قصه های آشپزخانه

به گزارش واندر هنگر، این روزها صفحات تیسترها در اینستاگرام دنبا ل کننده های فراوانی دارد، هر از چند گاهی انتقادهایی به عملکرد این صفحه ها خصوصا در روزهای گرانی مطرح می گردد، اما واقعیت این است که همیشه تماشای غذاهای رنگارنگ و آموزش آشپزی برای بسیاری جذابیت داشته است.

قصه های آشپزخانه

اساسا خوراک از ابتدا دغدغه مهم بشر بوده است و رنگ و لعاب دادن به آن در سال های دور تا امروز از اتفاقاتی است که می تواند مساله تفریح، درآمدزایی، سلامت و... را همزمان پوشش دهد.

در این زمینه آثار نمایشی زیادی هم از دیرباز تا به امروز حول محور غذا و آشپزی به قصه خود پرداخته اند، تاجایی که بعضی آن را به مثابه ژانر به حساب آورده اند.

سکانس های ماندگاری از این مورد هم در خاطر بسیاری از ما مانده است. صحنه مهمانی اجاره نشین ها یا فیلم مهمانی مامان، از معروف ترین شان هستند که در آنها دیگ های عظیم سر اجاق نقش محوری دارند و عطری که از آن بلند می شود را می توان از پس قاب تصویر هم استشام کرد. در تلویزیون نیز این دست آثار چه داخلی و چه خارجی سابقه طولانی دارند.

در بسیاری از سریال ها، هنر آشپزی مادران راهی برای برون رفت خانواده از بحران های اقتصادی نشان داده شده که هر چند به تکرار رسیده و همیشه هم مناسب به نظر نمی رسد، ولی غالبا به گره گشایی در قصه یاری داده است.

آشپزی و رستوران داری در بسیاری از سریال های جنوب شرقی آسیا هم این سال ها نقش اساسی داشتند و در ایران هم علاقه مندانی پیدا کردند.

با پخش سریال 50 قسمتی نوش جان بعد سریال پاستا از شبکه تماشا که هر دو در این حال و هوا می گذرند، نگاهی به بعضی سریال های تلویزیون با موضوع غذا، آشپزی و رستوران داری انداخته ایم.

خانواده آشپزها

سریال ژاپنی نوش جان به کارگردانی تاکافومی کیمورا، تتسویا واتانابه و یوشیهارو ساساکی، محصول 2013 که یکی از خط های قصه آن مربوط به آشپزی و رستوران داری است، مدتی است ساعت 19 برای اولین بار از شبکه تماشا روی آنتن می رود.

این سریال جایگزین سریال پاستا شد که در آن هم همان گونه که از نامش برمی آید، موضوع آشپزی نقش محوری دارد.

سریال نوش جان به مدیریت دوبلاژ رزیتا یاراحمدی و حضور گویندگانی همچون غلامرضا مهرزادیان، افشین زی نوری، منوچهر زنده دل، امیر محمدصمصامی و... در واحد دوبلاژ سازمان صداوسیما دوبله شده است. تکرار این سریال ساعت های 7، یک بامداد و 13 روز بعد از شبکه تماشا روی آنتن می رود.

آشپز قصه: میکو با بازی آن واتانابه

ماجرا: میکو اونو همیشه دوست دارد میان زنان ژاپنی سرآمد باشد. او در خانواده ای عظیم می شود که پدر و مادر او عهده دار مدیریت یک رستوران در توکیو هستند. خانواده میکو، در این رستوران به پختن غذا هایی به سبک غربی ها مشغول بوده و میکو اونو نیز از کودکی در کنار خانواده اش در رستوران حضور داشته و آشپزی را نیز به خوبی به سبک غربی ها فراگرفته است. او ازدواج می نماید و به همراه همسرش به اوزاکا می آید تا این که ...

دیگر بازیگران: ماساهیرو هیگاشیده، نائومی زایزن، تایزو هارادا، کازوکو یوشیوکی و ...

دستپخت ستایش

فصل دوم سریال ستایش به کارگردانی سعید سلطانی دی 92 از شبکه سه پخش شد. در ابتدای این فصل ستایش که محبور به تغییر هویت خود و فرزندانش شده، یک رستوران در رودبار راه اندازی نموده که حسابی میان مشتریان محبوب شده است.

در این سریال هم آشپزی به عنوان ممر درآمد خانواده عنوان شده است و تا چندین قسمت از این سریال، ماجراهای تهیه غذای شخصیت اصلی و کارگران او، به نمایش گذاشته می شود.

در فصل سوم او که در تهران ساکن شده است، پس از مدتی برای مسجد و کارهای خیریه مربوط به آن آشپزی می نماید و این خط از قصه در کنار بخش اصلی آن ادامه دارد.

آشپز قصه: ثنابانو (ستایش) با بازی نرگس محمدی

ماجرا: ستایش سریالی دنباله دار و روایتگر قصه زنی است که پس از مرگ همسرش حاضر به سپردن فرزندانش به قیم آنان، یعنی پدرعظیم ثروتمند و دیکتاتور آنان نیست و در این راستا تا سال ها مجبور به فرار از او و گذران سخت زندگی اش می شود...

دیگر بازیگران: مهدی سلوکی، داریوش ارجمند، فریبا نادری، رامسین کبریتی، حدیث میرامینی، امیرمحمد زند و...

از کارخانه داری تا دستفروشی

سریال مدینه به کارگردانی سیروس مقدم در رمضان 92 از شبکه یک پخش شد. گرچه آشپزی در این سریال موضوع محوری نبود، اما یک جورهایی مرتبط به شغل شخصیت اصلی قصه بود و در جایی راه نجات او از مخمصه ورشکستگی شد.

آشپز قصه: مدینه با بازی پریوش نظریه

ماجرا: مدینه کاشانی پس از مرگ همسرش مسؤول اداره کارخانه ای می شود که غذا فراوری و بسته بندی می نماید. او در این راه با شریک همسرش و تعدادی دیگر دچار مشکل می شود و باید ضمن حل و فصل مسائل مادی، هوای خانواده و سلامتی خود را هم داشته باشد. در جایی از قصه او که با مشکل اقتصادی روبرو شده، اقدام به پخت غذا و فروش آن با ماشین خود در خیابان می نماید و...

دیگر بازیگران: مهدی سلطانی، گلاره عباسی، مهرداد صدیقیان، آتیلا پسیانی، شبنم مقدمی، آناهیتا افشار و...

قهر شیرین

پخش سریال ایرانی آشپزباشی به کارگردانی محمدرضا هنرمند از آذر 88 آغاز شد و در 26 قسمت روی آنتن شبکه یک ماند.

این سریال با بازی هنرپیشه های چهره براساس ماجراهای یک خانواده رستوران دار و اختلافاتش پیش می رود و آنها را در رقابت می اندازد. پیش از پخش این سریال با توجه به حضور بازیگران حرفه ای و معروف و همچنین پیروزیت های پیشین هنرمند، انتظار می رفت آشپزباشی یکی از سریال های پیروز سیما باشد، اما نتیجه آن گونه که باید رضایت بخش نبود.

آشپز قصه: اکبر عالی مقام با بازی پرویز پرستویی

ماجرا: اکبر و مینو، زوج خوشبخت و دارای چهار فرزند هستند که یک رستوران عظیم را در تهران اداره می نمایند. همه چیز خوب پیش می رود تا این که مینو به یک برنامه تلویزیونی برای مصاحبه دعوت می شود تا از پیروزیت شان بگوید. لحن او در این گفت وگو به مذاق اکبر، سرآشپز رستوران خوش نمی آید و احساس می نماید همسرش او را کوچک شمرده است. این دو نفر پس از بحث های فراوان تصمیم به جدایی در زندگی و کار می گیرند و...

دیگر بازیگران: فاطمه معتمدآریا، مهرآوه شریفی نیا، ملیکا شریفی نیا، محمدرضا غفاری و...

ورود بانوان آشپز ممنوع

سریال کره ای پاستا به کارگردانی کوانگ سوگ جانگ در 20 قسمت سال 94 روی آنتن شبکه نمایش رفت و سال جاری نیز پیش از پخش سریال نوش جان در شبکه تماشا پازپخش شد. پاستا محصول 2010 است و به مدیریت افشین زی نوری دوبله شد.

شروین قطعه ای (هیون ووک)، مریم جلینی (او سائه یونگ)، سعید شیخ زاده (کیم سان)، رضا آفتابی (سئول)، بهروز علی محمدی (فیلیپ) و... این سریال را دوبله کردند.

آشپز قصه: سئو یوکیونگ با بازی گونگ هیو جین

ماجرا: سئو یوکیونگ به عنوان دستیار آشپز در رستورانی ایتالیایی کار می نماید. او پس از سه سال به آرزویش می رسد و دستیار سرآشپز پاستا می شود. سرآشپز چوی هیون ووک است که کارش را در ایتالیا یادگرفته و یکی از بهترین سرآشپزهای کره است. چوی هیون ووک که به جای سرآشپز اخراج شده آمده، تصمیم می گیرد تمام زنان سرآشپز رستوران را اخراج کند. عقیده وی این است که زنان نباید در آشپزخانه او باشند. یک روز هم نوبت سئو یوکیونگ می شود و این موضوع ماجراهایی را پدید می آورد.

دیگر بازیگران: لی سون-کیون، لی هانوی، الکس چو و...

عشق ترش

سریال ترش و شیرین نوروز 86 روی آنتن شبکه سه رفت و در ادامه پیروزیت های رضا عطاران در تلویزیون پس از مجموعه های خانه به دوش و متهم گریخت، توانست مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. طبق نظرسنجی شبکه یک در نوروز 92 ترش و شیرین میان سریال های نوروزی که تا آن سال پخش شده بود رتبه سوم را از مردم گرفت.

آشپز قصه: نصرت خانم با بازی مریم امیرجلالی

ماجرا: نصرت خانم ترشی خانگی درست و در خیابان بساط می نماید تا از این طریق خرج خانواده اش را دربیاورد. یک روز با مردی متمول به نام جهان برخورد می نماید و این آغاز دلباختگی جهان است. او برای خواستگاری از نصرت هر روز به بهانه ای به وی سر می زند و ترشی می خرد تا این که جواب مثبت می گیرد و این آغاز زندگی تازه برای هر دوی آنها و خانواده های شان است...

دیگر بازیگران: حمیدلولایی، رضا عطاران، آناهیتا همتی، مجید صالحی، رضا شفیعی جم، احمد پورمخبر، شهره سلطانی و...

کترینگ مامان مهری

سریال دیوار به دیوار با کارگردانی سامان مقدم و سرپرستی نویسندگی زنده یاد خشایار الوند، برای اولین بار نوروز 96 از شبکه سه پخش شد و بعد آن سری دوم سریال نوروز سال 97 روی آنتن رفت. در این سریال پر شخصیت، یک خانم آشپز وجود دارد که بعضی قسمت های قصه حول محور او، خانواده اش و کترینگ آنها می شود.

آشپز قصه: مهری با بازی گوهر خیراندیش

ماجرا: دیوار به دیوار روایتگر داستان پنج خانواده است که به دلایلی مجبور می شوند مدتی در یک خانه با همدیگر سر نمایند. آنان واحدهای ساختمانی را خریداری نموده اند، اما می توان گفت سرشان کلاه رفته و تا حل این مشکل با اوضاع نه چندان مناسب اقتصادی و نداشتن خانه، مجبور به همزیستی با یکدیگر هستند. در هر قسمت، ماجرایی برای یکی از این افراد اتفاق می افتد و قصه پیش می رود. در این میان مادر خانواده خلیل زاده که از ساکنان این خانه عظیم است، کترینگ مامان مهری را راه می اندازد تا به تامین هزینه های شان یاری کند و این خود ماجراهایی دارد.

دیگر بازیگران: ویشکا آسایش، مهسا طهماسبی، فرهاد آئیش، پژمان جمشیدی، آزاده صمدی، سام نوری و...

مصائب اوشین

سریال سال های دور از خانه به کارگردانی شش نفر و با فیلمنامه سوگاکا هاشیدا یکی از خاطره انگیزترین سریال های خارجی سیماست که نخستین بار دهه 60 و همزمان باسال های جنگ روی آنتن شبکه دو رفت. نقش اصلی این سریال در جایی از قصه، یک رستوران پیروز و محبوب راه اندازی می نماید. این اما تنها مقطعی از زندگی اوست. آرایشگری، ماهی فروشی و فراوری پوشاک بخشی از مشاغل او در طول زندگی اش هستند.

غیر از فضای رستوران، این سریال جزو نخستین روبروه بسیاری از مخاطبان ایرانی با فرهنگ غذایی ژاپن و غذاهای فقیرانه و گران آنها بود. مثلا خانواده شخصیت اصلی سریال در کودکی همیشه برنج و ترب می خورند و از آن به عنوان غذایی کم خاصیت و ارزان یاد می شد.

آشپز قصه: اوشین با بازی یوکو تاناکا

ماجرا: اوشین تاناکورا از کودکی زندگی سختی دارد و مجبور به ترک خانه و کار برای یاری به چرخیدن چرخ زندگی خانواده اش می شود. او در هر مقطع سنی تلخی های بسیاری را مثل فقر، مرگ عزیزان، تعویض شغل، ورشکستگی و... را پشت سر می گذارد، اما با روحیه قوی و ایستادگی اش همیشه راهی برای بقا و پیروزیت دوباره می یابد.

بازیگران: نوبوکو اوتاوا، شیرو نامیکی، ترومی آزوما، میساکو واتانابه و...

اختلافات غذایی

سریال زعفرانی به کارگردانی حامد محمدی نوروز 95 از شکبه دو پخش شد. تیتراژ پایانی آن را مهران مدیری با شعری از محمدعلی بهمنی می خواند و آهنگسازی متن آن را هم مهیار علیزاده به عهده داشت.

این ویژگی ها درکنار حضور بازیگران چهره بسیاری را برای دیدن زعفرانی ترغیب می کرد، اما آنچه روی آنتن رفت، توانست انتظارها را چندان برآورده کند. سریال یک خط اصلی دارد و در آن داستانک هایی هم اتفاق می افتد که بخشی از آن، ماجراهای دشمنی همایون، مالک باغ رستوران همایون با آقای زعفرانی، مالک قهوه خانه ای در نزدیکی آن است. رستوران داری و دیدن حال و هوای آن به عنوان بخشی از قصه در این سریال دیده می شد.

ماجرا: زندگی خانواده ناصر آقای قهوه خانه دار با نسرین خانم و فرزندان شان، به خوبی پیش می رود و عطر زعفرانی دارد. اما این آرامش دستخوش تغییرات و مسائلی مثل فرزندآوری می شود و البته در این میان دشمنی هم هست که چوب لای چرخ کارهای شان می گذارد...

بازیگران: ستاره اسکندری، نرگس محمدی، مهران احمدی، هادی کاظمی، حدیث میرامینی و...

عطر گیلان

سریال وارش به کارگردانی احمد کاوری و نویسندگی جابر قاسمعلی برداشتی از رمان معروف مهاجران اثر هاوارد فاست است و در 34 قسمت 40دقیقه ای آذر 98 روی آنتن رفت.

در بخشی از این سریال مثل بسیاری از سریال های دیگر در این دسته، هنر آشپزی مادر خانواده، به عنوان سرمایه ای برای درآمدزایی مورد استفاده قرار می گیرد و شخصیت اصلی قصه که زنی قوی و رنج کشیده است، برای مدتی یک رستوران محلی را در یکی از روستاهای گیلان اداره می نماید تا معاش خانواده اش را تامین کند.

آشپز قصه: وارش با بازی الهام طهموری

ماجرا: وارش، زنی رنج کشیده است که مقابل زورگویی های گردنکشی به اسم تراب می ایستد و حاضر به ازدواج با او نمی شود. او بعد از کشته شدن همسرش سعی در چرخاندن زندگی دو پسرش دارد و در این راه برای مدتی رستوران داری می نماید، اما سرنوشت برایش خواب های بدی دیده است...

دیگر بازیگران: علیرضا جلالی تبار، علیرضا کاقتصادی نژاد، بهنام تشکر، امیررضا دلاوری، ساناز سماواتی، رحیم نوروزی، راهنمایی هاشمی، رامین راستاد، شهرام قائدی، برزو ارجمند، سهیلا رضوی، نسرین بابایی و...

ماجراهای کافی شاپ

سریال پاتوق به کارگردانی شاهین باباپور محصول سال 86 است که در 67 قسمت 30دقیقه ای فراوری و از شبکه یک پخش شد.

این سریال بعد از آن از شبکه آی فیلم هم روی آنتن رفت. در این سریال آنچنان خبری از غذا و آشپزهای حرفه ای نیست، ولی قصه در کافه ای می گذرد که بیشتر دختر و پسر جوان یک خانواده آن را اداره می نمایند و در ارتباط با آن، تیتراژ هم با ریختن چای در فنجان آغاز می شد.

آشپزهای قصه: امید و آرزو با بازی امیررضا دلاوری و شهناز شهبازی

ماجرا: مشتری های یک کافی شاپ که خواهر و برادری به اسم های آرزو و امید آن را اداره می نمایند، در هر قسمت ماجراهای جالبی اتفاق می افتد...

دیگر بازیگران: رضا بابک، آزیتا لاچینی، حبیب دهقان نسب، محمدعلی کشاورز، اسماعیل شنگله و...

آشپزی خانوادگی

سریال رستوران خانوادگی سال 80 به کارگردانی حسین سهیلی زاده فراوری شد. این سریال که در تلویزیون بازپخش هایی هم داشته، بیشتر در فضای یک رستوران خانوادگی می گذرد. در این قصه سرآشپزی هم حضور دارد که حضور او در آشپزخانه، باعث ایجاد لحظه های کمدی در مجموعه می شود.

آشپز قصه: امید با بازی نیما فلاح

ماجرا: خانواده یک کارمند بازنشسته به اسم رضا تصمیم می گیرند با خالی شدن یک طبقه از ساختمان شان، کار جدیدی راه اندازی نمایند. این خانواده به یاری عمه خانم که همسایه آنهاست، رستوران تاسیس می نمایند و...

دیگر بازیگران: کوروش تهامی، رضا خندان، شهره سلطانی، شقایق دهقان، نادیا دلدارگلچین، فرهاد اصلانی و...

آشپزی که پزشک دربار شد

یکی از معروف ترین سریال های تلویزیون که آشپزی و آشپزخانه در آن نقش ویژه ای داشته، جواهری در قصر به کارگردانی ینگ هیون کیم است.

این سریال محصول 2003 کره جنوبی است که پاییز 1385 روانه آنتن شبکه دو شد و با پیروزیت خود در جذب مخاطب ایرانی، توجه به سریال های کره ای بعد از خود را هم تا حد زیادی تضمین کرد.

جواهری در قصر تا به امروز چندین بار از شبکه های مختلف سیما بازپخش شده است. پیروزیت این سریال محدود به ایران نبود و به 91 کشور صادر شد و درآمد زیادی کسب کرد تا جایی که بسیاری آن را آغاز موج محوبیت سریال های کره ای در جهان تلقی می نمایند.

صحنه های آشپزی، غذاهای رنگارنگ و غالبا عجیب برای ما ایرانیان و نمایش آشپزخانه دربار و رقابت میان کارکنان آن، از بخش های جذاب این سریال بود.

آشپز قصه: سو یانگوم با بازی لی یونگ آئه

ماجرا: ظاهرا این سریال براساس ماجرای واقعی زنی ساخته شده که او را نخستین و البته تنها زن پزشک دربار می دانند. او کودکی سختی دارد و بعد از حوادثی سر از قصر پادشاه، در زمان دودمان چوسان درمی آورد. این شخصیت قوی و با اعتمادبه نفس برای دوره ای به عنوان آشپز در دربار خدمت می نماید و پس از ماجراهایی به پزشکی روی می آورد و پزشک شخص پادشاه می شود.

دیگر بازیگران: لی یونگ آئه، جی جین هی، ایم هو، هنگ ری نا، یانگ می گیونگ و...

رقابت محلی

پخش سریال جاده چالوس به کارگردانی احمد معظمی در 26 قسمت از آبان 93 در شبکه پنج آغاز شد. اگر از بینندگان این سریال هم نبوده اید، احتمالا ترانه تیتراژ آن با صدای رضا یزدانی را شنیده اید.

در این سریال رستوران داری خانوادگی، راهی برای حل مشکل اقتصادی نشان داده می شود و آنان را پیروز در رقابت با یک رستوران قدیمی محلی معرفی می نماید. اما این بخش از سریال که بهانه ای برای دوباره روی پا ایستادن خانواده قصه است، در درام چندان دیده نمی شود و مانند دیگر سریال ها خبر چندانی از تماشای غذاهای رنگارنگ نیست.

آشپز قصه: محبوبه با بازی فاطمه گودرزی

ماجرا: مردی ثروتمند با بی تدبیری ورشکسته می شود. درپی این اتفاق و مسائلی که برای او و خانواده اش ایجاد می شود. رستورانی متروکه در شمال به همسرش ارث می رسد و آنها برای سروسامان دادن به این مکان راهی شمال کشور می شوند. این خانواده سعی دارند با یاری همدیگر و به وسیله کار در رستوران مسائل خود را حل نمایند.

دیگر بازیگران: بیژن امکانیان، سیروس گرجستانی، محسن افشانی، سیما خضرآبادی و...

نوشین مجلسی - رسانه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1470

به "قصه های آشپزخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه های آشپزخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید