خبرنگاران ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود

به گزارش واندر هنگر، تهران - خبرنگاران - معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری گفت: 2 شرکت دانش بنیان ظرف چند روز آینده وارد تابلوی بورس می شود که برهمین اساس تعداد این شرکت ها در بورس به 35 مجموعه خواهد رسید.

خبرنگاران ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

سورنا ستاری امروز (شنبه) در آیین رونمایی رسمی از احراز هویت الکترونیکی در بازار سرمایه ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طی سال های اخیر اقتصاد کشور با شرکت هایی روبرو شده که دارای هویت جدید هستند، در حالی که در گذشته سنخیت چندانی بین این شرکت ها و اقتصاد کشور وجود نداشت.

وی با بیان اینکه پایه مالی کشور همیشه مبتنی بر منابع زیرزمینی، شرکت های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و سیمان بوده است، افزود: زمانی که در مورد اقتصاد دانش بنیان و نوآوری صحبت به میان می آید، قیمت گذاری در این شاخصه ها به سختی انجام می شود و ارزش گذاری آنها به عنوان چالش بزرگی برای اقتصاد کشور تلقی خواهد شد که تا به امروز تجربه نشده است.

ستاری افزود: در بحث دارایی های نامشهور با چالش همراه هستیم که باید هر چه زودتر این چالش برطرف شود و می توان به جرات گفت که این اقدام کار بسیار سختی خواهد بود.

حدود 33 شرکت دانش بنیان در تابلوی بورس

معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه 33 شرکت دانش بنیان به ارزش 180 هزار میلیارد تومان در تابلوی بورس حضور دارند که بزرگترین آنها تا به امروز شرکت آپ و خدمات انفورماتیک بوده است، گفت: 2 شرکت هم تا چند روز آینده وارد تابلوی بورس خواهند شد که در مجموع تعداد شرکت های دانش بنیان حاضر در تابلوی بورس به عدد 35 خواهد رسید.

وی گفت: براساس آمار موجود 5 هزار و 300 شرکت دانش بنیان داریم که ارزش آنها سال گذشته برای فروش رقمی حدود 120 هزار میلیارد تومان بوده است.

ستاری با اشاره به اینکه حدود 16 شرکت، تاییدیه اولیه برای ورود به بورس و فرابورس را دریافت کرده اند، افزود: زمانی که از شرکت های دانش بنیان صحبت به میان می آید منظور فقط شرکت های IT نیست بلکه انواع شرکت ها را در حوزه مختلف مانند تکنولوژی و هوافضا را شامل می شوند.

آینده شرکت های دانش بنیان در بورس

معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه شرکت ها آینده خود را در بورس می بینند، گفت: شرکت ها اکنون به حدی بزرگ شده اند که بهترین بازار برای جذب سرمایه را بازار سرمایه می بییند.

وی اظهار داشت: تا به امروز جلسات زیادی برای ترغیب شرکت ها جهت ورود به بورس برگزار شده تا به جای دریافت وام از طریق بازار سرمایه اقدام به تامین مالی کنند.

معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری گفت: عدد قابل توجهی از تامین مالی توسط بانک ها انجام می شود در حالی که استارتاپ ها با وام رشد نخواهند کرد و باید اقدامی صورت گیرد تا تامین مالی این شرکت ها از طریق بازار سرمایه انجام شود.

حضور 9 صندوق جسورانه در بورس

ستاری با بیان اینکه توسعه صندوق های جسورانه از دیگر اقدامات مهم اجرا شده در سال های گذشته است، افزود: اکنون 9 صندوق جسورانه در بورس وجود دارد و برای پذیره نویسی 13 صندوق دیگر موافقت اجرا شده است.

وی با بیان اینکه توسعه صندوق جسورانه از بستر بورس، جزو اقدامات مهمی بوده که بسیار پیگیر آن بوده ایم، گفت: خوشبختانه همکاری خوبی در این زمینه با سازمان بورس و فرابورس اجرا شده و به شدت از توسعه صندوق جسورانه حمایت خواهیم کرد.

ستاری با اشاره به اینکه موضوع سکوی تامین مالی جمعی، از جمله مباحثی است که پیگیر آن هستیم، افزود: این موضوع به عنوان فرهنگ جدیدی تلقی می شود که در سال های اخیر توسعه زیادی پیدا کرده است.

سامانه سجام، تاثیرگذارترین سامانه در کشور

وی، سامانه سجام را یکی از سامانه های تاثیرگذار دانست و گفت: همین که در مدت کوتاه به یک میلیون و 200 هزار نفر بهترین خدمات را ارائه داده ، می تواند قابل تقدیر باشد.

ستاری با تاکید بر اینکه هوش مصنوعی برای توسعه باید دارای مشتری باشد، اظهار داشت: سجام یک سامانه هوش مصنوعی فوق العاده است که کمتر کشوری از چنین تکنولوژی برخوردار است.

سازمان بورس باعث و بانی توسعه شرکت های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: به زودی در ایران بزرگترین شرکت ها، شرکت های دانش بنیان خواهند شد که بر روی تابلوی بورس این اتفاق برای آنها رخ خواهد داد و فرهنگ جدید را با خود به ارمغان خواهند آورد.

وی گفت: همکاری که در این سالها با سازمان بورس اجرا شده باعث توسعه شرکت های دانش بنیان شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1100

به "خبرنگاران ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید