اتیوپی در شاخ آفریقا ثروتمندترین گنجینه های موزه ای را دارد

به گزارش واندر هنگر، اتیوپی نام کشوری در شاخ آفریقا و در منطقه شرقی قاره آفریقا است که با اریتره از مرز شمالی، با کشورهای سودان و سودان جنوبی از مرز غربی، با سومالی و جیبوتی از مرز شرقی و جنوب شرقی و با کنیا در مرز جنوب همسایه است.

اتیوپی در شاخ آفریقا ثروتمندترین گنجینه های موزه ای را دارد

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

این کشور یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا و جزو معدود کشورهای آفریقایی است که از زمان های قدیم همیشه مستقل بوده است. یونانیان نام این کشور باستانی را اتیوپی و مسلمانان آن را حبشه می نامیدند.

منابع تاریخی این کشور را مربوط به بیست و پنج قرن قبل از میلاد مسیح می دانند. در قرن اول میلادی، پادشاهی آکسوم این منطقه را متحد کرد و این تمدن یکی از چهار تمدن قدرتمند دنیا در بین تمدن ایران، رم و چین قرار داشته است.

بنابراین این کشور از لحاظ گنجینه های موزه ای در عرصه دنیای، جزو کشورهای ثروتمند بوده و در شرایط مناسبی واقع شده است ضمن اینکه یکی از مقاصد مهم گردشگری در عرصه دنیای است.

مهم ترین موزه های اتیوپی عبارتند از:

موزه ملی اتیوپی

موزه ملی اتیوپی، مهم ترین و پربازدیدترین موزه این کشور به شمار می رود که در سال 1944 شروع به کار کرد و آثار جذاب و مختلفی از یافته های باستان شناسی این کشور در دهه های اخیر را در خود جای داد. اسکلت موسوم به لوسی با قدمت 2/3 میلیون سال که در سال 1974 کشف شد نیز در این موزه نگهداری می شود و از معروف ترین اشیا موجود در این موزه هست. مجموعه ای جذاب از نقاشی های سنتی اتیوپی نیز در این موزه نگهداری می شود. گردشگران خارجی معمولاً در مدت اقامت خود در اتیوپی از موزه ملی این کشور بازدید می نمایند.

موزه آدیس آبابا

موزه آدیس آبابا درسال 1986 به مناسبت صدمین سالگرد انتخاب این شهر به عنوان پایتخت اتیوپی بنا قرار گرفت. این موزه در اقامتگاه رأس بیرو ولده گابریل (وزیر جنگ در دوران منلیک دوم) تأسیس شد. موزه آدیس آبابا بیشتر شامل عکس هایی است که پیشرفت های اجتماعی، تاریخی، سیاسی و مالی این شهر را از زمان بنیان گذاری آن نمایش می دهد. در کنار عکس های منحصر به فرد شهر، مصنوعات و آثار هنری متعلق به هنرمندان برجسته اتیوپی نیز در این موزه در معرض دید عموم واقع شده است.

موزه قوم شناسی (موزه دانشگاه آدیس آبابا)

موزه قوم شناسی در بخشی از کاخ سلطنتی هایلا سلاسی بنا شده و قسمت هایی از این کاخ، مانند حمام و اتاق خواب سلطنتی در حین بازدید از موزه قابل مشاهده است. در این موزه اشیایی مرتبط با تاریخ، سنت ها و فرهنگ اتیوپی وجود دارد. بعضی از این اشیا عبارتند از آلات موسیقی قومی و محلی، مجموعه تمبر و سکه، لوازم مربوط به طب سنتی و اشیای زیرخاکی.

موزه قوم شناسی اتیوپی همچنین مجموعه ای از نقاشی های کهن اتیوپی را در خود جای داده که بسیاری از آنها در دهه 60 میلادی با خطر نابودی روبرو بودند.

موزه دانشگاه آدیس آبابا اولین موزه در دانشگاه های کشور اتیوپی است که تحت نظارت مستقیم دانشگاه آدیس آبابا واقع شده است. تاریخچه این موزه به اوایل دهه 1950 بر می شود و محل آن در پردیس اصلی دانشگاه واقع شده است.

موزه قوم نگاری دانشگاه آدیس آبابا (IES) در واقع قسمتی از کاخ سابق هایله سلاسی ، امپراطور سابق اتیوپی و یکی از بهترین موزه های قاره آفریقاست. این موزه رویکردی غیرمعمول را در بخش بندی آثار فرهنگی و هنری خود داشته و آنها را به نمایش می گذارد. این مجموعه به جای تقسیم اشیا بر اساس جغرافیا یا دوره تاریخی، تقسیم بندی را بر اساس چرخه زندگی موجود در اتیوپی انجام داده است.

بخش اول در خصوص بچه ها بوده و اموری مربوط به مناسک تولد، داستان های بچه ها و بازی های کودکی را نمایش داده است. بخش دیگر مربوط به عظیمسالی با آثار و اطلاعاتی در خصوص مذهب، پزشکی، جنگ، هنر و فرهنگ اتیوپی است و در قسمت آخر نیز نمایشگاهی از سازه های دفن و مقبره ها، با نگاهی به باورهای پس از مرگ برپاست. از دیگر قسمت های دیگر این موزه می توان به گالری های نقاشی و نسخ خطی و کتابخانه که به طور تخصصی در حوزه اتیوپی فعال است اشاره نمود.

موزه اورومو در آدیس آبابا

این موزه با وسعت 40 هزار متر مربع و در 4 طبقه و با مبلغ 9 میلیون یورو در سال 2015 ساخته شده و هدف از ساخت آن تحقیق در زمینه زبان، فرهنگ و هنر مردم اورومو است.

این مرکز موظف به انجام تحقیقات و توسعه آن در زمینه های آموزش، نمایشگاه، ادبیات و هنر، تالارهای یادبود و سازماندهی رویدادهایی مانند هفته های فرهنگ، حفاظت و توسعه ارزشهای فرهنگی و استفاده از تکنولوژی به منظور نکوداشت فرهنگ مردم اورومو است. این مرکز در نظر دارد تا بستری برای حضور روزنامه نگاران و هنرمندان فرهنگی منطقه ای و ملی ایجاد کند تا باعث ترویج و ارتقای فرهنگ اورومو شود.

به هنگام ورود به این موزه، ابتدا با بناهای تاریخی و مجسمه های رهبران ارومو که به آنها گادا گفته می شود روبرو خواهید شد همچنین نمایشگاهی در چهار طبقه با تاریخچه تمدنی مردم اورومو شامل نوع پوشش، ابزار شکار، تابلوهای نقاشی، ابزار آلات موسیقی، ظروف و… به نمایش گذاشته شده است. این اولین بار است که موزه فرهنگ اورومو محصولات موزه ای یافت شده خود در صد سال اخیر را به نمایش درمی آورد.

موزه یادبود شهدای ترور سرخ

این موزه یادبود شهدای ترور سرخ در شهر آدیس آباباست و در سال 2010 توسط مادری که شاهد اعدام چهار فرزند خود در یک روز و در سال 1977 بود افتتاح شده است.

این موزه در برگیرنده تصاویر گروهی از سیاستمداران، روزنامه نگاران، دانشجویان و منتقدان حکومت وقت اتیوپی است که طی سالهای 1978 -1977 به طرز وحشتناک و بی رحمانه ای به دستور منگیستو هایله ماریام به قتل رسیدند.

وحشتناک ترین و در عین حال تاثرآورترین بخش این موزه مربوط به بقایای اجساد بعضی از مبارزان اتیوپیایی و اریتره ای است که شامل جمجمه و استخوان بخش هایی از بدن آنهاست که در گورهای دسته جمعی مدفون شده و بعدها پس از سرنگونی حکومت هایله ماریام توسط مردم کشف شده است.

در بخش دیگری از این موزه ماکت فردی در حال شکنجه به همراه ابزار آلات شکنجه وجود دارد که خوی حیوانی شکنجه گران را به تصویر کشیده است.

این موزه در حال حاضر مدیریت خصوصی داشته و هزینه های مربوط به آن توسط یاری های مردمی و سازمان های غیر دولتی تأمین می شود.

بر اساس اطلاعات موجود منگیستو هایله ماریام طی سالهای 1977 - 1978 که به دوره ترور سرخ مشهور است در حدود پانصد هزار نفر از نیروهای حزبی انقلاب خلق اتیوپی، جبهه آزادی بخش خلق اریتره و چند تن از رهبران عظیم مسلمان و مسیحی را بی رحمانه به قتل رسانده است.

موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی که در سال 1955 میلادی تأسیس شده در محوطه دانشکده علوم دانشگاه آدیس آبابا واقع شده است. در این موزه مجموعه ای از گونه های حیات وحش اتیوپی همچون پرندگان، فسیل جانوران نخستین، مارها، ماهی ها و خزندگان نگهداری می شود.

موزه آلم ماریان

این موزه که در آدیس آبابا و در محوطه کلیسایی به همین نام واقع شده است، در اواخر سال 1960 آتش گرفت و سوخت. پس از آن بازسازی شد و اشیایی مانند آثار عتیقه، لوازم مذهبی مربوط به آئین های کلیسا و بعضی نسخه های خطی در آن نگهداری می شود.

از دیگر موزه های اتیوپی می توان از موزه ملی پست (تأسیس شده در سال 1955)، موزه پارک ملی آواش، موزه جامعه حرار، موزه دولتی حرار و موزه آکسوم (شامل آثار سنگی و باستانی کشف شده در منطقه آکسوم) نام برد.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 934

به "اتیوپی در شاخ آفریقا ثروتمندترین گنجینه های موزه ای را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتیوپی در شاخ آفریقا ثروتمندترین گنجینه های موزه ای را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید