تور ارزان اروپا: ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا یاری کند؟

به گزارش واندر هنگر، مرتضی بهروزی فر، کارشناس حوزه انرژی با اشاره به نقش ایران برای حل مشکل انرژی اروپا، اظهار کرد: اگر تحریم ها برداشته گردد، ایران می تواند به سرعت و کمتر از شش ماه 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش صادرات نفت داشته باشد که می تواند در بازار اوپا تأثیر گذار باشد، اما در خصوص گاز مساله کمی متفاوت تر است و احتیاج به یک برنامه بلند مدت دارد.

تور ارزان اروپا: ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا یاری کند؟

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

وی ادامه داد: اگر تحریم ها برداشته گردد و اروپا هم در صنعت گاز ایران سرمایه گذاری کند و برای انتقال آن چه به صورت خط لوله یا آلان جی مشارکت داشته باشد می توان شاهد اتفاقات مثبتی برای اروپا و ایران طی دو تا سه سال آینده بود؛ چراکه در آن صورت هم ایران می تواند یک بازار مطمئن داشته باشد و هم اروپا انحصار روسیه را می شکند.

این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اینکه این کار چندان ساده نخواهد بود و مسائلی را در پی خواهد داشت، گفت: قطعاً روسیه در این زمینه کارشکنی خواهد نمود. تا کنون هم این کشور تمام کوشش خود را برای توقف توسعه صنعت گاز ایران نموده است و تمام پازل ها را بر این اساس چیده که ایران نتواند وارد بازار گاز اروپا گردد.

بهروزی فر ادامه داد: با این حال اگر اروپا بخواهد و ایران هم تمایل به انجام این کار داشته باشد امکان ایجاد این تعامل وجود دارد. ایران می تواند بازار بزرگی بدست آورد و برای اروپا هم این تعامل شکسته شدن انحصار روسیه را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حوزه نفت سرعت انجام این کار بیشتر است و ایران می تواند تأثیر بیشتری را در بازارهای جهانی داشته باشد، گفت: اگر بخواهیم گاز را به وسیله کشتی منتقل کنیم باید آن را به آلان جی تبدیل کنیم که این کار به شرط برطرف تحریم ها و ورود شرکت های بزرگ به ایران برای سرمایه گذاری و توسعه تکنولوژی امکان پذیر است اما خودمان به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم.

چندی پیش جواد اوجی، وزیر نفت گفت: ایران آماده است در کوتاه ترین زمان ممکن به برطرف بحران انرژی در جهان یاری کند و توصیه من به تصمیم گیرندگان آمریکایی و اروپایی این است که از شرایط کنونی به وجودآمده درس عبرت بگیرند و برای یاری به فروکش کردن این بحران تحریم های ایران را لغو نمایند. مردم اروپا و آمریکا امروز در شرایطی با این مسائل دست و پنجه نرم می نمایند که دولت های متبوع آنها سال هاست صادرات نفت خام ما را به اسم یکی از کشورهای بزرگ صادرنماینده نفت به طور غیرقانونی و ظالمانه تحریم نموده اند. شواهد موجود به خوبی اثبات می نماید که هزینه های این سیاست یکجانبه و فرامنطقه ای تنها مختص ایران نیست و شهروندان دیگر کشورهای جهان هم باید هزینه های گزاف این بی خردی را پرداخت نمایند؛ هزینه هایی که باور داریم در آینده در صورت پافشاری غیرمنطقی بر تحریم صادرات نفت ایران می تواند ابعاد بسیار گسترده ای در پی داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها با حسن نیت آمادگی خود را برای افزایش فراوری نفت و تثبیت بازار اعلام نموده و در شرایط کنونی هم آماده است درکوتاه ترین زمان ممکن بحران انرژی ایجادشده در جهان را حل و این کمبود را جبران کند، گفت: توصیه من به تصمیم گیرندگان این کشورها این است که از شرایط کنونی درس عبرت بگیرند و برای یاری به فروکش کردن این بحران تحریم های ایران را لغو نمایند تا همه مردم از انرژی مقرون به صرفه و قابل دسترس در کل منطقه ها بهره مند شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1810

به "تور ارزان اروپا: ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا یاری کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان اروپا: ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا یاری کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید