تغذیه مناسب؛ پیشگیری از پوکی استخوان

به گزارش واندر هنگر، با پوکی استخوان، بافت استخوان نازک تر می گردد، استخوان ها آغاز به تغییر شکل می دهند و شکستگی ها تکرار می شوند: کافی است فرد ضعیف زمین بخورد تا استخوان شکسته گردد - در حالی که ضربه می تواند کاملاً خفیف باشد.

تغذیه مناسب؛ پیشگیری از پوکی استخوان

بسیاری در خصوص پوکی استخوان شنیده اند، اما همه به هیچ وجه نمی دانند که این چیست و چرا این بیماری خطرناک است.

در جوانی ما فکر می کنیم که فقط افراد سالخورده از بیماری استخوان رنج می برند، اما امروز چنین مشکلاتی بعد از 30 سال یا حتی زودتر بوجود می آید: حتی بچه ها و نوجوانان از استخوان های شنماینده رنج می برند - بسیاری از آن ها با کمبود مزمن مواد اساسی برای استخوان متولد شده اند.

با پوکی استخوان، بافت استخوان نازک تر می گردد، استخوان ها آغاز به تغییر شکل می دهند و شکستگی ها تکرار می شوند: کافی است فرد ضعیف زمین بخورد تا استخوان شکسته گردد - در حالی که ضربه می تواند کاملاً خفیف باشد.

با افزایش سن، کلسیم به طور فعال از استخوان ها از بین می رود، و اگر بدن از زمان جوانی به اندازه کافی کلسیم نداشته باشد، پوکی استخوان به سرعت رشد می نماید و زنان بیشتر از آقایان از آن رنج می برند -، زیرا زنان کلسیم را در دوران بارداری، شیردهی، قاعدگی از دست می دهیم.

با آغاز یائسگی، خطر بروز پوکی استخوان به شدت افزایش می یابد، زیرا سطح استروژن در بدن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد - و قدرت استخوان تا حد زیادی به آن ها بستگی دارد. برای افراد سیگاری و عاشقان الکل و همچنین برای افرادی که زیاد حرکت نمی نمایند، پوکی استخوان نیز به سرعت توسعه می یابد.

برای برطرف این مشکل شما باید به تغذیه توجه کنید: مواد غذایی من جمله شیر و لبنیات، در مقادیر کافی باید ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مفید مصرف گردد.

بادام

بادام محتوی مقدار زیادی چربی غیر اشباع و بسیاری از مواد مغذی است، از جمله:کلسیم و منیزیم. این عناصر برای استحکام استخوان ها استفاده می شوند، بادام غنی ترین منبع غیر حیوانی کلسیم است.

اسفناج

با مصرف اسفناج از بیماری هایی از قبیل: پوکی استخوان، بیماری های قلبی، بیماری های مفصلی می توان پیشگیری کرد. اسفناج یکی از گیاهانی است که ظرفیت ضد سرطانی آن خیلی بالا و برای پیشگیری ابتلا به سرطان به سلطان گیاهان معروف است.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 977

به "تغذیه مناسب؛ پیشگیری از پوکی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه مناسب؛ پیشگیری از پوکی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید