سکوت معنادار ساختمان شیشه ای جام جم، آرامش قبل از طوفان؟

به گزارش واندر هنگر، ادغام؛ کلمه ای که این روزها در حوالی خیابان جام جم و ساختمان شیشه ایِ آن به گوش می رسد و البته به مذاق بسیاری از ساکنان آن، چندان هم خوشایند نمی آید. تغییر؛ کلمه ای که شاید آن هم چندان مطلوب اهالی رسانه نباشد اما بر همگان مسجل است که دیر یا زود دامن اغلب مدیران فعلی شبکه ها را خواهد گرفت.

سکوت معنادار ساختمان شیشه ای جام جم، آرامش قبل از طوفان؟

به گزارش خبرنگاران، از نخستین روزهایی که رییس تازه سازمان بر جایگاه اش در ساختمان شیشه ای نشست و بحث ضرورت تحول در صداوسیما را بیان نمود، تا امروز که همچنان همگان منتظرند تا ببینند طرح تحولی که از آن صحبت می شود، در نهایت چگونه عملیاتی خواهد شد، حرف ادغامها در میان بوده است و البته این رویکرد از سوی مدیران رسانه، نه رد شده و نه تایید. تنها اظهار نظر رسمی در این زمینه، به اطلاعیه ای از روابط عمومی کل سازمان صداوسیما برمی شود که در آن هم به صورت شفاف از رد این پیش فرض، سخنی به میان نیامده است.

در حقیقت زمانی که احساس شد با طرح ادعای ادغام ها، حذف ها و تعدیل ها در شبکه های اجتماعی و بعضی رسانه ها، موج نگرانی ها در طبقات جام جم روز به روز بالا می گیرد، روابط عمومی کل اطلاعیه ای داد و از ساکنان جام جم خواست که به شایعه های فضای مجازی که درباره صداوسیما دست به دست می چرخد، توجهی نکنند و اطلاعات صحیح را صرفاً از مجرای رسمی یعنی خودشان پیگیر باشند.

از همان زمان، از آن ساختمان بزرگ خیابان جام جم که اساسا با فرض شفافیت، شیشه ای هم طراحی شده، دیگر خبری به میان نیامد و تغییری هم صورت نگرفت. جبلی تا امروز که حدود چهار ماه از آمدنش گذشته، ظاهرا فقط به تغییرات اجباری تن داده است؛ تغییر معاون برون مرزی که پس از رفتن خودش باید فردی را به عنوان جایگزین انتخاب می کرد، معرفی جانشین علی دارابی که از معاونت امور استان ها به وزارتخانه ضرغامی رفته بود و البته تغییر معاون سیاسی و برکناری پرحرف و حدیث مدیران شبکه های خبر و خبرگزاری صداوسیما که با توجه به سال ها فعالیت در عرصه خبر و اطلاع رسانی، از اولویت های پیمان جبلی در طرح تحول محسوب می شد.

رییس صداوسیما تمامی این تغییرها را هم به صورت مسلسلی و متوالی، در فاصله زمانی اندک از هم انجام داد و به یک باره سکوت؛ سکوتی که از سوی بعضی به عنوان آرامش قبل از طوفانی دیگر تعبیر می شود. طوفان تغییر معاونان سیما و صدا و در پی آن مدیران شبکه ها و شاید طوفان ادغام بعضی معاونت ها و تحولاتی اساسی تر از تغییر یک معاون یا مدیر.

تاریخ جابه جایی ها در رسانه ملی طی این سال ها ثابت نموده است که نه فقط در دوره جبلی که در دوره روسای قبلی هم تغییرات در سازمان صداوسیما معمولا یک باره و اغلب هم در روزهای پایانی هفته و در آستانه تعطیلات اتفاق افتاده است. ضمن اینکه سکوتی که این روزها ساختمان شیشه ای و اطرافش را فرا گرفته است، می تواند تاییدی باشد بر تعابیر این روزهای بعضی رسانه ها از ادغام و تغییر.

به هر طریق ادغام یا به روایتی دیگر کوچک سازی که زمانی محمد سرافراز هم قصد اجرایی کردنش را در سازمان عریض و طویل صداوسیما داشت، شاید راهکاری باشد که در نتیجه بعضی مقاومت ها، تعدیل شود، اما تغییر معاونان و مدیران شبکه ها به عنوان واقعیتی گریزناپذیر حداقل تا به امروز جزئی لاینفک از فرایند تغییر روسای صداوسیما تلقی شده است. و اینگونه است که این روزها در سازمان صداوسیما و بیرون از آن، صحبت از تغییر مدیران شبکه ها بیش از هر چیزی به گوش می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1882

به "سکوت معنادار ساختمان شیشه ای جام جم، آرامش قبل از طوفان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت معنادار ساختمان شیشه ای جام جم، آرامش قبل از طوفان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید