غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از پادمان نداشته است

به گزارش واندر هنگر، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان های بین المللی در وین گفت: آژانس هیچ دسترسی فراتر از پادمان نداشته است.

غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از پادمان نداشته است

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، با توجه به انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص اجرای برجام در ایران، طی مصاحبه ای گفت: این گزارش در پرتو توقف اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی از سوی ایران از تاریخ 23 فوریه 2021 تهیه شده است. مدیرکل در این گزارش تصریح کرده است که فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی آژانس در ارتباط با اجرای برجام، تحت تأثیر تصمیم ایران به توقف اجرای تعهدات هسته ای تحت برجام شامل پروتکل الحاقی قرار گرفته است.

غریب آبای اضافه کرد: آنچه که ج.ا.ایران انجام داده است، در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت بوده است. وی اضافه کرد: این گزارش نیز به خوبی مبین اجرای تصمیم 23 فوریه ایران می باشد. در این گزارش، از جمله به موارد زیر اشاره شده است:

- آژانس از 23 فوریه 2021 به داده های جمع آوری شده توسط تجهیزات نظارتی خود دسترسی نداشته است.

- از 23 فوریه 2021، ایران پروتکل الحاقی را اجراء نکرده است و همچنین اظهارنامه های خود در این رابطه را بروز رسانی نکرده است.

- از 23 فوریه 2021، آژانس قادر به انجام هیچ دسترسی تکمیلی تحت پروتکل الحاقی در سایت ها و اماکن ایران نبوده است.

- از 23 فوریه 2021، ایران کد اصلاحی 1/3 را اجراء نکرده است.

- آژانس قادر نبوده است تا دسترسی روزانه از فردو و نطنز انجام دهد.

- ایران موجودی آب سنگین و تولید آب سنگین را به اطلاع آژانس نرسانده و به آژانس نیز اجازه نداده است تا بر ذخایر و میزان تولیدی آب سنگین نظارت نماید.

- ایران به انجام برخی فعالیت های غنی سازی در مغایرت با برنامه بلندمدت غنی سازی خود، که در 16 ژانویه 2016 به آژانس ارائه شده است، ادامه داده است.

- آژانس به اطلاعات مربوط به سانتریفیوژها و زیرساخت های آن ها در انبار دسترسی نداشته است.

- آژانس به اطلاعات مربوط به خروج ماشین های آی.آر 1 از انبار برای جایگزینی با ماشین های معیوب دسترسی نداشته است.

- از 23 فوریه 2021، ایران اظهارنامه های مربوطه به تولید و موجودی روتورهای سانتریفیوژ و بیلوز را ارائه نکرده و همچنین به آژانس اجازه راستی آزمایی از این اقدام را نداده است.

- از 23 فوریه 2021، آژانس قادر نبوده راستی آزمایی نماید که آیا ایران ماشین های جدید آی.آر 1 را برای جایگزینی با ماشین های معیوب تولید کرده است یا نه.

- آژانس قادر به راستی آزمایی مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نبوده است و آنچه که در این گزارش در این مورد اعلام شده، بر اساس برآوردها می باشد.

- از 23 فوریه 2021، آژانس به اطلاعات مهر و موم الکترونیک و سامانه های نظارتی غنی سازی دسترسی نداشته است.

- از 23 فوریه 2021، هیچ اطلاعاتی یا دسترسی به اقدامات نظارتی در رابطه با انتقال UOC به یو.اف.6 برای آژانس فراهم نشده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان شرح داد: آمار و ارقامی که در این گزارش درخصوص نصب ماشین ها و یا ذخایر اورانیوم غنی شده آمده است، یا بر اساس برآوردهای آژانس بوده و یا اینکه در چارچوب راستی آزمایی های پادمانی حاصل شده است و ارتباطی با اقدامات فراپادمانی ندارد.

>>> بیشتر بخوانید:

واکنش ایران به گزارش جدید آژانس اتمی

آژانس: ذخایر اورانیوم ایران 16 برابر سقف برجام است

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1668

به "غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از پادمان نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از پادمان نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید