خبرنگاران تشدید نظارت بر بازار روغن و برنج برای مقابله با گران فروشی

به گزارش واندر هنگر، تهران- خبرنگاران- رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: پس از رفع مسائل ترخیص روغن و برنج از گمرک، برای جلوگیری از گران فروشی، احتکار و افزایش بی رویه قیمت ها، نظارت و بازرسی بر این بازارها در روزهای آینده تشدید می شود.

خبرنگاران تشدید نظارت بر بازار روغن و برنج برای مقابله با گران فروشی

عباس تابش امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه واردات روغن خام با مشکل تخصیص ارز روبرو است، تاکیدکرد: مقرر شده تا بانک مرکزی برای رفع این مشکل اقدام کند تا فعالیت کارخانه های مربوطه از سر گرفته شود.

وی درخصوص افزایش قیمت برنج، اضافه کرد: با توجه به اینکه اکنون کالاهای اساسی به صورت اعتباری نیز از گمرک ترخیص می شوند، واردات برنج می تواند در ثبات قیمت این محصول تاثیرگذار شود.

به گفته این مقام مسوول، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با همه توان و به صورت برخط با هرگونه احتکار و گران فروشی برخورد خواهد کرد.

افزایش قیمت گوشت قرمز

تابش درخصوص افزایش قیمت گوشت، یادآوری کرد: این محصول در بخش تولید داخلی، از جمله کالاهایی است که به صورت رسمی قیمت گذاری نمی شود و قیمت آن تابع عرضه و تقاضا است.

وی اضافه کرد: باخبر شده ایم که در برخی استان ها از خروج دام زنده جلوگیری شده و همین مساله به گرانی گوشت دامن زده است، اما امروز با تشکیل کمیته ای در حال بررسی و حل این مشکل هستیم.

بازرسان برای تشدید نظارت ها تجهیز می شوند

تابش با بیان اینکه هوشمندسازی و هدفمندسازی بازرسی ها در دستور کار قرار گرفته، تاکیدکرد: بر همین اساس نظارت بازرسان بر سامانه ها متمرکز شده است تا حلقه های قبل از خرده فروشی مانند مبادی تولید، انبارهای بزرگ و پرتردد، عمده فروشی ها، بنکداری ها و فروشگاه های زنجیره ای مورد توجه و نظارت بیشتر قرار بگیرند.

به گفته وی، براساس قانون نظام صنفی، موضوع خودکنترلی اتاق اصناف بر کسبه و خرده فروشی ها باید در دستور نظارتی این بخش قرار بگیرد و مبادی پیش از آن نیز اکنون با استفاده از ظرفیت سامانه های موجود مورد توجه بازرسان سازمان حمایت قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: همه بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از روز شنبه آینده (دهم آبان ماه) به سخت افزارهای لازم تجهیز می شوند تا به صورت برخط، میزان شفافیت انبارها را بررسی کنند و از سوی دیگر در صورت مشاهده تخلف، پرونده ای را در سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی (سیمبا) تشکیل داده و به تعزیرات ارسال کنند.

فعالیت 520 هزار مرکز نگهداری کالا در سامانه جامع انبارها

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه با اشاره به 520 هزار مرکز نگهداری کالا که در سامانه جامع انبارها به ثبت رسیده، بیان کرد: با توجه به اینکه اکنون فقط از بخشی از این سامانه استفاده می شود ، شناسایی و بررسی میزان خروجی و ورودی انبارها مورد توجه است تا انبارها با شفافیت کافی به فعالیت خود ادامه دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1251

به "خبرنگاران تشدید نظارت بر بازار روغن و برنج برای مقابله با گران فروشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تشدید نظارت بر بازار روغن و برنج برای مقابله با گران فروشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید