10 عضو بدن که اصلاً نمی شناسید

به گزارش واندر هنگر، عضو هایی از بدن انسان، علی رغم تاثیرات مهم در بدن شناخته شده نیستند مثلا جالب است بدانید که قبل از این که به دنیا بیایید، دم داشتید، البته فقط برای چند هفته.

10 عضو بدن که اصلاً نمی شناسید

برخی از اندام های پیشین و اولیه در دوران جنینی آثاری را در انسان مدرن به جا گذاشته اند و عملکرد های منحصری در بدن دارند که بی آن که بدانیم حذفشان از بدن ممکن نیست. هرچند به فواید برخی اعضا مانند دندان عقل آگاهی نداریم، اما دانشمندان در پی چرایی وجود این اعضا در بدن هستند. در این گزارش به برخی از این اعضا و عملکردشان اشاره شده است.

1) دم

قبل از این که به دنیا بیایید، دم داشتید، البته فقط برای چند هفته.

همه پستانداران در رحم دم ایجاد می کنند، اما انسان (به استثنای چند مورد بسیار نادر) آن را قبل از تولد از دست می دهد. دنبالچه در پایین ستون فقرات آخرین باقیمانده دم است.

2) پلک سوم

در گوشه چشم، در کنار مجرای اشک، چیزی است که از پلک سوم به جای مانده است.

در بسکمک از خزندگان و پرندگان و برخی از پستانداران، این غشای چشمک زن می تواند به صورت افقی در سراسر چشم کشیده شود تا رطوبت، محافظت بیشتر یا حذف زباله ها ایجاد شود. این عضو در انسان به تخلیه اشک کمک می کند.

3) دندان عقل

بیشتر مردم فقط در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست به دلیل درد دندان خود از دندان عقل خود آگاه می شوند.

دندان عقل انسان اغلب برداشته می شود.

این دندان های آسیاب اضافی احتمالاً از طریق اجداد فک بزرگ ما برای آسیاب کردن مواد خام گیاهی استفاده شده است. کشیدن دندان عقل یکی از رایج ترین جراحی ها در انگلستان است.

4) نقطه داروین

تقریباً یک چهارم جمعیت برجستگی کوچکی در لبه بالایی گوش دارند که پس از توصیف آن در کتاب تکامل انسان طبیعت شناس چارلز داروین به نام نقطه داروین شناخته می شود.

5) گوش تکان دهنده

اگر تا به حال دیده اید که فردی گوش های خود را تکان می دهد، پس دیده اید که او از مجموعه ای از عضلات وستیژال به نام عضلات گوش استفاده می کند. گربه ها، سگ ها و بسکمک از پستانداران دیگر از آن ها برای حرکت دادن گوش و تمرکز شنوایی استفاده می کنند.

6) بینی دیگر

اندام جاکوبسون یک حسگر بوی مهم در بسکمک از حیوانات، از فیل ها گرفته تا سمندر ها است.

برخی از مطالعات نشان می دهند که انسان ها بقایایی از این عضو در پشت بینی دارند، اما از آن جایی که هیچ اعصابی آن را به مغز متصل نمی کند، بعید است که نقشی در حس بویایی ما داشته باشد.

7) جمع کننده پنجه

حدود 85 درصد از افراد دارای اندامی هستند که پالماریس لانگوس نامیده می شود، ماهیچه ای که از آرنج تا پاشنه دست کشیده می شود.

در برخی از پستانداران، این ماهیچه به بالا رفتن کمک می کند، در حالی که در گربه ها و سایر شکارچیان، چنگال ها را جمع می کند. می توانید با خم کردن مچ دست و لمس انگشت پنجم خود به انگشت شست خود بررسی کنید که آیا آن را دارید. اگر آن جا باشد، ظاهر می شود.

8) گرفتن حیوانات بچه

یک شیء را در دست یک نوزاد زیر پنج ماه قرار دهید، او انگشتان خود را به طور اتوماتیک دور آن با یک گرفتن شگفت آور قوی می بندد. این واکنش که به عنوان رفلکس گرفتن کف دست شناخته می شود، بازگشتی به زمان های پرموتری است که نوزادان پیشینیان ما با چنگ زدن به خز بدن خود به مادران خود می چسبند.

9) ماهیچه ترس

زمانی که ترسیده یا کمی سرد هستید ظاهر می شوند و این به لطف ماهیچه های کوچکی به نام آرکتور پیلی است که فولیکول های مو را در پوست شما احاطه کرده است. وقتی این ماهیچه ها منقبض می شوند، مو های شما بلند می شوند.

10) پلانتاریس

پلانتاریس ماهیچه کوچکی است که نقش کوچکی در انسان ایفا می کند به طوری که از هر 10 نفر یک نفر اصلاً آن را ندارد. پلانتاریس برای خویشاوندان نخستی ما کاربرد بیشتری داشت.

این عضله که در پشت زانو قرار گرفته است، از طریق یک تاندون بلند به مچ پا متصل می شود که می توان از آن برای برداشتن اشیاء استفاده کرد.

منبع: سایت میرر

منبع: فرادید
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2108

به "10 عضو بدن که اصلاً نمی شناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 عضو بدن که اصلاً نمی شناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید