نرخ هر کیلو قزل آلا در عمده فروشی ها 71 هزار تومان، تولید قزل آلا به 120 هزار تن می رسد

به گزارش واندر هنگر، مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی گفت: امسال با افت حداقل 20 هزار تنی پیش بینی می شود که تولید قزل آلا به 110 تا 120 هزار تن برسد.

نرخ هر کیلو قزل آلا در عمده فروشی ها 71 هزار تومان، تولید قزل آلا به 120 هزار تن می رسد

آرش نبی زاده مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی خبرنگاران، از ثبات قیمت قزل آلا در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو قزل آلا سر مزرعه 65 تا 66 هزار تومان و در زمان تحویل به عمده فروشی های تهران 70 تا 71 هزار تومان است، حال اینکه در خرده فروشی با اختلاف معناداری نسبت به عمده فروشی عرضه می شود، که این موضوع را صنف مربوطه باید پیگیری کند .

او عرضه قزل آلا از استان های اراک و اصفهان به بازار را علت اصلی تثبیت قیمت در بازار اعلام نمود و اضافه کرد: برآوردها حاکی از آن است که قیمت ماهی طی هفته های آینده مجدد در بازار افزایش یابد.

نبی زاده قیمت هر کیلو سالمون صادراتی را 85 تا 90 هزار تومان اعلام نمود و گفت: قیمت سالمون صادراتی با وزن های بالاتر 110 تا 115 هزار تومان هم به فروش می رسد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی از کاهش 50 درصدی صادرات قزل آلا خبر داد و گفت: بنابر آمار 6 ماهه گمرک، 3 هزار تن قزل آلا به بازارهای هدف صادر شد، در حالی که در مدت مشابه سال قبل این رقم 6 هزار تن بود که امیدواریم در نیمه دوم صادرات بهتری داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه تقاضایی در بازار داخل برای خرید قزل آلا وجود ندارد، بیان کرد: بحث قیمت در بازار ماهی به واسطه کاهش قدرت خرید بی تاثیر نیست که امیدواریم با حذف ارز ترجیحی و واقعی شدن قیمت گوشت و مرغ، ماهی دوباره جایگاه واقعی خود را در سبد غذایی مردم پیدا کند.

نبی زاده از کاهش تولید قزل آلا خبر داد و گفت: سال گذشته 140 تا 145 هزار تن قزل آلا در کشور تولید شد که امسال با افت حداقل 20 هزار تنی، تولید به 110 تا 120 هزار تن می رسد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت ماهی و کاهش قدرت خرید خانوار، دولت برای افزایش سطح رفاه مردم و سرانه مصرف باید به گونه ای عمل کند که چرخ اقتصاد بچرخد تا مسائل مرتفع شود، چرا که همانند بازار مرغ، قیمت های دستوری جوابگو نیست.

او با اشاره به معضلات تامین نهاده های مورد نیاز بیان کرد: به رغم شعارهای متعدد، نهاده بخش آبزیان به مرغ تخصیص می یابد تا نرخ پایین نگه داشته شود که این دیدگاه به تولیدکنندگان ماهیان سردآبی آسیب می زند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی در پایان شرح داد: بنابر آمار سازمان شیلات سرانه مصرف ماهی 13.5 کیلو است، درحالی که به اعتقاد ما کمتر از این مقدار است. همچنین سرانه مصرف قزل آلا 1.4 تا 1.5 کیلو است که نسبت به سال های قبل که سرانه مصرف 2 تا 2.2 بود، کاهش داشته است که امیدواریم با افزایش تولید، سرانه مصرف بالا برود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1859

به "نرخ هر کیلو قزل آلا در عمده فروشی ها 71 هزار تومان، تولید قزل آلا به 120 هزار تن می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ هر کیلو قزل آلا در عمده فروشی ها 71 هزار تومان، تولید قزل آلا به 120 هزار تن می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید