قربان زاده: فسخ قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است

به گزارش واندر هنگر، رییس سازمان خصوصی سازی گفت: به دلیل مشکلاتی که در ارزش گذاری دارایی های پالایشگاه نفت کرمانشاه بوده، بازپس گیری این شرکت در مرحله هیات داوری است، اما مانند شرکت های دیگر که در آستانه فسق قرارداد قرار دارند باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

قربان زاده: فسخ قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حسین قربان زاده امروز (شنبه) در حاشیه نشست اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: در پی تشکیل هیات پذیرش پالایشگاه ها و شرکت های پتروشیمی که تا به امروز وارد بورس نشده اند، هستیم تا با اجرای قوانین موانع این راستا رفع شود.

وی افزود: پالایشگاه شازند الزام های مقدماتی را پشت سر گذاشته است و بر اساس برنامه ریزی ها تا یک ماه آینده عرضه اولیه آن انجام می شود، همچنین سه هلدینگ نیروگاهی نیز در حال طی کردن راستا پذیرش در بورس هستند که به زودی عرضه اولیه آن ها انجام می شود.

قربان زاده با بیان اینکه آسیب شناسی از گذشته سازمان خصوصی سازی به ویژه در بخش واگذاری ها اولویت آغاز فعالیت من در این نهاد بوده است، شرح داد: مدیریت و واگذاری مناسب دارایی های دولت در قالب شرکت ها و بنگاه ها از جمله اهداف این سازمان است.

وی با بیان اینکه مهمترین چالش در مفهوم خصوصی سازی است، تاکید کرد: واگذاری بخشی از دارایی های دولت به بخش خصوصی با مقاومت هایی همراه است و به سختی انجام می شود که این فرایند با رایزنی های مناسب به نتیجه دلخواه خواهد رسید که باید با هم فکری بخش خصوصی انجام شود.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به ایجاد شفافیت در این نهاد، گفت: همه مراحل اجرا شده در پفراینده های چالشی بر روی سایت این سازمان قابل مشاهده است و این فرایند در آینده برای واگذاری های نو نیز ادامه خواهد داشت تا موجب اطمینان خاطر عمومی شود.

خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس انجام می شود

قربان زاده گفت: درباره باشگاه های استقلال و پرسپولیس باید تضمینی از موفقیت بعد از واگذاری وجود داشته باشد و بدون این تضمین، واگذاری امکان پذیر نخواهد بود تا این باشگاه ها به سرنوشت باقی بنگاه ها دچار نشوند.

وی با بیان اینکه باید تکلیف حق پخش، تبلیغات محیطی و سودآوری تعیین شود، اظهار داشت: ارزش گذاری و قیمت گذاری برند و صورت های مالی اجرا شده است و این دو باشگاه آماده واگذاری هستند، اما به دلیل داشتن هواداران ده ها میلیونی نباید بدون عاقبت اندیشی راستا خصوصی سازی را طی کنند.

وی تاکید کرد: عجله ای برای واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس نداریم و در زمان تعیین و موقعیت مناسب خصوصی سازی این بخش انجام خواهد شد.

فسق قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است

رییس سازمان خصوصی سازی گفت: به دلیل مسائلی که در ارزش گذاری دارایی های پالایشگاه نفت کرمانشاه بوده، بازپس گیری این شرکت در مرحله هیات داوری است، اما این بخش نیز مانند شرکت های دیگر که در آستانه فسق قرارداد قرار دارند باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

آشتی دولت و بخش خصوصی، اقتصاد کشور را متحول می کند

گفتنی است قربان زاده امروز همچنین در نشست خبری با بیان اینکه گله هایی در زمینه خصوصی سازی وجود دارد که با آشتی دولت و بخش خصوصی، چشم انداز بهبود اقتصاد ایجاد و مسائل رفع می شود، اظهار داشت: واگذاری ها به حمایت مسوولان نیاز دارد تا بخش خصوصی بتواند وارد عرصه عمل شده و بهره وری و اشتغال زایی مناسب را ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند های خصوصی سازی باید اصلاح شود، اظهار داشت: در دوره نو تلاش می کنیم تا در زمینه واگذاری ها به تحول دست یابیم که در گام نخست کارگروه هایی تشکیل شد تا فرایند ارزش گذاری و تعیین قیمت تغییر یابد.

این مقام مسوول با بیان اینکه دقیق بودن ارزش گذاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تاکید کرد: با اصلاح این راستا و خصوصی سازی درست، بنگاه ها به بهره وری و رشد دست پیدا می کنند که این فرایند بهبود اقتصاد ملی را تضمین می کند.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه مالکیت باید پاداش مدیریت بهره ور باشد، تاکید کرد: قوانین باید به گونه ای باشد که دولت با واگذاری ها، فقط با نظارت به اهداف خود برسد بدون اینکه در این زمینه نیاز به اقدام داشته باشد.

وی افزود: در آسیب شناسی های اجرا شده در ماه اخیر ارتقای بهره وری هدف گذاری و در این راستا کارگروهی تشکیل شد تا با افزایش بهره وری بتوانیم به سود بیشتر دست پیدا کنیم.

قربان زاده با بیان اینکه دولت املاک، مستغلات و بنگاه های قابل واگذاری دارد، شرح داد: 90 هزار میلیارد تومان تکلیف بودجه ای فروش سهام و 130 هزار میلیارد تومان رفع دیون در نهاد های مختلف برعهده سازمان خصوصی سازی در سال جاری است که تا به امروز تحقق نیافته است.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی سازی بدون هم افزایی دولت و بخش خصوصی محقق نمی شود، تاکید کرد: باید در واگذاری ها به چشم انداز اقتصاد ملی توجه کنیم، زیرا درآمدزایی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و خصوصی سازی را با مشکل روبرو می کند.

رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه توجه بیشتر به کیفیت در واگذاری ها به اشتغال زایی و درآمدزایی می انجامد، افزود: اقتصاد نفتی موجب درآمد بی زحمت برای دولت ها شد و میان دولت و بخش خصوصی فاصله ایجاد کرد که در پی آن مسائل بسیاری برای کشور ایجاد شد.

وی افزود: برای واگذاری ها شفافیت وجود دارد که می تواند بسیاری از اختلافات و گله ها را در دولت و بخش خصوصی رفع کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1869

به "قربان زاده: فسخ قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قربان زاده: فسخ قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید