ستاره های سینما ایران قبلا چه کاره بودند؟

به گزارش واندر هنگر، آیا می دانستید بسیاری از بازیگران و کارگردان های سرشناس، پیش از مشهور شدن چه مشاغل عجیب و غریبی داشته اند؟

ستاره های سینما ایران قبلا چه کاره بودند؟

روزنامه در ادامه جام جم نوشت: دنیای رنگین و پرزرق و برق سینما، خیلی ها را به این اشتباه می اندازد که زندگی و کسب و کار سینماگران همواره پر رونق است و پولشان از پارو بالا می رود. البته این معمولا درباره ستاره های محبوب و پرطرفدار و کارگردان های درجه یک صدق می نماید و تمکن اقتصادی آن ها غیر قابل انکار است، اما همه سینماگران به ویژه در کشور ما وضع اقتصادی آنچنان ویژه و ممتازی ندارند و فقط فعالیت آن ها در سینما و نام و اعتبارشان، این تصور را در جامعه ایجاد می نماید.

آن عده سینماگران پرآوازه و پیروزی که بعضی از مردم به زندگی و حرفه بعضا پردرآمد آن ها غبطه می خورند، یک شبه به چنین صندلیی نرسیده و چه بسا راستا پرسنگلاخ و پرمرارتی را طی کردند و شغل های سختی را از سر گذرانده اند؛ مشاغلی که فاصله ای دور و بعید با حرفه خوش رنگ و لعاب سینما دارد و دانستن این که فلان ستاره سینما، روزی روزگاری در چنین شغلی مشغول بوده و عرق می ریخته، باعث تعجب می گردد.

یکی از تفاوت های سینمای دنیا با سینمای ایران هم این است که چهره های مشهور و محبوب آنجا صادقانه و بدون خجالت از شغل هایی که برای گذران زندگی و تامین معاش و بقا تجربه کردند، حرف می زنند و حتی به این راستا و رنج هایی که در راه پیروزیت و رسیدن به آرزویشان کشیده اند، افتخار می نمایند. اما در سینمای ایران معمولا چهره های سرشناس بازیگری یا کارگردانی، چندان تمایل ندارند از شغل های دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و روزگار تنگدستی شان حرف بزنند و ظاهرا آن را در شرایط فعلی، مایه کسر شان خود می دانند. در حالی که طرح این عقبه رنج و کوشش، در نسل جوان به ویژه علاقه مندان سینما ایجاد انگیزه می نماید.

در این گزارش، صرفا به عنوان نمونه سراغ بعضی بازیگران و کارگردان های پیروز سینمای ایران و دنیا رفتیم که در گذشته، شغل هایی داشتند که نسبتی با صندلی امروزی شان ندارد.

علیرضا خمسه

دستفروش

علیرضا خمسه، کمدین محبوب و پیروز تلویزیون و سینمای ایران که این شب ها با شکل و شمایل جدیدی در سریال تلویزیونی چوب خط حضور دارد، از معدود ستاره های سینمایی ماست که صادقانه و با افتخار از گذشته خود یاد می نماید و همه تجربیاتی را که با کار در مشاغل مختلف به دست آورده، در بازیگری و در نقش های مختلف به کار می گیرد. شاید ندانید که بازیگر نقش پنجعلی، در کودکی و نوجوانی و برای یاری به اقتصاد خانواده، در تابستان ها کارگری و دستفروشی می کرد.

منوچهر هادی

راننده

منوچهر هادی که در سال های اخیر یکی از پرکارترین کارگردان هاست و آثار پرمخاطب و پرفروشی می سازد و کاروبارش سکه است، یکی از افرادی است که با کوشش و پشتکار به این مرحله رسید. هادی در سال های دور در گروه تدارکات سینما فعالیت می کرد و آن طور که خودش در گفت وگویی اظهار داشت، راننده ابوالفضل پورعرب در فیلم قاصدک (محصول 1375 به کارگردانی قاسم جعفری) بود. هادی به تدریج با انگیزه و اراده، راستا دیگری را در پیش گرفت و بعد از دستیاری کارگردان هایی، چون کیانوش عیاری و اصغر فرهادی به کارگردانی رو آورد.

شهرام شاه حسینی

آرایشگر

شهرام شاه حسینی، کارگردان سینما و تلویزیون که این روز ها با سریال پرستاره می خواهم زنده بمانم در شبکه نمایش خانگی حاضر است، در ابتدای جوانی مدتی در یک سلمانی کار می کرد، اما علاقه اش به سینما باعث شد قیچی و شانه را کنار بگذارد و بعد از دستیاری کارگردان هایی، چون بهرام بیضایی و رسول ملاقلی پور، کارگردان فیلم های کوتاه و بعد آثار سینمایی گردد. کلاغ پر، زن ها فرشته اند و خانه دختر از جمله ساخته های سینمایی شاه حسینی است.

رضا عطاران

راننده

معمولا چهره های پیروز سینما، شغل های نامرتبط را قبل از فعالیت هنری و حرفه ای خود تجربه می نمایند، اما رضا عطاران احتمالا از معدود گزینه هایی باشد که بعد از پخش سریال ساعت خوش و شهرت و محبوبیت، به دلیل مقطعی ممنوع الکاری، ناچار شد برای گذران زندگی، با یک وانت زامیاد آبی برای سوپرمارکت ها بار جابه جا کند.

خسرو شکیبایی

خیاط

زنده یاد خسرو شکیبایی سال ها قبل از این که هامون محبوب سینمای ایران گردد، حتی مدت ها قبل از خاک صحنه خوردن و حضور در تئاتر، کارهایی، چون خیاطی، کانال سازی و آسانسورسازی را تجربه کرد.

امیر نادری

تخمه فروش

امیر نادری، کارگردان معتبر و دنیای سینمای ایران، یک عشق سینما به معنای واقعی کلمه است و همچون امیروی فیلم دونده برای رسیدن به رویایش سینما بسیار دوندگی کرد. او در آبادان از تخمه فروشی جلوی سینما آغاز کرد، بعد کنترلچی و آپاراتچی سینما شد و بعد به تهران آمد و در یک عکاسخانه مشغول به کار شد و بعد عکاسی در سینما و سرآخر هم کارگردانی سرشناس.

پرویز پرستویی

کارگر

الان را نبینید که بسیاری از تهیه نماینده ها و کارگردان های سینما برای همکاری با پرستویی سرودست می شنمایند. او برای رسیدن به این صندلی سال ها کوشش کرد. او همزمان با فعالیت در تئاتر، برای گذران زندگی چند سال منشی دادگستری بود و حتی قبل تر برای پس انداز و خرید خانه در حوالی ترمینال جنوب کارگری می کرد.

پرویز پورحسینی

کارگر صحافی

این بازیگر فقید که در سال های اخیر از مادر کهنسالش مراقبت می کرد و اصلا به خاطر حفظ سلامت او در این یک سال و ترس از دریافت کرونا و انتقال بیماری به مادرش، کاری را قبول نمی کرد، پدرش را خیلی زود از دست داد؛ در 12سالگی. برای همین ناچار شد به سختی کار کند؛ از جمله کار در صحافی کتاب.

ستاره های سینمای دنیا قبلا چه کاره بودند؟

خواندن زندگینامه و مصاحبه های ستاره های سینمای دنیا به اندازه فیلم هایشان جذاب و پرماجراست؛ به ویژه وقتی بدون هیچ ملاحظه و پنهان کاری، از شغل های مختلف و نامرتبط آن ها در سال های دور سخن به میان می آید، این جذابیت با شگفتی و اندکی ناباوری هم همراه می گردد. جالب این که بسیاری از ستاره های دنیا که عقبه پررنجی داشته اند به بهترین شکل این تجربه های زیستی را جلوی دوربین و در قالب نقش های مختلف به کار گرفته اند.

فدریکو فلینی

دلقک

کارگردان عظیم سینمای ایتالیا قبل از این که وارد حرفه کارگردانی گردد، مشاغل مختلفی را تجربه کرد؛ کاریکاتوریست مجلات و دلقک سیرک که از قضا بعد ها نقش معین نماینده ای در شکل گیری دنیا منحصربه فرد فیلمسازی اش دارند. ضمن این که او سال 1970 اثری مستند داستانی به نام دلقک ها هم ساخت.

داستین هافمن

تایپیست

بازیگر عظیم سینما همان قدر که نقش های مختلفی بازی کرد، شغل های گوناگونی را هم تجربه کرد: پیشخدمتی، ظرفشوری، روزنامه فروشی، تایپیستی، دستیاری روانپزشکی و ....

پاپیون، همه مردان رئیس جمهور، دونده ماراتن و سگ های پوشالی از جمله فیلم های داستین هافمن هستند.

برد پیت

لباس مرغ

باور می کنید که حتی این بازیگر محبوب و خوش تیپ هم برای رسیدن به سینما رنج کشیده و قبل از آن شغل های غیر مرتبطی را تجربه نموده باشد؟ اوضاع اقتصادی پیت زمانی به قدری خراب بود که مجبور می شد آن خوش تیپی را پنهان کند و با لباس مرغ جلوی رستوران ها بایستد و مردم را به صرف غذا دعوت کند!

کلارک گیبل

کارگر کارخانه

قبل از این که نقش رت باتلر در بر باد رفته را بازی کند و سلطان هالیوود گردد و حتی مدت ها قبل از این که در تست های مختلف بازیگری رد گردد، به دلیل شرایط بحرانی خانواده، تن به کار های سختی در میدان های نفتی و کارخانه لاستیک سازی داد.

یک شب رخ داد، سلطان و چهار ملکه، سراسری میسوری پهناور، سانفرانسیسکو و ناجور ها از جمله فیلم های کلارک گیبل است.

رومن پولانسکی

کارگر

این فیلمساز مشهور سرنوشت عجیب و تلخی دارد و حتی هنوز و با وجود پیروزیت و اعتبار دنیای، گذشته دست از سر او برنمی دارد. همسرش به طرز فجیعی به قتل رسید که در روزی روزگاری هالیوود تارانتینو به آن اشاره می گردد. خودش به اتهام تجاوز به دختری کم سن و سال در سال ها قبل هنوز تحت تعقیب قضایی در آمریکاست و در سال های دورتر و در کودکی و بعد از کشته شدن مادرش آواره شد و در خانه های روستایی مختلف کار کرد.

برت لنکستر

آکروبات باز

هیکل این بازیگر تنومند سینما، ماحصل فعالیتش در ژیمناستیک بود که پای لنکستر را به سیرک کشاند. تسلطش در آکروبات را می توان در بسیاری از فیلم هایش دید.

مشعل و کمان، یوزپلنگ، آپاچی، بندباز، جدال در اوکی کورال از فیلم های لنکستر است.

جیم کری

نگهبان

چه خوشبخت بودند رئیس و مدیران و کارگران آن کارخانه ای که این کمدین مشهور و محبوب دنیا نگهبان کارخانه شان بود.

والت دیزنی

راننده آمبولانس

این کارگردان مشهور فیلم های انیمیشن هم سابقه کار های مختلف دارد، اما شاید دانستن این یکی شغل دیزنی جالب تر از بقیه مشاغلش باشد؛ راننده آمبولانس.

آنتونی کویین

بوکسور

ستاره بین المللی سینما سال ها پیش از معروف شدن، شغل های مختلفی را تجربه کرد؛ کارگری کشتارگاه، نقاشی و بوکسوری. جالب این که او بعد ها و در عالم بازیگری از این تجربیات در ایفای نقش هایش استفاده کرد؛ در مرثیه ای برای یک سنگین وزن، بوکسور بود و در شور زندگی، نقش نقاش معروف پل گوگن را بازی می کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1511

به "ستاره های سینما ایران قبلا چه کاره بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره های سینما ایران قبلا چه کاره بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید