کتاب های پیشنهادی پاییز 98

به گزارش واندر هنگر، روزنامه شهروند: کتاب های پیشنهادی که در فصل اخیر منتشر شده اند.

کتاب های پیشنهادی پاییز 98

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

آزادی حیوانات

نویسنده: پیتر سینگر/ ترجمه: بهنام خداپناه/ انتشارات: ققنوس

کتاب آزادی حیوانات نوشته پیتر سینگر، نگاهی تکان دهنده دارد به سوءاستفاده از حیوانات. درواقع آنچه ما گاهی گمان می کنیم مراقبت از حیوانات است، پشت پرده هایی دارد که اگر از آن ها مطلع شویم، شاید دیگر از این تعبیر استفاده نکنیم. این کتاب که با درآمد جدیدی به قلمِ نویسنده به روزرسانی شده است، اثرِ جنبش آزادیِ حیوانات را طی دهه های اخیر آنالیز نموده و به برجسته ساختنِ شیوه هایی می پردازد که در آن ها حیوانات، بدون آنکه توجهی نسبت به منافع شان صورت گیرد، همچنان به عنوان ابزار مورداستفاده انسان قرار می گیرند.

البته تنها کوشش این کتاب برملاکردن واقعیت های خوفناک دامداری صنعتی نیست؛ نویسنده برای تأثیر بیشتر و نتیجه دریافت از تحقیقاتش، جایگزین هایی پیشنهاد می نماید که هم برای انسان ها و هم برای حیوانات مفید است. با مطالعه این کتاب جدا از لحاظ اخلاقی، به دگرگونی رفتار با حیوانات هم فکر خواهید کرد. بی جهت نیست که ریچارد آدامز، نویسنده از این کتاب با عنوان مهم ترین و مسئولانه ترین اثر یاد نموده و می پرسد: آیا وقت آن نرسیده که دیدگاه خود را نسبت به دنیا و مسئولیت مان را در قبال موجوداتش تغییر دهیم؟

چادر کردیم رفتیم تماشا (سفرنامه عالیه خانم شیرازی)

ویرایش و تدوین: زهره ترابی

انتشارات اطراف به تازگی سه کتاب از خاطرات زنان در زمان قاجار منتشر نموده که در زمینه مطالعات زنان، تاریخ و آنالیز فرهنگ دوره ناصری و قاجار بسیار موثر است؛ سه روز آخر دریا، خانم! فردا کوچ است و چادر کردیم رفتیم تماشا. کتاب چادر کردیم رفتیم تماشا همزمان با حکومت ناصرالدین شاه نوشته شده است. در بخش اول نویسنده در خصوص شروع سفرش از کرمان، رفتن به بمبئی و سختی ها و ماجرا های سفر حج و عتبات می نویسد. در بخش دوم با سرانجام سفر حج و رسیدن به تهران نوع نگارش سفرنامه تغییر می نماید.

در تهران نویسنده مدتی طولانی در دربار ناصری می ماند. روزنگاری های دقیق نویسنده به عنوان یک غریبه از دربار ناصری، تصویر خواننده از وضع حاکمیت در آن دوره را کامل می نماید. اطلاعات ما از زندگی پادشاهان قاجار به طور معمول از نوشته های نزدیکان شاه به دست می آید، اما نویسنده این سفرنامه از آشنایان دور خانواده شاه بوده و به خاطر سکونت در کرمان مراوده زیادی با آن ها نداشته است، به همین دلیل آنچه در این برخورد از دربار و حرمسرای ناصرالدین شاه دیده و نوشته، با روزنگاری های دیگری که خوانده ایم، متفاوت است.

نظم زمان

نویسنده: کارلو روولی/ ترجمه: مزاد موحد/ انتشارات: فرهنگ نشر نو

روولی نویسنده کتاب نظم زمان که در سال 2019 از سوی مجله فارین پالیسی به عنوان یکی از صد متفکر تاثیرگذار دنیا معرفی گردید، به خاطر کارهایش در زمینه تئوری گرانش کوانتومی و آناکسیمندر، فیلسوف یونانی پیش از سقراط، یکی از فیزیکدانان بزرگ دوره ما به شمار می آید. مجموعه مقالات او به نام هفت درس در باب فیزیک در سال 2017 بیش از یک میلیون نسخه به زبان انگلیسی فروخته است و هنوز هم جزو رکوردداران کتاب هایی است که به سرعت پرفروش شده اند. کتاب نظم زمان، تفکری عمیق تر و البته انتزاعی تر از بعضی تحولات مهم فلسفه و فیزیک زمان است.

او در این کتاب با استناد به سوالات پروس و آناکسیمندر کارش را شروع می نماید و تا گالیله و داروین پیش می رود. این کتاب درواقع میلی علمی به دانستن و درک دنیا است. روولی می گوید: فیزیکدانان از مزخرف گفتن مصون نیستند. اما آن ها عمیق تر از سایر دانشمندان به راز هستی پی می برند. قوانین فیزیک - جاذبه، انرژی، حرکت و زمان- است که پایه ای برای قوانین شیمی، اخترفیزیک و هواشناسی می سازد؛ بنابراین برای فهم و درک زمان باید فهم درستی از فیزیک داشته باشیم.

توهم مطلعی

نویسنده: استیو اسلومن/ ترجمه: فیلیپ فرنباخ/ انتشارات: کوله پشتی

همه ما با این توهم زندگی می کنیم که بیشتر از آنچه حقیقت دارد، می دانیم. انسان ها جوامع و فناوری های بسیار پیچیده ای را به وجود آورده اند، اما بیشتر ما حتی نمی دانیم یک قلم یا یک توالت فرنگی چطور کار می نماید؟ با وجود درک اندک مان، چگونه این همه دستاورد داشته ایم؟ ذهن انسان هم می تواند جلوه ای درخشان داشته باشد و هم اسفبار. ما نهاد های دموکراتیک خلق نموده ایم، روی ماه ایستاده ایم و ژنوم خود را توالی داده ایم، بااین حال هرکدام از ما گاهی اوقات افرادی غیرمنطقی، مستعد خطا و بیشتر اوقات حتی نادان هستیم.

بسیاری از ما بخش قابل توجهی از زندگی خود را به عمد در توهم به سر می بریم. توهمات می توانند ما را به انجام کار هایی ترغیب نمایند که در شرایط عادی انجام نمی دهیم. آیا این کار اشتباه است؟ آیا واقعا باید توهمات خود را به حداقل برسانیم؟ شما با اجتناب از توهم، از آنچه می دانید و نمی دانید مطلع خواهید شد و این درنهایت می تواند به شما در دستیابی به اهداف تان یاری کند. توهم مطلعی نوشته استیو اسلومن با عنوان فرعی چرا هیچ گاه در اندیشیدن تنها نیستیم قرار است ما را با این نکته مطلع کند که بهتر است پیش از سخن گفتن فکر کنیم که شاید اصلا درباره آنچه می خواهیم بگوییم (به رغم مدعا) هیچ نمی دانیم.

رسوایی قرن (و دیگر نوشته های مطبوعاتی)

نویسنده: گابریل گارسیا مارکز/ ترجمه: علی شاکر/ انتشارات: خزه

این کتاب دستچین شده مطالب منبعی پنج جلدی از ژاک گیلارد است. اسم آن کتاب پنج جلدی، کار روزنامه نگارانه است. یادداشت های کتاب رسوایی قرن و دیگر نوشته های مطبوعاتی سال های بین 1950 تا 1984 را شامل می شوند و درواقع نوشته های پیش از دریافت نوبل توسط مارکز هستند. می توان جریان پخته ترشدن قلم این نویسنده را در کتاب رسوایی قرن مشاهده کرد، یعنی درحالی که یادداشت های ابتدایی کتاب خیلی جذاب هستند، اما هرچه پیش می رویم، بحث هایش درباره ادبیات بیشتر و البته پخته تر می شوند.

از این نویسنده البته یادداشت های مختلفی در ایران ترجمه و منتشر شده است، نظیر یادداشت های پنج ساله. ممکن است عده ای گمان نمایند که رسوایی قرن بخشی از همان یادداشت هاست که با ویرایش دیگری منتشر شده اند. اما این کتاب به تازگی چاپ شده است و تا به حال هم چندین ترجمه از آن درآمده، با این حال یکی از بهترین ترجمه ها، ترجمه علی شاکر است. در رونمایی از این کتاب که اواخر آبان ماه سال گذشته منتشر شد، دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر هادی خانیکی، فریدون صدیقی و کاوه میرعباسی حضور داشتند. عواید فروش کتاب در رونمایی و جشن امضای آن هم به بچه ها تحت حمایت بنیاد همدلان کودک و نوجوان اختصاص یافت.

زندگی رازآمیز درختان

نویسنده: پتر وول لبن/ ترجمه: سوزان گویری/ انتشارات: فرهنگ معاصر

نویسنده در کتاب زندگی رازآمیز درختان از شبکه ای موسوم به Wood Wide Web می نویسد؛ شبکه ای که بنا به یافته های مختلف دانشمندان نشان می دهد درختان به وسیله آن با هم در ارتباط هستند. کتاب را جنگل بانی به نام پتر وول لبن براساس سابقه دو دهه جنگل بانی نوشته است، اما تمام نوشته ها صرفا به تجربه های او برنمی گردد، بلکه تازه ترین یافته های علمی درباره گیاهان و درختان را هم به کتاب خود افزوده است.

مثلا هیچ می دانستید که درختان نارون و کاج گاهی دست به دامن زنبور ها برای نجات می شوند؟ یا می دانستید که درختان، مردگان شان را طرد می نمایند؟ از حسادت های درختان چیزی شنیده اید؟ یا نحوه فریب شان در تهاجم حیوانات درازپا برای خوردن برگ هایشان؟ می دانستید چرا اگر در میانه جنگل به یک درخت بیشتر رسیدگی کنید، درختان دیگر گوشه گیر می شوند؟ یا می دانستید گاهی درختان خود به این نتیجه می رسند که بهتر است شکوفه نزنند؟ پتر وول لبن در زندگی رازآمیز درختان، تجربه خود از زندگی در جنگل را هم به اشتراک می گذارد و گاهی در کنار تحقیقات علمی به یافته های حسی خود اشاره می نماید؛ هرچند همین یافته های حسی هستند که شاید بعد ها به وسیله دانشمندان ثابت شده است.

تولد بدون خشونت

نویسنده: فردریک لوبوآیه/ ترجمه: مهین میلانی/ انتشارات: فرهنگ نشر نو

فردریک لوبوآیه (2017-1918)، پزشک متخصص زایمان و نویسنده فرانسوی است. این کتاب به مفهوم تولد از منظری سراسر متفاوت می نگرد و همچون اثری هنری، تاثیری شگفت انگیز در سلامت و شیوه زندگی نسل آینده خواهد داشت. مترجم انگلیسی کتاب درباره آن می نویسد: این کتاب داستان مرگ و زندگی است. پس می توان گفت شخصیت اصلی این تراژدی ترس است. در حقیقت کودک و ترس با هم زاده می شوند.

اگر این ترس در لحظه تولد فرونشانده می شد و سرانجام می یافت، چه زندگی شگفت انگیزی در انتظارمان بود. کتر میشل اودنت، از مشهورترین متخصصان زنان و زایمان، این کتاب را اثری هنری خوانده است که تأثیر شگفت انگیزی در سلامت و شیوه زندگی نسل آینده خواهد داشت. چرا نوزاد باید از تاریکی محض وارد فضایی با نور شدید و سروصدا هایی آزاردهنده گردد؟ چرا باید نخستین دم و بازدم نوزاد آمیخته با تجربه وحشت در حالت سروته باشد و ستون فقرات انحنادارش به ناگهان راست گردد؟ چرا باید نوزاد پس از 9 ماه زندگی در رحم از مادر جدا نگه داشته گردد؟ تولد بدون خشونت، ضمن پاسخ به پرسش هایی از این دست، رهنمود های سودمندی درباره فراهم آوردن محیطی عاری از تنش برای نوزاد ارایه می نماید.

تنهایی الیزابت

نویسنده: ویلیام ترور/ ترجمه: فرناز حائری/ انتشارات: بیدگل

در اهمیت نویسنده ای نظیر ویلیام ترور همین بس که آلیس مونرو، برنده جایزه نوبل ادبیات، خود را متاثر از نوشته های او می دانست. از این نویسنده در ایران اواسط دهه 80 کتاب هایی منتشر شد که نشان داد نویسنده بزرگ داستان های کوتاه است؛ کتاب هایی نظیر پیانوکوک کن، مجردان تپه و... ویلیام ترور هم مهارت های ویژه روایی خود را در روایت داستان ها به رخ می کشد و هم اینکه دنیا بینی خود در یک پلات ساده را بسط می دهد.

مثلا در داستان پیانوکوک کن ما با شخصیت نابینایی روبرو هستیم که همسر اولش تمام دنیا را از نگاه خودش برای او توضیح داده است، اما در ادامه وقتی همسر اولش می میرد و او دوباره ازدواج می نماید، با زنی روبه رو می شویم که این بار دنیا پیرامون را طور دیگری برای پیرمرد تعریف می نماید. پیرمرد پیانوکوک کن که شناختی از دنیا دارد، حالا این بار باید از دریچه زنی دیگر دنیا را ببیند. الیزابت ایدلبری، شخصیت محوری ویلیام ترور در رمان تن هایی الیزابت، در بیمارستانی بستری شده است؛ درحالی که همسرش، دوست کودکی اش، دختر بزرگش و به عبارتی هویتش را از دست داده است. الیزابت و سه زن دیگر هم اتاقی اش، واسطه هایی می شوند که ترور به یاری شان چهار گونه متفاوت از ناامیدی را به تصویر بکشد...

منبع: برترین ها
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 635

به "کتاب های پیشنهادی پاییز 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب های پیشنهادی پاییز 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید