نظام سرشماری در کشور منسوخ شده است، توصیه به مسئولان ثبت احوال

به گزارش واندر هنگر، عبدالرضا رحمانی فضلی، روز دوشنبه در نشستی که به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس سازمان ثبت احوال در محل وزارت کشور برگزار گردید ضمن تقدیر و تشکر از تمام کسانی که در حوزه ثبت احوال فعالیت می نمایند، اظهار کرد: در مواقع مهمی مانند انتخابات مجلس خبرگان، شوراها و ریاست جمهوری ثبت احوال انصافا خوب درخشید.

نظام سرشماری در کشور منسوخ شده است، توصیه به مسئولان ثبت احوال

وی ادامه داد: در دوره انتخابات همه نگران طولانی شدن زمان اعلام آراء بودند و شکایت های زیادی نیز در این زمینه شد؛ اما حتی یک رأی هم باطل نشد و یک صندوق هم به هم نخورد و به لطف خدا با دقت عمل و سرعت بدون اینکه اتفاقی رخ دهد این کار انجام شد و این موضوع را مدیون تمام کسانی هستیم که در ستاد انتخابات فعالیت می کردند به ویژه کسانی که استعلام هویت انجام می دادند.

وزیر کشور اضافه کرد: موضوع جمعیت اصلی ترین موضوع برنامه ریزی است یعنی جمعیت و مردم هم به عنوان هدف برنامه ریزی و هم موثر در برنامه ریزی هستند.

وی با بیان اینکه به جمعیت یک بار از نظر کمیت و تعداد و بار دیگر از نظر کیفیت و ترکیب و توانمندی توجه می شود، گفت: بهترین و سالم ترین اطلاعات در حوزه جمعیتی را داریم و توقع مان این است که ثبت احوال در حوزه مطالعات جمعیتی با استفاده از کارشناسان حوزه های اجتماعی و اقتصادی به داده ها جان و روح بخشد و در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری ها مؤثر شود و این امر میسر نمی شود جز اینکه قدرت تحلیلی خود را در مباحث آماری افزایش دهند و یا با اهالی علم در حوزه های مختلف علمی ارتباط وسیع، مستمر و فعال برقرار نمایند که اگر این اتفاق بیفتد ثبت احوال به عنوان یکی از مراکز یا حوزه های اصلی علمی در کشور خواهد بود.

رحمانی فضلی در ادامه توضیح داد: مثلا در حوزه مهاجرت می توان به این موضوع اشاره نمود که در مسائل اجتماعی، اقتصادی، شهری، آسیب شناسی و همه اینها وقتی بخواهیم تحلیل جامع و دقیق علمی به عنوان ریشه کار مطرح کنیم به موضوع مهاجرت باز می شود. یعنی اگر در مهاجرت تحلیل درست نداشته باشیم نمی توانیم مسائل اقتصادی و اجتماعی، فضای شهری و یا تحلیل درستی از امکان استفاده از ظرفیت های طبیعی در محیط های روستایی را داشته باشیم.

وی خطاب به مسئولان ثبت احوال گفت: شما که با عدد و رقم و جمعیت و تحرکات جمعیت ارتباط دارید بهترین کارشناسان و افرادی هستید که می توانید دقیق ترین، علمی ترین، جدیدترین اطلاعات و تحلیل را در حوزه جمعیتی دهید یا می توانید مبنای مناسبی باشید که حوزه های علمی برای کسب اطلاعات در این زمینه به شما مراجعه نمایند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه همه دستگاه هایی که با جمعیت و مردم سر و کار دارند به آمارهای شما احتیاج دارند، گفت: ثبت احوال می تواند به جایی تبدیل شود که داده ها را فراوری و انبار کند و هر کس اطلاعاتی خواست به آن بدهد و یا در مدلی جدید به جایی تبدیل شود که داده های خشک را با تحلیل جان و روح بخشد، معنادار کند و بر روی آنها نیز فرآوری کند و در اختیار متولیان مختلف قرار دهد که در نظام برنامه ریزی مورد استفاده قرار گیرد. البته گام های خوبی در این چند سال برداشته شده اما ظرفیت زیاد است و این امر ممکن نمی شود مگر با ارتباط گسترده با مراکز علمی.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به نظام سرشماری در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: این نظام سرشماری که ما در حال حاضر در کشور داریم در جهان منسوخ شده است. شیوه ای که بعد از چند سال عدد و رقم به دست آوریم و تحلیل کنیم باعث می شود تا زمان زیادی از این آمارها بگذرد. در حالیکه امروزه تغییر و تحولات در عرصه های مختلف لحظه ای است و لحظه ای به تعداد جمعیت، توزیع، ترکیب و کیفیت آن احتیاج داریم و اینکه منتظر بمانیم بعد از چند سال سرشماری شود، روش سنتی خواهد بود.

وی اضافه کرد: توقع داریم که سازمان ثبت احوال با مرکز آمار در این زمینه همکاری کند و هر روز پایه اطلاعات داشته باشیم. یعنی بگوییم آخرین سرشماری برای سال 95 بوده است و از آن به بعد همه اطلاعات لازم را اعم از مرگ و میر، جابه جایی، کیفیت و جمعیت توسط خود مردم به هنگام مراجعه برای ثبت تولد و فوت ارائه شود یعنی مکانیسمی طراحی شود که همانطوری که مردم برای ثبت تولد و فوت مراجعه می نمایند بقیه اطلاعات را نیز با همین شیوه و در مراجعه از آنها بگیریم. در کنار آن نیز برخی داده هایی که به آن احتیاج است را نیز می توانیم تأمین کنیم.

رحمانی فضلی در سرانجام صحبت هایش خطاب به مسئولان ثبت احوال، گفت: در وزارت کشور کوشش مان این است که بتوانیم با روش های جدید، تجهیزات مناسب و نو و با موثر بودن شما در نظام تصمیم گیری شما را در این عرصه مداخله دهیم. امیدواریم با فعالیت های شما در ارتباط با محیط های علمی، گام های بلندتر و موثرتری در این حوزه برداریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 114

به "نظام سرشماری در کشور منسوخ شده است، توصیه به مسئولان ثبت احوال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام سرشماری در کشور منسوخ شده است، توصیه به مسئولان ثبت احوال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید