حاجی میرزایی: برای سال آینده تمام صفحات کتاب های درسی بارکد دار خواهند شد

به گزارش واندر هنگر، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره مسایل مختلف این وزارتخانه توضیحاتی داد.

حاجی میرزایی: برای سال آینده تمام صفحات کتاب های درسی بارکد دار خواهند شد

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه جمع ایرانی شبکه دنیای جام جم درباره تشکیل مدرسه تلویزیونی، آموزش برخط و نقاط ضعف و قوت نرم افزار شاد گفت وگو کرد.

وی در این برنامه گفت: همه مردم ایران با طنین بوی ماه مدرسه مانوس هستند هرچند امسال از 15 شهریورماه سال تحصیلی را شروع کردیم این نوع سرودها کمتر مورد استفاده قرار گرفت اما شاکله انسان در دوره تحصیل شکل می گیرد.

وی در ابتدای این برنامه به دوران تحصیل خود و خاطرات کلاس درس دوران تحصیلش اشاره کرد و ادامه داد: وقتی کرونا رخ داد بسیاری از اتفاقات به وجود آمد اتفاقات تلخی که باعث آسیب به جامعه شد و اقتصاد را دچار مشکل و مناسبات اجتماعی را محدود کرد و سلامت را به مخاطره انداخت، اما از طرف دیگر ما را با ظرفیت جدیدی آشنا کرد. سال ها دنیا در حال کوچ کردن به این زیست بوم بود اما حرکت کندی برای انتقال به این زیست بوم داشت کرونا ما را به یکباره به یک زیست بوم جدید پرتاب کرد.

حدود 67 درصد معلمان دنیا اولین بار آموزش مجازی را تجربه می کنند

وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود 67 درصد معلمان دنیا اولین بار آموزش مجازی را تجربه می کنند این ظرفیت مهم در برخی از کشور مورد استفاده قرار گرفت اما این موضوع جایگزین آموزش رسمی نمی شود.

حاجی میرزایی اضافه کرد: این زیست بوم محدودیت هایی را ایجاد کرد و دستاوردهای بزرگی را به همراه داشت محدودیت هایی که ایجاد کرد این بود که عده ای دسترسی به ابزار ها نداشته باشند که در بیشتر کشورها این شرایط وجود دارد یا اینکه مهمترین کارکرد مدرسه ارتباط با همسالان، افزایش ظرفیت های اجتماعی و تقویت مهارت های جمعی است.

وی ادامه داد: ما وقتی به گذشته خود نگاه می کنیم از دوره تحصیل بیش از آن که یاد گرفتیم خاطرات مدرسه، رفتارها، ارتباطات، پیوندها و تعاملات است.

در دوران کرونا گام بزرگی برای عدالت آموزشی برداشته شد

وی بیان کرد: از طرفی گام بزرگی برای عدالت آموزشی برداشته شد، معلمان درجه یک می توانند به تعداد محدودی دانش آموز را آموزش دهند اما این بستر این امکان را دارد تا در دورترین روستای کشور از تدریس برخوردار باشیم این موضوع فرصت های یادگیری را به نحو وسیع تری توزیع می کند و هم کیفیت موثرتری از یادگیری را در دسترس همگان قرار می دهد.

وزیر آموزش و پرورش درباره زیرساخت های شبکه شاد گفت: ما تقریبا در این زیست بوم از صفر شروع کردیم و بر اساس یک سندی که برای تحول آموزش و پرورش تدوین شده این وزارتخانه موظف است که به سمت آموزش های مجازی نقل مکان کند تجربیات محدود شکل گرفته بود اما سازماندهی تعاملات وجود نداشت و فرصت تمرین و تست را نیز نداشتیم.

روزی 30 برنامه به صورت زنده در دسترس افراد قرار گرفته است

حاجی میرزایی اضافه کرد تلویزیون تعامل خوبی با ما داشت و تقریبا روزی 30 برنامه به صورت زنده در دسترس افراد قرار می گرفت اما مشکل تلویزیون این بود که ارتباط تعاملی نداشت لذا نیازمند یک ابزار تعاملی بودیم شبکه شاد طراحی و فعال شد و نیمه سال گذشته را از طریق شبکه شاد و تلویزیون به سرانجام بردیم.

وی ادامه داد: در شاد اولیه امکان انتقال پیام صوتی و تصویری امکان پذیر بود که در فاصله بهار و تابستان گذشته تقویت و ارتباط تعاملی این شبکه به صورت زنده برگزار برقرار شد و اکنون ارتباط زنده در شبکه شاد داریم و کلاس ها فعال است.

حاجی میرزایی سامانه شاد را منحصراً یک شبکه آموزشی دانست و اضافه کرد: در این شبکه ارتباط بین معلم و دانش آموز صورت می گیرد و یک فضای عمومی وجود دارد که والدین می توانند به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند و از برخی فعالیت های پرورشی و جشنواره ها استفاده کنند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد هر دانش آموز باید با وارد کردن کد ملی و احراز هویت وارد کلاس خود شود. اکنون 15 میلیون دانش آموز در 116 هزار مدرسه در سراسر کشور تحصیل می کنند با این توضیح که 5 هزار مدرسه ما زیر 5 دانش آموز دارد.

تمام صفحات کتاب بارکد دار خواهند شد

وی اضافه کرد: برای سال آینده بر روی این ظرفیت کار می کنیم تا تمام صفحات کتاب بارکد داشته باشند اتفاق بسیار مهمی که امسال افتاد این بود که معلمان باید وقت بیشتری می گذاشتند چون هم باید تدریس می کردند و هم باید ضبط می کردند یا به صورت آنلاین آمادگی برای تدریس داشته باشند. ما برای اینکه وقت معلمان کمتر گرفته شود تمام محتوای آموزشی را از پایه اول تا پایه دوازدهم ضبط کردیم و در روش آموزش معکوس معلم درباره درسی که به دانش آموز می دهد تکلیف می خواهد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه 22 ساعت در شبکه های مختلف آموزش را ارائه می کنیم عنوان کرد: 97.3 درصد پوشش جغرافیایی این آموزش ها وجود دارد.

مدرسه جایگاهی برای آماده کردن انسان ها برای زندگی است

یکی از کارکردهای نظام تعلیم و تربیت انتقال دانش است

وزیر آموزش و پرورش درباره علت نامگذاری شبکه شاد گفت: سامانه شاد مخفف شبکه آموزشی دانش آموز است. من معتقدم مدرسه جایگاهی برای آماده کردن انسان ها برای رویارویی با واقعیت های زندگی است. جایگاهی برای حل مساله و افزایش نگرش خلاقانه به محیط. متاسفانه این کارکرد مهم تعلیم و تربیت در نظام های آموزشی در گذشته مغفول بود.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای مهم نظام تعلیم و تربیت انتقال دانش به نسل بعدی است اما امروزه مهمترین کارکرد نظام تعلیم و تربیت، آماده کردن انسا ها برای زندگی کردن است آموزش مهارت های شرافت مندانه و توانمند باید در مدرسه اتفاق بیفتد.

راه اندازی مدرسه مجازی ایرانیان برای دانش آموزان خارج از کشور

وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه آیا شبکه شاد برای دانش آموزان خارج از کشور قابل دسترس است گفت: به تازگی مدرسه مجازی ایرانیان را راه اندازی کردیم که محتوای شاد در این مدرسه قابل دسترس است تا دانش آموزان سراسر کشور آموزش را داشته باشند. ما در 43 کشور و 62 شهر، 95 مدرسه داریم که کار آموزش را انجام می دهند.

حاجی میرزایی اضافه کرد: هدف ما در آموزش و پرورش آماده کردن افراد است معلم در این راستا تسهیل گر است. یکی از مهم ترین مهارتی که هر فرد به آن نیاز دارد مهارت حل مساله است که باید در دوره ابتدایی شکل بگیرد.

طبق سند تحول بنیادین باید از علم آموزی به تربیت برسیم

وی درباره سند تحول بنیادین نیز اشاره کرد: سند تحول براساس تجربیات گذشته و با بهره گیری از فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی طراحی شده است و تکیه گاه اصلی آن این است که از مفهوم علم آموزی به تربیت برسیم.

وزیر آموزش و پرورش به ساحت های 6 گانه سند تحول بنیادین اشاره کرد و اضافه کرد: نظام ارزشیابی ما باید این ساحت ها را اندازه گیری کند و در نهایت یک حیات طیبه و زندگی باشکوه در انسان ها پیدا شود.

حاجی میرزایی درسرانجام این برنامه گفت: در سند تحول بنیادین محتوای آموزشی یک بسته یادگیری است، کلاس محل یادگیری نیست بلکه موقعیت، محل یادگیری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1211

به "حاجی میرزایی: برای سال آینده تمام صفحات کتاب های درسی بارکد دار خواهند شد" امتیاز دهید

2 کاربر به "حاجی میرزایی: برای سال آینده تمام صفحات کتاب های درسی بارکد دار خواهند شد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: برای سال آینده تمام صفحات کتاب های درسی بارکد دار خواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید