90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است

به گزارش واندر هنگر، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت در کشور شاهد کاهش چشمگیر هزینه های مردم در بخش بستری بودیم اما 90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است.

90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است

به گزارش واندر هنگر قاسم جان بابایی در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: در دو سال اخیر اقدامات خوبی برای بهبود زیرساخت های حوزه سلامت گیلان آغاز شده است و کوشش می گردد با حمایت وزارت بهداشت و سایر دستگاه های دولتی، استان گیلان به صندلی واقعی خود در حوزه سلامت دست یابد.

وی با اشاره به این که محرومیت های حوزه سلامت گیلان، ریشه در سنوات گذشته دارد، اعلام نمود: با توجه بیشتر به مراکز درمانی دولتی، بار هزینه های درمان کاهش خواهد یافت و مردم از خدماتی که در آن بخش ها ارایه می گردد، منتفع می شوند.

جان بابایی با بیان اینکه 90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است، گفت: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت در کشور، هزینه های مردم در بخش بستری کاهش چشمگیری یافته است ولی هنوز مردم برای دسترسی به خدمات سرپایی هزینه های زیادی را متحمل می شوند که احتیاج به اقدامات اساسی در این حوزه دارد.

وی با بیان این مطلب که با راه اندازی کلینیک های ویژه بسیاری از مسائل این حوزه برطرف می گردد، اظهارکرد: در راستای ارتقای سلامت استان گیلان باید همه دستگاه های دولتی با دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشارکت بیشتری داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هیچ بیمارستان دولتی در شهرستان ها سود آور نیست، گفت: وزارت بهداشت به دنبال کسب سود در بیمارستان ها نیست ولی مهم است باید این بیمارستان ها برای ارایه خدمات به مردم سرپا بمانند و همه دستگاه های اجرایی از قبیل اداره برق، گاز و آب فاضلاب باید در این زمینه همکاری نمایند.

جان بابایی، وجود بقعه متبرکه سید جلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه را نعمت بزرگی برای این شهرستان عنوان و توضیح داد: اداره اوقاف می تواند در بسیاری از مسایل حوزه سلامت یاری کند.

وی توسعه فضای فیزیکی درمانی، تسریع در ساخت کلینیک ویژه و راه اندازی بیمارستان محلی در کیاشهر، افزایش تخت های ICU ، تامین یک دستگاه اکو، یک دستگاه سونوگرافی، یک دستگاه سی تی اسکن و توسعه تخت های دیالیز را از اولویت های وزارت بهداشت برای شهرستان آستانه اشرفیه برشمرد.

استقرار اورژانس هوایی در لاهیجان

جان بابایی در جلسه شورای برنامه ریزی لاهیجان با اشاره به کمبود تخت های بیمارستانی در شهرستان آستانه اشرفیه گفت: برای برطرف احتیاج مردم منطقه، بیمارستان محلی در کیاشهر راه اندازی می گردد.

وی با اشاره به پروژه های ناتمام سنوات گذشته دانشگاه گفت: تخت های بیمارستانی فعلی جوابگو احتیاج شهرستان آستانه اشرفیه نیست. در این زمینه برای برطرف احتیاج مردم منطقه، بیمارستان محلی در کیاشهر راه اندازی می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت توسعه تخت های ویژه و کلینیک های تخصصی را احتیاج شهرستان آستانه دانست و برای توسعه تخت های ویژه، تجهیز شهرستان به یک دستگاه سی تی اسکن، سونوگرافی و اکو و تامین نیروی انسانی متخصص، قول مساعد داد.

جان بابایی بر استفاده بهینه از فضای فیزیکی موجود تاکید نمود و توضیح داد: اولویت وزارت بهداشت افزایش برخورداری مردم از خدمات سلامت است.

وی بر ضرورت توسعه تخت های ویژه در لاهیجان نیز تاکید نمود و گفت: راه اندازی مرکز درمان بستر دیلمان باید تسریع گردد. در این خصوص در صورت عدم واگذاری طرح مذکور به بخش خصوصی، وزارت بهداشت برای تجهیز و تسریع در ساخت آن مشارکت می نماید.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین برای توسعه خدمات تشخیصی در لاهیجان اعلام آمادگی کرد و گفت: راه اندازی یک دستگاه سی تی اسکن، توسعه خدمات دیالیز و توسعه خدمات اورژانس،اختصاص یک دستگاه آمبولانس به پایگاه 115 ناصرکیاده و راه اندازی اورژانس هوایی در لاهیجان از دستاوردهای سفر اخیر است. در این زمینه تامین نیروهای متخصص و توسعه فضای فیزیکی در بیمارستان پیروز جهت ادغام دو بیمارستان 22 آبان و سید الشهدا باید در اولویت قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 107

به "90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید