پولیتیکو: بعید است ترامپ بتواند موافقت رهبران دنیا برای یک توافق جدید با ایران را جلب کند

به گزارش واندر هنگر، پایگاه خبری پولیتیکو با اشاره به دستور کار ترامپ در نشست گروه 20 درباره ایران گزارش داد که بعید است آمریکا بتواند راهی برای جلب حمایت رهبران بین المللی برای حصول یک توافق جدید با ایران پیدا کند.

پولیتیکو: بعید است ترامپ بتواند موافقت رهبران دنیا برای یک توافق جدید با ایران را جلب کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پایگاه خبری پولیتیکو در گزارشی از اوساکای ژاپن که محل نشست سران گروه 20 است نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به محل نشست رهبران رسید و هدفش تلاش برای جلب حمایت برای یک توافق جدید در جهت مقابله با رفتارهای تهاجمی جدید ایران است اما احتمالش خیلی کم است راهی برای آن پیدا کند.

این گزارش اضافه کرد: نه تنها دیگر کشورها هنوز از توافق هسته ای سال 2015 حمایت می کنند، بلکه آنها شک دارند که ترامپ بتواند یک توافق در این فاصله کمی که تا انتخابات 2020 آمریکا باقی مانده است دست پیدا کند، به ویژه با کشوری مثل ایران که اخیرا گفته است با آمریکا مذاکره نمی کند.

پولیتیکو در ادامه اضافه کرد: فشارها روی ایران همچنان پابرجاست. ایران در مقابل تهدید کرده است که از برخی از تعهداتش در توافق هسته ای به خاطر عدم اجرای تعهدات دیگر طرفین، خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن همه تحریمهای هسته ای، عقب نشینی خواهد کرد. اقدامی که توافق خوب برجام را نابود می کند و جامعه بین المللی را با ایران بدون محدودیتهای جامع هسته ای رها خواهد کرد.

در نشست گروه 20، ترامپ در نشست بزرگترین اقتصادهای جهان با رهبران 3 کشوری که برجام را امضا کرده اند شامل روسیه، آلمان و چین دیدار و رایزنی خواهد کرد و همچنین با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که متحد آمریکا برای هرگونه اقدام علیه ایران است نیز دیدار می کند. انگلیس و فرانسه نیز هیات عالیرتبه ای در نشست دارند.

برخی مقامات آمریکایی می گویند که این نشست فرصتی برای ترامپ است تا نظرش درباره ایران را پیش ببرد.

یک مقام ارشد آمریکایی در این زمینه گفت: این یک شانس برای ترامپ است تا با شماری از رهبران بین المللی از جمله متحدان نزدیک ما، حمایت آنها را برای بحث درباره ایران و مذاکره با واشنگتن جلب کند و از آنها بخواهد ایران دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ بدهد.

پولیتیکو در ادامه نوشت: با این حال تغییر لحنهای مکرر ترامپ تحلیلگران و ناظران درباره دیدگاههای وی را متزلزل کرده است؛ کسی که می گوید به دنبال توافق با ایران است همان است که به توافق سال 2015 حمله کرده است.

ریچارد نفیو متخصص پیشین تحریمها در وزارت خارجه آمریکا که در مذاکرات اتمی ایران و آمریکا نیز نقش داشته می گوید، دیدگاههای داخلی آمریکا درباره توافق دچار شکاف شده است و این به این معنی است که حصول موضع مشترک برای مذاکره بسیار سخت خواهد بود به ویژه اینکه برخی در دولت آمریکا این عقیده را دارند که بهترین توافق، توفقی است که در آن اصلا برنامه هسته ای ایران وجود نداشته باشد که بخواهیم درباره آن صحبت کنیم!

یک دیپلمات اروپایی می گوید، حتی بعد از خروج آمریکا از برجام نیز این توافق هنوز پابرجاست هرچند که به طور فزاینده ای تضعیف شده است. متحدان آمریکا هنوز به صورت کامل در توافق باقی مانده اند. امانوئل ماکرون رئیس جمهور آمریکا برای مثال خواستار مذاکره بیشتر است اما به شرطی که توافق قبلی برقرار باشد.

یک مقام اروپایی نیز در این زمینه گفت: این شرایط خیلی سختی برای ما است که اتحادیه اروپا از آمریکا دنباله روی کند. آنچه که کشورهای باقیمانده در برجام می توانند انجام دهند این است که زمینه را برای مذاکره بین ایران و آمریکا فراهم کنند.

ترامپ در حاشیه نشست 20 کشور صنعتی جهان با رهبران بین المللی دیدار و درباره مسائل دوجانبه و موضوعات مهم جهانی از جمله ایران دیدار و رایزنی کرده است.

نشست رهبران 20 کشور صنعتی جهان از روز جمعه در ژاپن آغاز به کار کرده است.

ترامپ غیر از با تا کنون با رهبران استرالیا، روسیه، آلمان، ژاپن و ترکیه دیدار کرده است.

براساس گزارش کیودو، در دیدار 35 دقیقه ای آبه و ترامپ، نخست وزیر ژاپن خواستار تلاشهای دیپلماتیک از سوی طرفهای درگیر در افزایش تنشها در منطقه غرب آسیا با اشاره به تشدید تنشها میان ایران و آمریکا در خلیج فارس شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز امروز (جمعه) در حاشیه نشست گروه 20 در ژاپن با رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد.

مرکل درباره موضوعات گفت وگوهای خود با رئیس جمهور آمریکا توضیح داد که تنش های اخیر با ایران، بحران امنیتی در غرب آفریقا، مبارزه با تروریسم و روابط تجاری دوجانبه در دستورکار آنها واقع شده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 233

به "پولیتیکو: بعید است ترامپ بتواند موافقت رهبران دنیا برای یک توافق جدید با ایران را جلب کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولیتیکو: بعید است ترامپ بتواند موافقت رهبران دنیا برای یک توافق جدید با ایران را جلب کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید