مشخص تکلیف واشنگتن برای کشورهای دیگر: نباید از روسیه سلاح بخرید!

به گزارش واندر هنگر، وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه ترکیه و دیگر کشورها نباید از روسیه تسلیحات بخرند، تهدید کرد این اقدام می تواند تحریم های بیشتری را برای آنها در پی داشته باشد.

مشخص تکلیف واشنگتن برای کشورهای دیگر: نباید از روسیه سلاح بخرید!

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه در امور داخلی و امنیت ملی کشورهای دیگر، درباره خرید تسلیحات روسی به آنها هشدار داد.

بلینکن شامگاه چهارشنبه طی سخنرانی آنلاین در مرکز مطبوعات خارجی، از ترکیه و دیگر متحدان آمریکا خواست تا از انجام هرگونه خرید جدید تسلیحات از روسیه اجتناب نمایند و هشدار داد در غیر این صورت با تحریم های بیشتر روبرو می شوند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وی درباره تصمیم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حادثه موسوم به نسل کشی ارامنه، گفت این موضع نباید کسی را متعجب می کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه ترکیه به عنوان عضوی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، شریکی مهم برای واشنگتن است، ابراز امیدواری کرد دو طرف بتوانند اختلافات نظرها بر سر بعضی مسائل را حل نمایند.

بر اساس این گزارش، بلینکن با معین تکلیف برای ترکیه و کشورهای دیگر مدعی شد: بسیار مهم است که ترکیه و دیگر متحدان و شرکای آمریکا، از هرگونه خرید بیشتر تسلیحات روسی از جمله سامانه پدافندی اس-400 اجتناب نمایند.

به نوشته رویترز، وی در ادامه تهدید کرد: هرگونه تبادل قابل توجه با اشخاص نظامی روسیه، می تواند مشمول قانون کاتسا شود که البته از تحریم های دیگری که ممکن است اعمال شود جداست.

دو هفته قبل بود که وزارت خارجه آمریکا گفت پنج مقام صنایع دفاعی ترکیه از جمله اسماعیل دمیر رئیس آن را به دلیل ارتباط با بخش های نظامی و اطلاعاتی روسیه، ذیل قانون کاتسا تحریم نموده است.

این در حالی است که آمریکا در ماه آذر، صنایع دفاعی ترکیه و دمیر را به دلیل اقدام آنکارا برای خرید اس-400 به لیست تحریم های خود افزوده بود. واشنگتن مدعی شده بود آنکارا به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی روسبرون اکسپورت و خرید این سامانه تحت تحریم های برآمده از قانون موسوم به کاتسا قرار گرفته است.

چند هفته قبل نیز، دیوید ساترفیلد سفیر آمریکا در آنکارا با هشدار درباره عواقب جدی که فعال سازی سامانه پدافند موشکی روسی برای آنکارا دارد، گفت تنها راهکار بحران این کشور با واشنگتن، کنار گذاشتن این سامانه است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ترکیه گفت: آمریکا با تحریم، از متحدانش نیز باج می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1608

به "مشخص تکلیف واشنگتن برای کشورهای دیگر: نباید از روسیه سلاح بخرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص تکلیف واشنگتن برای کشورهای دیگر: نباید از روسیه سلاح بخرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید