تسریع در تکمیل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی فارس

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران/فارس سرپرست معاونت امور هماهنگی اقتصادی استانداری فارس تاکید کرد که پروژه بزرگ پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان، در کوتاه ترین زمان ممکن فارغ از اقدامات اجرا شده گذشته، باید به مرحله بهره برداری برسد.

تسریع در تکمیل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی فارس

عبدالعظیم خادم حمزه در کارگروه توسعه صادرات فارس گفت: با توجه به دستور اخیر استاندار فارس و پیگیری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی و جلسات مختلف در رابطه با پروژه پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در فارس که در شیراز مکان یابی شده است، باید تلاش کنیم تا در کوتاه ترین زمان ممکن فارغ از اقدامات انجام گرفته گذشته، راه اندازی و به مرحله بهره برداری برسد.

او با اشاره به سه راه حل پیشنهادی در زمینه بهره برداری از این پروژه، گفت: مجری پروژه می تواند منابع اقتصادی لازم را تعریف، تامین و کار اجرایی را شروع کند یا اینکه برای پیشبرد آن شریک تجاری داشته باشد و راهکار سوم هم این است که مجوز آن لغو و پروژه به سرمایه گذار تازه در همین محل یا مکان دیگری داده شود.

خادم حمره اعلام کرد: مجموعه جهاد کشاورزی استان یا وزارت هم در این رابطه هر چه زودتر موضوعات مربوط به ارائه تسهیلات یا کمک هایی که می تواند داشته باشد، مشخص تکلیف و در صورت امکان این منابع را در راستای به مرحله بهره برداری رساندن پایانه صادراتی محصولات کشاورزی تامین کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم در ادامه این جلسه با اشاره به مصوبات گذشته در رابطه با پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان، مطرح کرد: این پروژه در ابتدای دهه هشتاد شروع به کار کرده است که به دلیل طولانی بودن فرآیند احداث علارغم کمک های بلاعوض و حمایت های اجرا شده این پایانه صادراتی تا به امروز پیشرفت فیزیکی مناسبی نداشته است.

حمیدرضا ایزدی در ادامه با تاکید بر اینکه مجری پروژه باید برنامه فازبندی و زمان بندی مشخصی داشته باشد، گفت: سرمایه گذاری فاز 1 و فاز 2 این پروژه با اعتباری بالغ بر 550 میلیارد تومان در زمینی به مساحت 22 هکتار در ورودی منطقه ویژه اقتصادی تعریف شده است که در حال حاضر برای تکمیل و به بهره برداری رساندن اعتباری حدود 250 میلیارد تومان لازم است که 150 میلیارد تومان بر تسهیلات و 100 میلیارد تومان دیگر هم از منابع اقتصادی مجری پروژه نیز پیش بینی شده است.

رئیس سازمان صمت فارس، اظهار کرد: تلاش داریم تا از طریق ظرفیت ماده قانونی ارائه تسهیلات از محل بنده الف تبصره 18 یا اینکه بهره گیری از منابع داخلی بانک عامل یا هر راهکار دیگر نظیر ورود سرمایه گذاران دیگر به این پروژه بتوانیم منابع اعتباری پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان فارس را تامین نماییم.

ایزدی اعلام کرد: این مهم قابل توجه است که فاز 1 و 2 این پروژه مکمل همدیگر هستند و با توجه به اینکه در فاز یک به گفته مجریان پروژه مربوط به قرنطینه، ترمینال حمل و نقل، سورتینگ، بسته بندی محصولات، زیرساخت ها نظیر خیابان و امکانات خدماتی، دفاتر و انبارهای صادرکنندگان و ساختمان های اداری لازم است که برنامه ریزی ها در زمینه به مرحله بهره برداری رساندن پروژه و کارایی آن در زمینه توسعه صادرات با تدابیر ویژه نسبت فازهای دیگر پروژه تصمیم گیری و انجام شود تا امکان صادرات در زمان بهره برداری فراهم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1933

به "تسریع در تکمیل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسریع در تکمیل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید