اندیشکده، انتقاد شورای روابط خارجی آمریکا از رویکرد تند واشنگتن نسبت به رسانه های چینی

به گزارش واندر هنگر، یک اندیشکده بانفوذ آمریکایی با اشاره به رویکرد سختگیرانه کاخ سفید نسبت به رسانه های دولتی چین و با طرح این سوال که مگر این رسانه ها تهدیدی برای آمریکا هستند، نوشت: این اقدامات می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

اندیشکده، انتقاد شورای روابط خارجی آمریکا از رویکرد تند واشنگتن نسبت به رسانه های چینی

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در این گزارش به قلم جاشوآ کورلانزیک، کارشناس منطقه آسیای جنوب شرقی اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا آمده است: با وخامت روابط پکن و واشنگتن، کاخ سفید به سرکوب رسانه های دولتی چینی مستقر در ایالات متحده روی آورده است. این کار همزمان با افزایش رویکرد سختگیرانه واشنگتن به قدرتنمایی پکن در زمینه اطلاع رسانی انجام شده است؛ رویکردی که شامل محدود کردن و مقابله با نرم افزار های ارتباطی همچون وی چت، تیک تاک و هوآوی بوده است.

بنا بر این گزارش، دولت دونالد ترامپ و بسیاری از دموکرات ها از این امر هراس دارند که رسانه های دولتی چین از پروپاگندا برای شکل دهی به دیدگاه آمریکایی ها استفاده نموده و احتمالا به جمع آوری اطلاعات جاسوسی اقدام نمایند. آنها می ترسند که پکن از قدرت فزاینده خود در زمینه اطلاعات برای تزریق توطئه ها در گفتمان آمریکایی ها استفاده نموده و سیاست آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد. در حقیقت چینی ها بطور فزاینده ای به وسیله رسانه های دولتی خود به القاء و بسط روایت های نادرست در رسانه های آنلاین اقدام نموده اند.

این اندیشکده نوشت: برای کاهش قدرت چین در زمینه اطلاع رسانی، واشنگتن رسانه های عظیم چینی فعال در آمریکا از قبیل شینهوا، تلویزیون جهانی چین (CGTN) را مجبور به ثبت نام ذیل قانون ثبت نهادهای خارجی وزارت دادگستری (FARA) نموده است. دولت ترامپ بعضی از رسانه های چینی را به اسم دفاتر خارجی ثبت نموده که به واشنگتن اجازه می دهد که درباره فعالیت های آنها اطلاعات کسب کند. واشنگتن همچنین شمار اتباع چینی که بتوانند برای رسانه های دولتی چین مستقر در آمریکا کار نمایند را کاهش داده است.

در این گزارش آمده است: پکن اعلام نموده که میخواهد بر گفتمان جهانی نفوذ بیشتری داشته باشد و کوشش دارد که دسترسی رسانه های دولتی خود را افزایش دهد. شرکت هایی مانند شینهوا و تلویزیون جهانی چین که به ادعای خودشان صدایشان به گوش یک میلیارد و دویست میلیون نفر در سراسر جهان می رسد، در آمریکا و خارج آمریکا نمایندگانی جذب نموده اند. گزارشی هایی هست که پکن اپراتورهای شبکه های کابلی را تحت فشار گذاشته تا به نفع شرکت های رسانه ای دولتی کار نمایند.

در عین حال، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز کنترل دولتی بر محتوای رسانه های دولتی را افزایش داده است و این رسانه ها اخبار و عناوینی را تبلیغ می نمایند که برای دولت چین مهم است مثل مسئله هنگ کنگ و تایوان.

در ادامه این گزارش با طرح این موضوع که در حال حاضر میزان بازدیدنمایندگان و خوانندگان شبکه ای مانند تلویزیون دولتی چین از یک شبکه محلی نیز کمتر است نوشت که این شبکه ها کوشش زیادی نموده اند که مخاطب جذب نمایند. استثناء در این میان خبرگزاری شینهوا بوده است که توانسته مخاطبان جهانی جلب کند.

این اندیشکده در عین حال هشدار می دهد که اعمال این حد از تدابیر سختگیرانه نسبت به رسانه های چینی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و می افزاید: احتمالا واشنگتن نفوذ رسانه های دولتی چین را دست بالا گرفته است و به عوض الگوبرداری از جامعه آزاد، این خطر را به جان خریده که از آمریکا به عنوان کشوری یاد گردد که به آزادی بیان توجهی ندارد.

این مقاله تاکید می نماید: رویکرد واشنگتن به نوعی دعوت اقدام تلافی جویانه چین نسبت به خبرنگاران آمریکایی در این کشور آسیایی است. در حقیقت پکن خبرنگاران آمریکایی که با روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست و یا وال استریت ژورنال کار می کردند را اخراج نموده است.

در انتهای این مقاله به دولت آمریکا توصیه شده است که رویکرد خود را تغییر داده و اگر پکن اجازه داد که تعداد مشخصی از خبرنگاران آمریکایی در چین باشند، دولت آمریکا نیز همین فرایند را برای رسانه های دولتی چین در آمریکا در پیش گیرد و اجازه بدهد رسانه های چینی هر آن که تمایل دارند را برای فعالیت در رسانه اعزام نمایند البته در صورتی که چینی ها نیز همین اجازه را بدهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1164

به "اندیشکده، انتقاد شورای روابط خارجی آمریکا از رویکرد تند واشنگتن نسبت به رسانه های چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، انتقاد شورای روابط خارجی آمریکا از رویکرد تند واشنگتن نسبت به رسانه های چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید