رئیس جمهور مالی از مقام خود استعفا داد

به گزارش واندر هنگر، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، صبح سه شنبه به وقت محلی گروهی از افسران نیروهای مسلح مالی با اقدام به شورش ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهور مالی و همچنین نخست وزیر این کشور را دستگیر کرده و طبق گزارشها، کنترل شهر باماکو، پایتخت مالی را در دست گرفتند.

رئیس جمهور مالی از مقام خود استعفا داد

متعاقب این دستگیری ابراهیم بوبکر کیتا شامگاه سه شنبه گفت که از مقام خود کناره گیری، مجلس را منحل و دولت را برکنار می کند.

وی در سخنرانی خود که از شبکه تلویزیون رسمی اقتصادی پخش شد، گفت: نمی خواهم برای باقی ماندن من در قدرت خونی ریخته شود. مایلم در این لحظه خاص، در حالی که از مردم اقتصادی بابت حمایتشان در این سالهای طولانی و گرمای محبت و مهربانی اشان قدردانی می کنم، تصمیم خود برای کناره گیری از وظایفم را به شما اعلام کنم.

پیش از این، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) عضویت کشور اقتصادی را در نهاد تصمیم گیری این سازمان و همچنین تمام گردشهای اقتصادی با این کشور را به حالت تعلیق درآورد و خواستار تحریم توطئه کنندگان و شرکا و همدستان آنها شد.

گفتنی است که یکی از سرکرده های شورشیان در کشور اقتصادی شامگاه سه شنبه گفت که شورشیان ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهور اقتصادی و بوبو سیسه نخست وزیر این کشور را دستگیر کرده اند.

این سرکرده گروه شورشیان اقتصادی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما می توانیم به شما بگوییم که رئیس جمهور و نخست وزیر تحت کنترل ما هستند. وی در ادامه افزود که این دو مقام اجرایی در محل اقامت رئیس جمهور در شهر باماکو، پایتخت اقتصادی دستگیر شده اند.

گزارشها حاکی از آن است که در ساعات اولیه روز سه شنبه گروهی از نظامیان اقتصادی با تسلیح خود در شهر پادگانی کاتی، شماری از افسران بلندپایه ارتش را در شورشی آشکار بازداشت کردند؛ شورشی که در پی دو ماه تظاهرات سیاسی علیه رئیس جمهور این کشور اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1150

به "رئیس جمهور مالی از مقام خود استعفا داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور مالی از مقام خود استعفا داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید