عکس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی

به گزارش واندر هنگر، ناسا در عکس روز خود سونامی یک ابرسیاه چاله را به تصویر کشیده که امتیاز این تصویر را به نام نیما آبکنار تصویرگر ایرانی دانشگاه نوادا لاس وگاس ثبت کرده است.

عکس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی

شاید نام مناسب برای این تصویر شگفت انگیز، سونامی ابرسیاه چاله باشد.

فیزیکدانان از شبیه سازی های رایانه ای برای نشان دادن گاز در حال فرار از چنگ نیروی جاذبه یک ابرسیاه چاله در اعماق فضا استفاده کرده اند که می تواند ساختارهایی شبیه به سونامی ایجاد کند.

درست در فاصله ای که ابرسیاه چاله تسلط روی ماده اطراف خود را از دست می دهد، جو نسبتاً خنک دیسک در حال چرخش آن می تواند امواجی شبیه به سطح اقیانوس ایجاد کند و این امواج هنگام برخورد با بادهای فوق داغی که می توانند 10 برابر داغ تر از خورشید باشند، می توانند به درون ساختارهای گردشی و مارپیچی که می توانند به ارتفاع 10 سال نوری بالای دیسک برسند، سرازیر شوند.

این تصویر یک ابرسیاه چاله را نشان می دهد که در گرد و غبار پوشیده شده است و ویژگی های عجیب و غریب موجود در گاز مجاور آن را نشان می دهد. اشعه ایکس پرانرژی از دیسک اطراف این ابرسیاه چاله با این گاز در تعامل است و دو ویژگی غیرمعمول ایجاد می کند: سونامی که امواج آبی روشن بالای دیسک نشان دهنده آن است و گرداب کارمن که به رنگ نارنجی مشاهده می شود.

شواهد قوی تر ممکن است از کاوش های آینده حاصل شود، اما تا آن زمان، محققان به بهبود مدل های خود و مقایسه آنها با داده های موجود ادامه خواهند داد.

همانطور که گفته شد امتیاز تصویرگری این تصویر در اختیار نیما آبکنار تصویرگر ایرانی دانشگاه نوادا لاس وگاس است که ناسا به آن اشاره داشته است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1688

به "عکس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید