مهندس ایرانی شاغل در گوگل؛ دانشگاه شریف حتی از دانشکده های آمریکا هم برتر است

به گزارش واندر هنگر، علی امینیان یکی از مهندسان پیروز ایرانی که در شرکت های بزرگ فناوری جهان همچون گوگل و ادوبی (Adobe) کار می نماید، شرایط کار برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در داخل کشور را مثبت ارزیابی کرد.

مهندس ایرانی شاغل در گوگل؛ دانشگاه شریف حتی از دانشکده های آمریکا هم برتر است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، همه ما با شنیدن نام گوگل به یاد خدمات ارزنده ای می افتیم که این غول فناوری برای ما انجام داده. از موتور جست وجوی گوگل گرفته تا اپلیکیشن های گسترده ای که برای ما به ارمغان آورده است .

ایرانیان زیادی در خارج از کشور هستند که در چنین شرکت های بزرگی همچون گوگل کار می نمایند. به همین دلیل با یکی از ایرانیان پیروز مقیم آمریکا به مصاحبه نشستیم .

علی امینیان یکی از مهندسان پیروز ایرانی که در شرکت های بزرگ فناوری دنیا همچون گوگل و ادوبی (Adobe) کار می نماید، شرایط کار برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در داخل کشور را مثبت ارزیابی کرد .

علی امینیان متولد سال 1371 تهران است و معتقد است زندگی علمی خود را با انجام المپیاد کامپیوتر آغاز کرده. وی توانسته در سال های 1388 و 1389 مدال کشوری این المپیاد را کسب کند .

پس از ورود به دانشگاه شریف، در رشته مهندسی کامپیوتر مقطع کارشناسی خود را گذرانده که در این دوره به افرادی که برای المپیاد کشوری و دنیای آماده می شدند هم تدریس کرده است. وی در حین تدریس روی پروژه های کوچکی همچون طراحی بازی های موبایل هم فعالیت داشته .

امینیان پس از کارشناسی، تحصیل خود را در مقطع دکتری رشته علوم کامپیوتر دانشگاه نورث ایسترن (Northeastern) آمریکا ادامه داد .

معیار سنجش در گوگل فقط صلاحیت است

علی امینیان پس از تحصیل در مقطع دکتری، کار خود در گوگل را با کارآموزی آغاز کرد و در پروژه GeoAR گوگل مپ شرکت کرد تا پس از انجام دوره کارآموزی به تیم گوگل برین (GoogleBrain) وارد شد .

هدف از انجام پروژه GeoAR این است که در برنامه گوگل مپ فقط از نقشه استفاده نگردد و بتوان از دوربین و فناوری واقعیت اضافه کرده استفاده کرد تا موقعیت مکانی فرد به طور دقیق تری شناسایی گردد و مسائل استفاده از برنامه در حین رانندگی کاسته گردد و یا افرادی ناتوان مانند نابینایان بتوانند راحت تر حرکت نمایند. به گفته وی محتمل است این فناوری قبل از یک سال عرضه گردد .

امینیان در این رابطه اظهار کرد: روال کار در سیلیکون ولی به نوعی است که هیچ کسی بیشتر از چند سال در یک شرکت نمی ماند و مداوماً جابه جایی صورت می گیرد که هدف از این کار هم انتقال تجربیات است. البته تمامی کارکنان از این بابت خشنود هستند و قرارداد ها به نوعی نوشته می گردد که پرسنل می توانند در هر زمان که تمایل داشتند از شرکت بروند که البته این اقدام متقابلاً از سوی شرکت هم انجام می گردد .

وی تنها شرایط ورود به گوگل را داشتن صلاحیت علمی دانست و گفت: شرکت گوگل به هیچ وجه به نژاد، سن، ملیت، جنسیت، مذهب و دیگر ویژگی های شخصی کارمندان خود کاری ندارد .

هوش مصنوعی درحال جایگزین شدن برای اکثر شغل ها است

امینیان که به طور تخصصی روی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کار می نماید، اظهار کرد: اصولاً تمام کار هایی که در حوزه هوش مصنوعی انجام می گردد، از آمریکا و گوگل آغاز می گردد و کم کم گسترش می یابد. اتفاقی که هم اکنون در این حوزه می افتد هم این است که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین جایگزین اکثر شغل ها می گردد و همه چیز به سمت اتوماتیک بودن پیش می رود .

این مهندس ایرانی ادامه داد: این هنوز اول راه است و در آینده کار پیدا کردن بسیار دشوارتر خواهد شد. به عنوان مثال، امروزه شغل هایی وجود دارد که در گذشته به دلیل عدم وجود ماشین ها و دستگاه ها وجود نداشت؛ بنابراین در آینده کمتر می توان شغلی را پیدا کرد که ربات ها قادر به انجام آن ها نباشند .

وی توضیح داد: کاملا این احتمال وجود دارد که در آینده یک حاکمیت نسبی توسط یادگیری ماشین و ربات ها پیش بیاید که این امر هم قطعاً عمدی خواهد بود. یعنی خود انسان ها به این نتیجه می رسند که اگر ربات ها در برخی خدمات حاکم باشند، بهتر است .

امینیان با مثبت ارزیابی کردن این اتفاق گفت: شاید در ابتدا حاکمیت ربات ها، برای انسان ها خوشایند نباشد، ولی قطعاً در آینده به نفع همه ما خواهد بود. محققان هم امروزه کوشش می نمایند که برای هوش مصنوعی قوانینی وضع نمایند که اطمینان پیدا نمایند برخی خطر ها ما را تهدید نخواهد کرد. به عنوان مثال حس حاکمیت و قدرت طلبی نباید در ربات ها به وجود آید و یا اینکه ربات ها نباید توانایی به وجود آوردن موجودی شبیه خود را داشته باشند؛ بنابراین بروز چنین اتفاقاتی خطرناک خواهد بود .

گوگل در حوزه هوش مصنوعی بسیار قدرتمند عمل می نماید

به گفته امینیان، هم اکنون گوگل در نقطه بسیار خوبی واقع شده است و به زودی زود هم به عنوان یک غول هوش مصنوعی شناخته خواهد شد. همانطور که دستیار گوگل تنها به خاطر هوش مصنوعی از رقبای خود همچون سیری شرکت اپل و الکسا شرکت آمازون پیشی گرفته و سال جاری هم به عنوان دستیار برتر انتخاب شد .

وی با اشاره به موبایل های گوگل نیز اذعان کرد، قطعاً موبایل های گوگل نمی توانند با رقیب قدرتمندی همچون آیفون رقابت نمایند که دلیل آن هم این است که تمرکز شرکت اپل همیشه روی ساخت گوشی موبایل بوده. ولی قطعاً می توان گفت که دوربین گوشی های گوگل به دلیل هوش مصنوعی بهتر از شرکت اپل است .

می توان برای یاری به افراد ناتوان از هوش مصنوعی یاری گرفت

امینیان دغدغه خود را تسهیل امور برای افراد ناتوان دانسته و به همین دلیل در سال های 92 تا 93 استارتاپی را تاسیس کرده است .

وی در این باره گفت: در زمان کارشناسی، ایده های زیادی برای ساخت اپلیکیشن ها به ذهن من می رسید و ایده ابتدایی ساخت این استارتاپ هم این بود که چطور می توان از هوش مصنوعی برای یاری به افراد ناتوان استفاده کرد؟

ما در این استارتاپ کار هایی را روی کفش انجام دادیم که بتوان با استفاده از یک سری سیستم ردیاب، به افرادی که دچار آلزایمر هستند، یاری کرد .

با پیشرفت روزانه ای که در هوش مصنوعی ایجاد شد، شرایط تغییر کرد که ما را قادر می ساخت کار های مهم تری انجام دهیم. به عنوان مثال از فناوری تبدیل گفتار به متن و یا تبدیل متن به گفتار و ترجمه آن ها توسط هوش مصنوعی استفاده کردیم. این فناوری باعث می شد که فردی که زبان دیگری بلد نیست، بدون دغدغه با فردی با زبان دیگر صحبت کند. این کار در زمان واقعی انجام می گردد و افراد می توانند پشت تلفن این کار را انجام دهند .

امینیان در خصوص روند کاری استارتاپ خود گفت: ما تصمیم گرفتیم در کار خود کمی تغییر ایجاد کنیم و راهکار هایی مبتنی بر نرم افزار ارائه دهیم تا شرکت های سازنده روی بخش های سخت افزاری ایده ما فعالیت نمایند .

برای راه اندازی استارتاپ ها در ایران مسئله ای وجود ندارد

امینیان کپی برداری برخی از استارتاپ های ایرانی پیروز از نمونه های خارجی را مثبت ارزیابی کرده و تاکید نمود، امروزه ما در دنیا شاهد هستیم که بیش از حد به بحث نوآوری پرداخته می گردد. در ایران هم اتفاق درستی می افتد و واقعیت این است که ما در بسیاری از فناوری ها از دیگر کشور ها عقب تر هستیم. اگر استارتاپی هم از نمونه های خارجی خود الگوبرداری کند و پیروز گردد، چرا که نه، در این صورت کپی برداری امری مثبت و عامل پیروزیت است. چرا که این گونه کار راحت تر است و می توان روی مسائل دیگر تمرکز کرد .

وی ادامه داد: من با بسیاری از صاحبان استارتاپ های ایرانی که از نمونه های خارجی کپی کرده اند، دوست هستم و می دانم که این افراد، سال ها زحمت کشیده اند و با داشتن سواد، علم و هنر توانسته اند در این کار پیروز شوند .

این مهندس ایرانی با آنالیز تفاوت های شرایط استارتاپ ها در داخل و خارج از کشور گفت: من برای راه اندازی استارتاپ ها در ایران مشکل زیادی نمی بینم و در ایران هیچ عامل بازدارنده ای برای پیروزیت وجود ندارد. گاهی اوقات ما دنبال بهانه هایی می گردیم که خود را توجیه کنیم. به نظر من هر اتفاق مثبتی که می تواند در خارج از کشور بیفتد، مشابه آن در داخل هم اتفاق می افتد. فقط ممکن است ما در برخی مسائل ضعف داشته باشیم .

امینیان اذعان کرد: برخی از افراد فکر می نمایند که دولت آمریکا پول و امکانات را در اختیار محققان و یا استارتاپ ها قرار می دهد تا آن ها کار خود را آغاز نمایند. ولی اصلاً اینگونه نیست و این طرز فکر اشتباه است که دولت باید از استارتاپ ها حمایت کند. با نگاهی به استارتاپ های پیروز، می بینیم که از دولتشان یاری اقتصادی دریافت نکرده اند. به صورت کلی درست نیست که دولت از استارتاپ ها حمایت کند. چون شاید مسائلی برای دولت و یا خود استارتاپ پیش آید .

وی افزود: یک استارتاپ باید سختی بکشد تا بزرگ گردد. اگر سختی نکشد، شنماینده خواهد بود. برخلاف کشور های دیگر در ایران دولت از استارتاپ ها حمایت می نماید. البته شاید این حمایت برای این انجام می گردد که هنوز در زمینه ایجاد استارت آپ ها ما در اول راه هستیم و برای اینکه کار تبدیل دانش به فناوری از یک جایی آغاز گردد دولت خودش ورود کرده. به نظر من در ایران تنها یک مشکل وجود دارد که آن هم این است که ما در کشورمان این شانس را نداریم که بهترین دانشجویان و مغز های سایر ملل دنیا و سراسر دنیا را به استخدام شرکت های خودمان درآوریم، ولی شرکت هایی مانند آمازون، این توانایی را دارند که برترین های دانشگا های آمریکا که اتفاقاً ملیت های بسیار متنوعی دارند را استخدام نمایند .

امینیان گفت: به طور میانگین ما نمی توانیم به خوبی نیرو هایی که آمریکایی ها دارند را به استخدام شرکت های خود درآوریم، ولی قطعاً بهترین دانش آموختگان ما خیلی خوب هستند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. مشکل ما این است که تعداد زیادی نیروی خوب نداریم که البته این موضوع تنها، مشکل ما نیست و بسیاری از کشور های دیگر هم با چُنین مسئله ای روبرو هستند .

وی با اشاره به موضوع مهاجرت دانش آموختگان نخبه به خارج از کشور که امروزه به یکی از مباحث روز تبدیل شده است اظهار کرد: در موضوع مهاجرت و چُنین تصمیم گیری های بزرگی چَندین عامل وجود دارد. بسیاری از دانش آموختگان کشور ما، در خارج از کشور تحصیل می نمایند و به کشور بازمی گردند. برخی از افراد هم تصور می نمایند که اگر استارتاپ های خود را در خارج از کشور راه اندازی نمایند، به پیروزیت دست می یابند و در خارج از کشور محیط آزادتر است، که البته لزوماً اینطور نیست .

این مهندس ایرانی فعال در شرکت ادوبی با اشاره به سهم استارتاپ های ایرانی در اقتصاد کشور گفت: استارتاپ های ما فعلا از شرکت های بزرگ مانند شرکت اپل فاصله زیادی دارند تا بتوانند محصولاتی مانند محصولات آن ها فراوری نمایند تا مردم کشور هم ترجیح دهند که به جای محصولات خارجی، از نمونه های داخلی استفاده نمایند. استارتاپ های پیروز ما فعلا سرویس ارائه می دهند و خیلی قادر به ارائه محصول نیستند، ولی به شخصه آینده خوبی برای آن ها متصور هستم .

دانشگاه شریف از سطح بالایی برخوردار است

امینیان که مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه شریف و دکتری را در دانشگاه نورث ایسترن آمریکا گذرانده است، راجع به دانشگاه شریف اظهار کرد: این دانشگاه حتی در مقایسه با دانشگاه های آمریکا در برخی رشته ها مثل مهندسی برق، کامپیوتر و مکانیک از سطح بالاتری برخوردار است و فارغ التحصیلان این دانشگاه از نظر علمی و شخصیتی بسیار قوی تربیت می شوند .

یک شبه نمی توان پیروز شد

امینیان معتقد است یکی از مسائلی که جوانان فعلی جامعه ما را درگیر کرده این است که چگونه می توان یک شبه پولدار و یا پیروز شد؟ !

عموم افراد دوست دارند که پیروزیت را به دست آورند و نگه داری آن برایشان اهمیت ندارد، ولی اگر به اکثر استارتاپ ها و شرکت های پیروز هم نگاهی بیندازیم، می فهمیم که تمرکز اکثر آن ها این است که پیروزیت به دست آمده خود را تثبیت نمایند. زیرا اغلب اوقات به دست آوردن پیروزیت راحت تر از نگهداری آن است .

منبع: ایسنا

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 278

به "مهندس ایرانی شاغل در گوگل؛ دانشگاه شریف حتی از دانشکده های آمریکا هم برتر است" امتیاز دهید

3 کاربر به "مهندس ایرانی شاغل در گوگل؛ دانشگاه شریف حتی از دانشکده های آمریکا هم برتر است" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهندس ایرانی شاغل در گوگل؛ دانشگاه شریف حتی از دانشکده های آمریکا هم برتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید