموزش های نظامی نیروهای آمریکایی بدون موافقت دولت فدرال در داخل این کشور شد.

رسانه های عراق عصر شنبه هفته جاری از اقدام سفارت آمریکا در بغداد در راه اندازی و آزمایش سامانه دفاع هوایی در منطقه سبز بغداد که منطقه ای دیپلماتیک است، خبر دادند. این اقدام آمریکایی ها اعتراض طیف ها و گروه های عراقی را در پی داشت و هشتگ #قاعدة-مو-سفارة (سفارت نیست پایگاه نظامی است) راه انداختند.

از سوی دیگر، ترکیه نیز، از 14 ژوئن گذشته عملیات گسترده با نام پنجه عقاب و از 17 ژوئن عملیات پنجه ببر را در شمال عراق، با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) شروع نموده است که با اعتراض شدید دولت بغداد و مقامات مسئول عراقی روبرو است اما آنکارا بی توجه به این اعتراض ها به نقض حاکمیت عراق، تاکید دارد که به عملیات خود ادامه دهد.

به اعتقاد کارشناسان، بغداد برای متوقف کردن حملات ترکیه در شمال عراق از برگه های فشار متعددی برخوردار است که قطع روابط مالی یا دست کم محدود کردن آن، اخراج شرکت های ترکی فعال در عراق، بستن سفارت عراق در ترکیه، اخراج سفیر ترکیه در بغداد و ارائه دادخواست رسمی به شورای امنیت به منظور برگزاری نشستی فوق العاده درباره این مسأله از جمله آنهاست.

انتهای پیغام/م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1090

به "درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزهای آمریکا و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزهای آمریکا و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید