چرا نفت بورسی خریدار ندارد؟

به گزارش واندر هنگر، عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی در حالی انجام می گردد که بخش خصوصی به عنوان خریدار، وارد معامله نشده و نسبت به خرید نفت در این ساز و کار نگران است.

چرا نفت بورسی خریدار ندارد؟
  • مجله بورس ایران

فروش نفت در بورس انرژی به عنوان یکی از راهکارهای فروش نفت و افزایش سهم بخش خصوصی در معاملات نفتی، چند ماهی است که در دستور کار قرار گرفته است اما با وجود آنکه شیوه نامه جدیدی برای روش نفت نیز توسط وزیر نفت ابلاغ شده، اما همچنان محموله هایی که به بورس می آیند بی مشتری می مانند.

اما چرا در شرایطی که نفت عرضه شده در بورس با تخفیف قابل قبولی نسبت به قیمت های جهانی عرضه می گردد، در بورس انرژی خریدار ندارد؟

یکی از این دلایل را باید در جدید بودن این ساز و کار جستجو کرد. فروش نفت خام تا پیش از این به طور کامل توسط وزارت نفت انجام می شد و حتی نحوه خرید و فروش، بارگیری و بازاریابی آن نیز به صورت کامل توسط دولت صورت می گرفت.

بنابراین بخش خصوصی شناختی از این بازار ندارد و زمان ضروری است تا با این ساز و کار و ریسک های بازار نفت آشنا گردد. پیش از این وزیر نفت نیز اعلام نموده بود که تا زمان فروش محموله های نفتی به عرضه در بورس انرژی ادامه می دهیم.

از سوی دیگر بخش خصوصی نسبت به استمرار عرضه نفت در بورس و سرعت تحویل محموله ها نگران است. نگرانی بخش خصوصی تا حدی قابل قبول است زیرا قرار است تحویل نفت به صورت زمینی و در خشکی انجام گردد در حالی که تا پیش از این تحویل محموله ها در اسکله های نفتی انجام می شد.

همچنین بخش خصوصی همچنان ساز و کار تعریف شده برای خرید نفت از بورس انرژی را ناکارآمد می داند و وارد معامله نمی گردد.

  • آمادگی اتاق بازرگانی ایران برای گشایش بازار فروش نفت

در این زمینه، آرش نجفی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرنگار مالی ایرنا با بیان اینکه در ابتدا با مکانیسم تعریف شده از سوی وزارت نفت برای فروش نفت خام در بورس موافق نبوده، گفت: اما با صحبت با مدیران و کارشناسان این بخش، تعیین شد که این شیوه کارآمد است.

وی مهمترین دلیل عدم حضور بخش خصوصی در معاملات نفت خام را عدم اطمینان به این فرآیند دانست و اضافه نمود: بخش خصوصی نگران تاخیر در تحویل محموله ها و عدم استمرار آن است اما این ساز و کار در شرایط فعلی مطلوب به نظر می رسد.

به گفته نجفی اگر شفافیت بیشتری صورت بگیرد این یک مدل از فرآیند پیش فروش نفت بوده و دستورالعمل وزیر نفت نیز فروش نفت را کارآمد نموده است.

نجفی با اشاره به اینکه اکنون مشتریانی هستند که می توانند کل حجم عرضه شده نفت خام در بورس را بخرند، تاکید نمود: اگر تعاملی بین بورس انرژی و بخش خصوصی صورت گیرد و بازایابی های خصوصی و بین المللی انجام گردد، می توان به حضور بخش خصوصی امیدوار بود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: کمیسیون انرژی اتاق ایران آمادگی دارد تا در چارچوب تفاهم نامه همکاری به عنوان نماینده بخش خصوصی، بازاریابی و گشایش بازار فروش نفت در بورس انرژی را بر عهده گیرد.

  • بخش خصوصی باید بازار نفت خام را بشناسد

همچنین امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی در گفت و گو با خبرنگار مالی ایرنا، با بیان اینکه ساز و کار فروش نفت در بورس انرژی شیوه جدیدی است، گفت: ضروری است زمان بگذرد تا این ساز و کار برای هر دو طرف قابل اجرا باشد.

وی با اشاره به اینکه در عرضه نفت در بورس تنها ما دخیل نیستیم، اضافه نمود: بانک ها، بورس و کارگزاری ها نیز در این زمینه نقش ایفا می نمایند بنابراین عرضه نفت یک اکوسیستمی است که دستگاه ها، شرکت ها و سازمان های مختلف را درگیر می نماید.

تبیانیان ادامه داد: طبیعی است که در ابتدای کار انتظار حجم بالای معاملات را نداشته باشیم.

به گفته تبیانیان، در حال حاضر مشتریانی که برای خرید نفت اقدام می نمایند، مشکلاتی دارند که کار را نه غیرممکن اما سخت و زمان بر می نماید.

وی حجم معاملات خرید و فروش نفت را چند میلیون دلاری دانست و گفت: با گذشت زمان بخش خصوصی نحوه استفاده از این مکانیسم را یاد می گیرد و شرکت ملی نفت نیز اشکالات را برطرف خواهد نمود.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی با اشاره به اینکه تاکنون بخش خصوصی و غیردولتی در معاملات نفت خام حضور جدی نداشتند، اضافه نمود: اما در خصوص فرآورده های نفتی عملکرد قابل قبولی داشته اند.

وی تاکید نمود: این فضا به تازگی ایجاد شده و بخش خصوصی باید بازار نفت خام را بشناسد زیرا نوسانات در بازار نفت خام قابل توجه است. ایرنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 212

به "چرا نفت بورسی خریدار ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نفت بورسی خریدار ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید