در سال 99 با دو بال کادر درمانی و بخش خصوصی از مسائل عبور می کنیم

به گزارش واندر هنگر، حسن روحانی رئیس جمهور در پیغام نوروزی به مناسبت فرارسیدن سال 1399 هجری شمسی، با بیان اینکه وحدت، اتحاد و اخلاق است که می تواند آینده خوبی را برای ما بسازد، تاکید نمود: سال 99 سالِ افتتاح طرح های عظیم، سال رونق با یاری همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط مالی ما با دنیا و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود.

در سال 99 با دو بال کادر درمانی و بخش خصوصی از مسائل عبور می کنیم

روحانی، اظهارداشت: سال 99 گرچه شروعش همچنان سلامت، مساله اول ما است اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه کوشش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهادها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال و سال تحرک در مسائل مالی و فرهنگی بسازیم.

متن کامل پیغام نوروزی حسن روحانی به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله والصلوه علی رسوله و آله و صحبه

عید سعید نوروز را به محضر همه ایرانیان عزیز در سراسر کشور و خارج از کشور و همچنین آنهایی که نوروز را در سراسر منطقه گرامی می دارند تبریک و تهنیت عرض می کنم.

یاد می کنیم از پدر برومند امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، پدر فاطمه معصومه(علیهاالسلام) ، پدر احمدبن موسی شاه چراغ و به آن اسوه ایستادگی و مقاومت احترام می گذاریم و ایام بعثت پیغامبر عظیم الشأن اسلام و میلاد سرور آزادگان و پرچمدارش و فرزندش، زینت بخش همه عبادت نمایندگان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

به همه پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی و درمانی که در این لحظات تحویل سال نو در کنار بیماران عزیز ما هستند و مخصوصا آنهایی که به این ویروس مخرب مبتلا شده اند به آنها خسته نباشید می گویم و برای همه مریضان و بیماران ما در سراسر کشور شفا و عافیت را طلب می کنم.

سالی که گذشت سالِ حادثه ها و حماسه ها بود. عظیم ترین حادثه ها در تاریخ کشور ما رخ داد و پرافتخارترین حماسه ها توسط مردم دلاور ما آفریده شد.

با سیل کم نظیر در تاریخ ایران که در روزهای اول فروردین، 25 استان کشور ما را درگیر کرد و مسائل فراوانی را برای مردم ما به وجود آورد و مردمی که برای هفته ها و ماهها بی خانمان شدند، سال 98 شروع شد اما در کنار این سیلِ ویران نماینده، حضور مردم، وحدت و همکاری و یاری مردم و سپس بازسازی از طرف دولت و مسوولین کاری عظیم و شگفت آور بود.

این سیل 35 هزار میلیارد تومان به ما خسارت زد و بیش از 68 هزار خانه را ویران کرد و 80 هزار خانه احتیاج به مرمت پیدا کردند. در طول سالی که گذشت بیشتر خانه هایی که احتیاج به احداث داشتند، احداث شدند و همه خانه ها و بناها مرمت شدند و زیربناها ساخته شد.

بار سختی ها و غم عظیمی بر مردم ما تحمیل شد اما ملت ما در این سیل، پایدار و راسخ ماند و سپس در ماه بعد شدید ترین تحریم تاریخی از سوی تروریست های دنیای علیه ملت ما شروع شد.

صنعت نفت در شدیدترین تحریم تاریخی نهاده شد و فشارها از هر سو بر اقتصاد کشور ما وارد شد، فکر می کردند با این شدت فشارها مردم ما تسلیم خواهند شد اما ملت عظیم ما در برابر این سختی ها مقاومت کرد و حماسه جدیدی را آفرید. حماسه اداره اقتصاد کشور بدون نفت که برای اولین بار در دهه های اخیر تحقق می یافت.

آنها فکر می کردند در تورم و رکود، کشور را به نقطه بحرانی برسانند اما همه آمارها به ما می گوید در 9 ماهه سال 98 رشد مالی ما مثبت بوده و تورم در حد ممکن مهار شده است. تعداد مجوزها برای فراوری بیش از حد انتظار بوده، سرمایه گذاران و همه تجار و ملت قدرتمند ما با صادرات غیرنفتی همه احتیاجهای ما را تامین کرد و دولت توانست در این سال سخت همه احتیاجمندی های ضروری کشور را تامین کند و با ارز ترجیحی، کالاهای اساسی را تامین کند و امروز یعنی اولین روز سال 1399 ذخایر استراتژیک کشور ما از هر سال دیگر و از هر نوروز دیگر بهتر است.

این به معنی حماسه ملت عظیم ایران ، مسوولین مالی کشور، بخش خصوصی، کشاورزان، صنعت گران و کارگران ما بود.

در همین سال سخت عظیم ترین طرح های مالی دهه های اخیر در کشور ما افتتاح شد. از پالایشگاه عظیم و عظیم گرفته تا سدهای متنوع تا احیای بخش کشاورزی، تا تحول عظیم در نفت و گاز و تا افتتاح عظیم ترین شاهراهها ، جاده ها و راه آهن ها و بنادر در یک سال اخیر.

پس ما شکست نخوردیم، در برابر فشار آمریکا ایستادیم، مقاومت کردیم و در دادگاه بین المللی در برابر آمریکا پیروز شدیم و این دادگاه در قدم اول آمریکا را محکوم شناخت و در همه مجامع بین المللی از لحاظ سیاسی و افکار عمومی پیروز شدیم.

چندی نگذشت که در همین سال مردم ما در تب و تاب احساس یک جنگ ناخواسته نهاده شدند. از همه سو تهدید بر کشور ما، اما کاری که رزمندگان عظیم و نظامیان ما در صحنه ایستادگی و مقاومت و مرزها و دفاع ما آفریدند، کم نظیر بود.

آنچه که می توان به عنوان ثمره تکنولوژی پیشرفته سالهای اخیر خواند توسط موشک پدافند ما در مرز جنوبی ما سرنگون شد و این نشان داد این ملت در همه سختی ها آفریننده عظیمترین حادثه های عظیم به نفع کشور است، با موشکی این پهپاد را سرنگون کردیم که به دست صنعتگران ایرانی ساخته شد. سیستم پدافندی صددرصد ایرانی در برابر مدرن ترین تکنولوژی آمریکا موفقیت و پیروزی خود را به رخ دنیایان کشید و چندی نگذشت که بی شرمانه ترین و بزدلانه ترین ترور تاریخی را آمریکا علیه سردار عظیم ما، سردار مبارزه با تروریزم انجام داد.

اما آنچنان مردم ما و ملت های منطقه پاسخ دادند که آن را تبدیل به یک فرصت عظیم مقاومت در سطح منطقه ساخته اند. بدرقه ای که بغداد، کربلا و نجف، اهواز، تهران، مشهد، قم، کرمان و همه ملت ایران انجام داد به دنیایان نشان داد که ملت ایران ملت قدرشناس است و فداکاران ، مجاهدان و آنهایی که خون خود را برای کشور و امنیت کشور فدا کردند، هرگز از یاد نخواهند برد.

یک سردار را از ما گرفتند و هزاران سردار در این بدرقه باشکوه ساخته شد. همه مردم ما توانستند به دنیایان نشان دهند نه تنها ملت ایران که مردم عراق، سوریه، لبنان و حتی مردم کشمیر و بعضی از کشورهای آفریقایی همه ندای مقاومت و ایستادگی را سر دادند و رزمندگان ما با غرش موشک در یکی از عظیمترین پایگاه های نظامی این دژ پوشالین را فرو ریختند. آنچنان این سیلی محکم بود که هنوز هم آمریکا حاضر نیست تلفات و خسارات خود را در این حادثه بیان کند.

در کنار این همه حوادث تلخ و شیرین، خطای باورنکردنی یک فرد را هم شاهد بودیم و 176 عزیز که عمدتا هموطنان ما بودند از این حادثه قربانی شدند، حادثه ای که همه مردم ما را متاثر کرد اما غم خواری و همنوایی مردم مرهم عظیمی بر دلهای همه آنهایی که عزیزان خود را از دست دادند و مرهمی بر دلهای همه بود و ملت ما به خوبی نشان داد که همه یکی هستند ، همه عضو یک پیکرند.

در حادثه از دست رفتن عزیزان، در بدرقه سردار عظیم ما در کرمان و در حوادث دیگری که در این سال رخ داد، مردم مقاومت و ایستادگی خود را به خوبی نشان دادند.

سرانجام سال با یک میهمان ناخوانده مخرب روبرو شدیم، نه ما که بیش از 150 کشور و ملت، ویروس کرونا و این ویروس توانست سلامتی مردم و حتی کسب و کار مردم را در معرض خطر قرار دهد اما پزشکان ، پرستاران ما، بیمارستان ها و مراکز درمانی ما آنچنان شجاعانه به صحنه آمدند که حتی حاضر شدند بعضی از پروتکل های بهداشتی را برای نجات سریع تر بیماران زیر پا بگذارند اما نگذارند عزیزان ما بی پناه باشند؛ همه مردم و مسوولین در کنار آنها هستند.

در اینجا می خواهم به نکته مهمی اشاره کنم و آن اینکه در طول 6 سال گذشته دولت در دو امر سرمایه گذاری ویژه انجام داد، در امر بهداشت و درمان و طرح تحول سلامت و در مساله فضای مجازی و ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات و این روزها مردم قدر این دو طرح عظیم و عظیم را بهتر از هر زمان دیگر لمس می نمایند.

امروز روزی، مسائل بیماری به سراغ مردم آمده که تخت بیمارستانی ما در طول این 6 سال دو برابر شده است، تجهیزات بیمارستانی ما از هر زمان دیگر شرایط بهتری دارد.

امروز در شرایطی احتیاجمند به فضای مجازی شدیم که در طول این 6 سال بهترین اقدامات زیربنایی برای شبکه اطلاعات انجام گرفته است.

در این 6 سال پهنای باند ما سی و چند برابر شده و زیربناهای مالی کشور، آمادگی مردم، وحدت و اتحاد مردم، عظیمترین عامل برای پیروزی این ملت در برابر همه مسائل خواهد بود.

سالِ سختی بر مردم ما بود اما بیش از همه این سختی ها مردم را آبدیده کرد، جسم مردم را آزار داد اما روح مردم را مقاوم تر کرد. ما با اتکال به خداوند و با سرمایه دعای نیکان و پاکان از این مسائل عبور خواهیم کرد.

اما نکته مهم این است که از کرونا خطرناک تر، از بیماری جسم سخت تر، بیماری روح و روان است که باید با آن مقابله کنیم و بجنگیم.

وَ نَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍ إِخْوَاناً باید کینه از دلها زدوده و کنده گردد تا فضای اخوت و فضای بهشتی پیش روی مردمان ما قرار گیرد.

چه کسی باور می کرد که در این فضای سخت و در این بیماری عده ای با روح و جان و سلامت مردم هم بخواهند بازی نمایند، سخنانی در فضای مجازی و حقیقی بگویند که روح مردم را آزرده نمایند.

از کرونای جسمی سریع خواهیم گذشت با وحدت، کوشش، همکاری، با کوشش پزشکان، باید کوشش کنیم از کرونای روحی هم عبور کنیم. وحدت، اتحاد و اخلاق است که می تواند آینده خوبی را برای ما بسازد.

سال 99 گرچه شروعش همچنان سلامت، مساله اول ما است اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه کوشش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهادها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال بسازیم، سال تحرک در مسائل مالی و فرهنگی بسازیم.

آنهایی که در کسب و کار ضرر دیده اند بتوانند در سال جدید با رونق مالی مسائل خود را جبران نمایند. دولت با همه توان هر اقدامی که توانسته انجام داده و انجام خواهد داد، از بسته های جدید معیشتی تا تسهیلات جدید بانکی.

به مردم عزیزمان بگویم که سال 99 سالِ افتتاح طرح های عظیم، سال رونق با یاری همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط مالی ما با دنیا و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود.

کما اینکه علیرغم همه فشارها در سال 98 سالی بود که توانسته ایم در یک پیمان مهم مالی منطقه ای یعنی اوراسیا حضور پیدا کنیم.

لحظات بسیار مبارک برای مردم عزیز و عظیموار ما هست، سال 99 دعای مان را جانسوزتر خواهیم کرد. دستها را بلندتر به سمت آسمان دراز خواهیم کرد.

او رزاق و شفابخش است، سلامت و رونق و زندگی بهتر را از او می خواهیم که او خدای رحمان و رحیم است.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 848

به "در سال 99 با دو بال کادر درمانی و بخش خصوصی از مسائل عبور می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سال 99 با دو بال کادر درمانی و بخش خصوصی از مسائل عبور می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید