واریز هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس

به گزارش واندر هنگر، رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: روز پنجشنبه (ششم آذر ماه) مبلغ یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است.

واریز هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، محمد ابراهیم آقابابایی رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در رابطه با واریز یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس اظهار کرد: قراردادی که از چند وقت گذشته با موضوع سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه مطرح شده بود با بعضی از مشکل ها و ابهام ها از طرف صندوق توسعه ملی همراه بود که منجر به تاخیر در زمان اجرای آن شد.

او با بیان اینکه صندوق توسعه ملی قرار شد تا در چند بخش منابع را به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص دهد، گفت: منابع اختصاص داده شده به صندوق تثبیت بازار سرمایه به نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره 12 درصد است.

آقابابایی اظهار کرد: صندوق توسعه ملی در بخش نخست یک هزار میلیارد تومان نزد صندوق تثبیت بازار سرمایه با نرخ سود 12 درصد و به مدت پنج ساله سپرده گذاری نموده است که زمان معین شده قابل تمدید خواهد بود.

رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: این اتفاق می تواند برای بازار سرمایه مثبت باشد و در شرایط ضروری، برای افزایش نقدشوندگی و بازارگردانی سهام استفاده گردد، همچنین صندوق تثبیت بازار سرمایه تعهد به بازپرداخت اصل منابع در سرانجام سررسید و سود حاصل از آن را دارد.

رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار کرد: صندوق تثبیت بازار سرمایه درخواست رقم بیشتری را به صندوق توسعه ملی داده است و در صورت موافقت به زودی مبالغ جدیدی هم واریز خواهد شد.

او به تاثیر انتقال این منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره نمود و اضافه نمود: این منابع روز پنج شنبه 6 آذرماه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد و هنوز نقشی در رشد بازار سرمایه نداشته است.

آقابابایی اضافه نمود: سازمان بورس با تصویب شورای عالی بورس مقرر کرد مبلغ یک هزار و 500 میلیارد تومان را به صندوق تثبیت بازار سرمایه تخصیص دهد، این موضوع که در هفته های قبل محقق شد، منجر به فعالیت صندوق در بازار و یاری به بازگشت فرایند صعودی به بازار شد.

لازم به ذکر است، سازمان بورس، صندوقی را تحت عنوان صندوق تثبیت بازار سرمایه در اختیار دارد که درصدی از کارمزد معاملات و درآمد سازمان به منظور حفظ نقدشوندگی وارد این صندوق می گردد.

نکته قابل توجه برای استفاده از این صندوق ها این است که در شرایط عادی و طبیعی بازار نمی توان از منابع این صندوق استفاده کرد، بلکه استفاده از آن بیشتر برای روزهایی است که اتفاق پیش بینی نشده ای رخ می دهد که به شدت بر فرایند کوتاه مدت بازار تاثیرگذار باشد و قیمت سهام با کاهش شدید روبرو گردد، با توجه به وضع پیش آمده منابع این صندوق در این موقعیت بنا بر صلاحیت مدیریت، وارد سمت تقاضا در بازار می گردد و به وسیله جمع آوری صف های فروش، قیمت ها را به ثبات می رسانند.

سازمان بورس برای حمایت از بازار در بعضی مواقع که اتفاق بحرانی در این بازار رخ می دهد و نیازمند نقدینگی می گردد از منابع موجود در این صندوق استفاده می نماید و از این طریق، معاملات بازار را به ثبات می رساند.

نقدینگی موجود در این صندوق ممکن است به وسیله صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ارزی تامین گردد و در آخر، سازمان بورس به واسطه این صندوق ها معاملات بازار را کنترل خواهد نمود، این اقدام و استفاده از منابع این صندوق نیازمند ارزنده بودن قیمت سهام و دور بودن آن سهم از قیمت حبابی است در غیر این صورت نمی توان از سهم مورد نظر حمایت کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1329

به "واریز هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریز هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید