واکنش آمریکا به اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور آذربایجان درباره رزمایش سپاه

به گزارش واندر هنگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ادعای ادامه تهدید ایران علیه همسایگان از حمایت واشنگتن از باکو اطلاع داد.

واکنش آمریکا به اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور آذربایجان درباره رزمایش سپاه

به گزارش خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز آدینه بار دیگر با این ادعا که ایران تهدیدی برای منطقه است، از حمایت واشنگتن از باکو اطلاع داد.

به گزارش وبگاه وزارت خارجه آمریکا همزمان با اظهارات عجیب وغریب الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان درباره رزمایش اقتدار ایران در مرزها و احضار سفیر این کشور در تهران به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در پاسخ به سؤالی در این زمینه گفت: وزیر خارجه آمریکا اوایل هفته جاری فرصتی برای ملاقات با همتای جمهوری آذربایجانی خود داشت. ما به وضوح گفته ایم که ایران تهدیدی برای منطقه است. ما به ایستادن کنار شرکای خود، حمایت از آنها و در نهایت ایستادگی برابر نوع نفوذ بی ثبات کننده ایران در منطقه و شاید فراتر از آن ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز سه شنبه در مراسمی به مناسبت پیروزی این کشور در جنگ با ارمنستان در شهر شوشا گفت: هیچ کس نمی تواند ما را بترساند.

الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در این مراسم گفت: ما در حال تقویت ارتش خود هستیم و به تقویت آن ادامه خواهیم داد. ارمنستان باید درک کند که این سیاست ماست. ما از هیچکس نمی ترسیم. اگر از کسی می ترسیدیم، هرگز جنگ دوم قره باغ را آغاز نمی کردیم، تک تک ما آماده مرگ بودیم، ترجیح می دادیم بمیریم تا عقب نشینی، آزادی یا مرگ، حالا هم حاضریم برای حقوق خود بمیریم.

علی اف در ادامه مدعی شد، کسانی که در مرز جمهوری آذربایجان برای حمایت از ارمنستان رزمایش برگزار می نند نیز باید این را بدانند که هیچ کس نمی تواند ما را بترساند.

چندی قبل سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برای حل و فصل مسائل منطقه قفقاز پیشنهاد تشکیل مکانیسمی تازه موسوم به گروه 3+3 را داد. به گفته لاوروف، اعضای این گروه را از یک سو، سه کشور حوزه قفقاز شامل ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان و از سوی دیگر سه همسایه بزرگ شامل روسیه، ترکیه و ایران تشکیل می دهند.

سرگئی لاوروف گفت این ساز و کار بر موضوعات امنیت، روابط مالی و حمل و نقل متمرکز خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آبان 1401 بروزرسانی: 21 آبان 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2145

به "واکنش آمریکا به اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور آذربایجان درباره رزمایش سپاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور آذربایجان درباره رزمایش سپاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید