در بودجه 1401 حمایت عینی از بخش کشاورزی صورت می گیرد، سرنوشت طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده نخواهد شد

به گزارش واندر هنگر، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اگر طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده شود سرمایه گذار متمایل به سرمایه گذاری نخواهد بود گفت: مذاکره انجام می شود، اما سرنوشت طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده نخواهد شد.

در بودجه 1401 حمایت عینی از بخش کشاورزی صورت می گیرد، سرنوشت طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده نخواهد شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از سازمان برنامه و بودجه، سومین جلسه تبیین رویکرد های تدوین لایحه بودجه سال 1401 با حضور میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس برگزار گشت، تا دیدگاه های دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه 1401 بهم نزدیک تر شود.

آقای سید مسعود میرکاظمی در این جلسه با تشریح شرایط مالی کشور، افزود: در طول چهار دهه گذشته سرمایه گذاری های زیادی برای توسعه سخت افزاری و زیرساخت های کشور اجرا شده، اما در حال حاضر وضیعت شاخص های کلان کشور، ازجمله نرخ تورم؛ رشد مالی و درآمد خانوار شرایط مناسبی ندارد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: کشور چاره ای جز تغییر یل ندارد و این اصلاحات از ساختار بودجه 1401 آغاز و در تدوین برنامه هفتم ادامه پیدا می کند.

وی با بیان اینکه باید به سمت اثربخشی منابع محدود کشور حرکت کنیم؛ تاکید کرد: متاسفانه در برنامه ریزی ها به موضوع آمایش سرزمین توجه نشده، اما این مهم مبنای بودجه سال آینده خواهد بود؛ در حال حاضر توسعه به قدری نامتوزان است که علاوه بر بی عدالتی بین منطقه ها مختلف کشور حتی در میان شهر های استان هم این اختلافات به چشم می خورد.

میرکاظمی با بیان اینکه بودجه سال آینده بر دو محور رشد مالی و افزایش بهره وری متمرکز خواهد بود؛ افزود: از رشد هشت درصد هدف گذاری شده سهم بخش کشاورزی به تفکیک استان و شهرستان مشخص شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از وجود ردیف های بی شمار در بودجه سالیان گذشته انتقاد کرد و گفت: ایا امروز کسی پاسخگوی شرایط موجود است؟ در بودجه سال آینده دستگاه ها و استان ها باید در برابر اختیاری که می گیرند پاسخگو باشند.

معاون رئیس جمهور جذب سرمایه گذاری و استفاده از توانایی مالی بخش خصوصی را هنر مدیران خلاق دانست و گفت: سال آینده برای هر استان صندوقی در نظر گرفته می شود تا انگیزه لازم برای تجهیز استانی منابع هم ایجاد شود.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه دولت اقتصاد و معیشت مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد، افزود: فعال مالی نباید معطل بماند بلکه باید به سرمایه گذار از نظر ثبات مالی اطمینان داده شود.

وی شرح داد: کسری بودجه و استفاده از پایه پولی خط قرمز سازمان برنامه و بودجه است، دولت قصد دارد با انضباط مالی بانک ها و کنترل هزینه ها نرخ تورم را کنترل کند کما اینکه دیدیم در این دو ماه این فرایند پیگیری و نتیجه کاهش تورمی نقطه ای مهرماه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر حمایت از بخش کشاورزی گفت: با همراهی مجلس حمایت درست از کشاورز صورت خواهد گرفت تا تحول قابل توجهی در بخش کشاورزی رخ دهد.

در ادامه نشست عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه امنیت غذایی جز اصلی ترین و اولویت دارترین مسایل امنیتی است؛ گفت: ظرفیت کشور ما از نگاه اقلیمی، شرایط خاک و تنوع محصولات ظرفیت منحصر به فردی است.

وی افزود: اگر از این ظرفیت ها در حوزه اشتغال تولید و صادرات درست استفاده شود. بخش کشاورزی جایگاه خوبی در رشد مالی کشور بدست خواهد آورد.

عسگری افزود: اگر فضای تولید، مدیریت و اجرایی شود حتما وابستگی به نفت کم می شود.

وی بر لزوم تهیه نقشه راه در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون کشاورزی آمادگی تبادل اطلاعات دارد تا اگر در جایی قوانین کهنه وجود دارد آن را به روزرسانی کند تا اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی رخ دهد.

عسگری با اشاره به طرح امنیت غذایی گفت: طرحی در قالب امنیت غذایی در صحن مجلس ارائه شده و همه ایراداتی که مانع تولید و صادرات می شود احصا شده است.

ایزدپناه عضو کمیسیون کشاورزی نیز با استقبال از ایده های رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اینکه قبل از بسته شدن بودجه نظرات کمیسیون گرفته می شود ابتکار بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: با توجه به بحث خشکسالی ها در کشور نیاز است در حوزه آبخیزداری گام های مهمی در بودجه سال 1401 برداشته شود.

نوروزی عضو دیگر کمیسیون کشاورزی با ارائه دیدگاه ها و نظرات خود درباره نحوه تدوین بودجه 1401 به اهمیت امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: در جهت کاهش هزینه داشت، کاشت و برداشت توجه به جاده های بین مزارع بسیار مهم است که امیدوارم در بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه توجه ویژه ای به این موضوع شود.

وی افزود: کشاورزی روستا ها باید از طریق متخصصین حوزه کشاورزی تقویت شود و اگر کمبود نیرویی در این زمینه وجود دارد می توان از ظرفیت نیرو های بازنشسته در این حوزه استفاده کرد.

محبی عضو کمیسیون کشاوری نیز با اشاره به مشکل چای کاران گفت: در بودجه سال های گذشته ردیف اعتباری مشخصی برای حل مشکل چای و کشاورزان دیده نشده است که این کار منجر به کاهش مقدار تولید در کشور شده است. بنابر این گزارش در ابتدای نشست حسین زاده رئیس مرکز آمار با ارائه گزارشی درباره بخش کشاورزی گفت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی تاثیر کمتری از تحریم های ظالمانه دارد عملاً در حفظ و پایداری رشد مالی در طی سال های اخیر نقش ویژه ای ایفا کرده است.

وی افزود: برای تحقق رشد مالی 8 درصدی در سال آینده سهم بخش کشاورزی برای تحقق این رشد 9/9درصد در نظر گرفته شده است.

وی با ارائه آماری در مورد مسائل بخش کشاورزی گفت: گریزی از تغییر ریل بودجه ریزی وجود ندارد.

فروزان مهر معاون توسعه مدیریت، امور مجلس و استان ها نیز در این نشست به نقش استان ها در تدوین لایحه بودجه سال 1401 پرداخت و گفت: اتفاقی که در بودجه سال 1401 رخ خواهد داد ابتکار تازه و اقدام سازنده ای است که می تواند فاصله توسعه و عدم تعادل های منطقه ای در سراسر کشور را حل و فصل کند.

وی با بیان اینکه شاه بیت بخش نامه ابلاغی بودجه، از طریق رئیس جمهور ارتقا نقش استان ها در تقسیم کار ملی بود؛ افزود: همانطور که میرکاظمی اشاره فرمودند با توجه به شرایط موجود نظام بودجه ریزی نیازمند تغییر رویکرد است تا بتواند خروجی آن قابل لمس باشد.

فروزان مهر با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت استان ها در تحقق رشد مالی گفت: راه برون رفت از شرایط موجود توجه ویژه به استان ها و منطقه ها است.

معاون توسعه مدیریت، امور مجلس و استان ها افزود: با همراهی مجلس می توان سبب ساز اتفاق خوبی در جهت تحقق شعار دولت سیزدهم یعنی عدالت محوری و عدالت سرزمینی شد.

همچنین در این نشست گزارش مرکز امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین قرائت و بر لزوم پیاده سازی آمایش سرزمین در بودجه تاکید و تعادل بخشی، عدالت در توزیع منابع و فرصت ها، توازن سازی بین منابع و مصارف، رفع تعارض ها و رفع محرومیت از اهداف اصلی آمایش سرزمینی عنوان شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1864

به "در بودجه 1401 حمایت عینی از بخش کشاورزی صورت می گیرد، سرنوشت طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بودجه 1401 حمایت عینی از بخش کشاورزی صورت می گیرد، سرنوشت طرح های اقتصادی به اراده خارجی گره زده نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید