نقش میکروب ها در سلامت انسان ، چگونه میکروب های مفید را در بدن افزایش دهیم؟

به گزارش واندر هنگر، برخی از میکروب ها برای سلامت انسان ها نه تنها مضر نیستند، بلکه مفیدند. میکروبیوم ها از این نوع میکروب ها هستند که به صورت همزیست در دستگاه گوارش و پوست وجود دارند و سبب تندرستی بیشتر می شوند.

نقش میکروب ها در سلامت انسان ، چگونه میکروب های مفید را در بدن افزایش دهیم؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، جمعیتی از باکتری ها و میکروب ها که در روده ما زندگی می کنند میکروبیوم روده نامیده می شوند. در روده دو دسته باکتری های مفید (غیربیماری زا) و مضر (بیماری زا) زندگی می کنند. هرگاه نسبت باکتری های مضر به مفید زیاد شود، خطر بروز بیماری ها افزایش می یابد.

روزهای دوم تا نهم خرداد به عنوان هفته سلامت گوارش نامگذاری شده است و امسال به موضوع میکروبیوم و دستگاه گوارش پرداخته می شود. انجمن متخصصان گوارش و کبد به این مناسبت در مناطقی مانند تهران، قم، مازندران، گیلان، گلستان، کرمان، فارس، اصفهان، کردستان و خوزستان برنامه های علمی برگزار می کند.

شهرام آگاه، رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران و فوق تخصص گوارش و کبد، با اشاره به این که عمده میکروبیوم ها شامل باکتری ها و میکروب ها در دستگاه گوارش به ویژه در روده بزرگ زندگی می کنند، گفت: مشخص شده است که این میکروب ها در بدن انسان ها روی سیستم های مختلف از جمله سیستم ایمنی، آلرژی ها، التهاب در بدن و سرطان نقش دارند.

وی درباره این که این میکروب ها از کجا می آیند، شرح داد: بدن نوزادان فاقد میکروب است و به دنبال تولد و نوشیدن شیر مادر و تماس با محیط پیرامون، میکروب ها وارد بدن نوزاد می شوند.

  • اهمیت وجود میکروبیوم در بدن چیست

آگاه در مورد اهمیت وجود میکروبیوم در بدن گفت: وجود این میکروب در بدن برای سلامتی مفید است. این میکروب ها بعضی از مواد غذایی از جمله مواد حاوی فیبر را که در سبزی، میوه و حبوبات قرار گرفته است تخمیر می کنند. این مواد تخمیری در سلامت روده بزرگ تاثیر مثبت و مهمی دارد و به بقای سلول های روده کمک می کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد بیان نمود: از طرفی این تخمیر روی جذب عناصری مانند کلسیم، منیزیم و روی تاثیر مثبت دارد. همچنین میکروبیوم به دفع فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک کمک می کند.

وی افزود: متابولیسم بدن تحت تاثیر این میکروب ها قرار گرفته است به نحوی که میکروبیوم افراد چاق با افراد لاغر تفاوت دارد و مصرف بعضی از میکروب های مفید پروبیوتیک می تواند در درمان چاقی موثر باشد.

  • بیماری های دستگاه گوارش که تحت تاثیر میکروبیوم هستند

رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سرطان گوارش به ویژه سرطان کولون، بیماری سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهاب روده ای، سوء هاضمه و اسهال به دنبال مصرف آنتی بیوتیک از جمله بیماری هایی اند که تحت تاثیر این میکروب قرار دارند.

وی با اشاره به این که افراد مبتلا به سرطان کولون در برابر افراد سالم، میکروبیوم متفاوتی دارند، ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد هم در حیوانات آزمایشگاهی هم در انسان ها مصرف بعضی پروبیوتیک ها حاوی میکروب های مفیدند و احتمال ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهند.

این فوق تخصص گوارش و کبد شرح داد: نقش میکروبیوم در علائم بیماری سندرم روده تحریک پذیر و تاثیر پروبیوتیک ها در کاهش علائم این بیماری مورد علاقه و توجه بوده است. مطالعات فراوانی نشان می دهد اثر رژیم غذایی در کاهش علائم این بیماری و اثر مثبت محصولات پروبیوتیک ها ناشی از اثر میکروبیوم هاست.

آگاه یادآور شد: بیماری التهاب روده ای شامل بیماری کولیت اولسروز و کرونز تحت تاثیر میکروب های روده هستند. اثر رژیم غذایی، داروها و پروبیوتیک ها به دلیل تاثیر در این میکروب ها می تواند در کاهش علائم بیماری موثر باشند.

وی افزود: مطالعات جدید نشان می دهد بعضی از سویه های باکتری در پروبیوتیک ها می توانند در کاهش علائم سوء هاضمه هم موثر باشند.

  • نحوه افزایش میکروب های مفید در دستگاه گوارش

این فوق تخصص گوارش و کبد درباره نحوه افزایش میکروب های مفید در دستگاه گوارش گفت: رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر فراوان مانند سبزی، میوه، مواد طبیعی و ارگانیک و پرهیز از مصرف فست فودها و چربی حیوانی زیاد میکروب های مفید را افزایش می دهد.

آگاه خواب کافی را یکی دیگر از موارد افزیش دهنده میکروبیوم گفت و افزود: خواب مناسب و کافی (6 تا 8 ساعت در شبانه روز) و همچنین پرهیز از شب بیداری و روزخوابی در رشد طبیعی میکروبیوم تاثیر بسیار مناسبی دارد.

وی اظهار کرد: ورزش و تحرک بدنی کافی، میکروبیوم روده و سوخت وساز بدن را بهتر می کند. ورزش مجموعه ای از ورزش های هوازی، قدرتی و استقامتی را شامل می شود.

آگاه با اشاره به این که پرهیز از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها سبب تکثیر میکروبیوم می شود، شرح داد: مصرف رژیم غذایی حاوی میکروب های مفید مانند لبنیات، ماست و دوغ پروبیوتیک در این موضوع موثر است.

نتیجه کلی آن که میکروبیوم به ویژه میکروب های دستگاه گوارش در حیات و سلامت انسان ها نقش اساسی دارند و باید به بهبود این مجموعه مهم کمک کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1002

به "نقش میکروب ها در سلامت انسان ، چگونه میکروب های مفید را در بدن افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش میکروب ها در سلامت انسان ، چگونه میکروب های مفید را در بدن افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید