لازمه موفقیت در اقتصاد دانش بنیان صیانت از بازار داخلی است

به گزارش واندر هنگر، به گزارش خبرنگاران، دکتر سورنا ستاری عصر امروز در اختتامیه گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ صنعت فولاد در محل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در حال حاضر حوزه های پول ساز لگال، فراوری محتوا و ... هستند که برای اینها استارت ادعای خوبی بیرون آمده است.

لازمه موفقیت در اقتصاد دانش بنیان صیانت از بازار داخلی است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ما در حوزه مرغ و گوشت هم وابستگی های زیادی داریم، اضافه کرد: به همین دلیل است که با تغییر قیمت دلار همه اینها تغییر میکند. تصور می کنیم در کشور فراوری گوشت و مرغ داریم در حالی که در این صنایع وابسته هستیم.

ستاری گفت: تاسیس مرغداری در کشور در حالیست که ما در فراوری جوجه یک روزه، واکسن، تامین غذای مرغداری ها، اسید آمینه ها و آنتی بیوتیک ها به شدت وابسته هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر فراموشی خام فروشی گفت: ما با خام فروشی نمی توانیم فارغ التحصیلان دانشگاهی را در کشور نگهداریم.

به گفته وی، کشوری که خام فروشی دارد احتیاج به راه اندازی دانشگاه و یا پژوهشگاه ندارد.

وی با تاکید بر اینکه خام فروشی برای کشوری که دانشجو، دانشگاه، پژوهشگاه و ... دارد شایسته نیست، ادامه داد: یک مشکل ساختاری در کشور وجود دارد و این فرهنگ علاوه بر آنکه در کشور حاکم شده است، وارد قانون و فضای کسب و کار شده است.

وی توضیح داد: اگر شرکتی بخواهد دانش فنی را فراوری کند پس از طی فرآیندهای طولانی اخذ استانداردها باید وارد فرآیندهای مناقصه گردد و با غول های بزرگ حوزه خود بجنگد.

به گفته ستاری هیچ کشوری در جهان در اقتصاد دانش بنیان پیروز نشده مگر آنکه از بازارهای داخلی صیانت نموده باشد.

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به چالش های فراوری و صادرات دارو در کشور گفت: شبکه های وارداتی در این زمینه مشغول هستند و کار خود را انجام می دهند. معمولا اخذ مجوز برای فراوری خیلی بیشتر از واردات و قاچاق است و این باید اصلاح گردد.

وی تاکید نمود: برای تبدیل کشور وارداتی به صادراتی باید تغییرات را آغاز کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 425

به "لازمه موفقیت در اقتصاد دانش بنیان صیانت از بازار داخلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لازمه موفقیت در اقتصاد دانش بنیان صیانت از بازار داخلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید