بیژن بنفشه خواه: پول، جهت زندگی ام را عوض کرد

به گزارش واندر هنگر، روزنامه همشهری - الناز عباسیان: لبخند همواره بر لبانش هست و مثل نقش هایش دلنشین حرف می زند. به هر بهانه ای تو را به یک لبخند دعوت می نماید و گاهی هم بی محابا از ته دل بلند بلند می خندد و فضای گپ و گفت را شاد و پرانرژی می نماید.

بیژن بنفشه خواه: پول، جهت زندگی ام را عوض کرد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

اهل ریا نیست و صادقانه از زندگی و کار های هنری اش حرف می زند. برای گفتن از دغدغه هایش دنبال واژگان سخت و پیچیده نیست و بی آلایش از آنچه ذهنش را مشغول نموده حرف می زند. در یک خانواده هنری بزرگ شده و فارغ التحصیل رشته نمایش از دانشکده هنر و معماری است و حالا بازیگر صاحبنام کمدی است.

در سال 1373 وقتی بیست ویک ساله بود با سریال پیک سپید شادی برای کودک و نوجوان وارد تلویزیون شد و با فیلم پایکوبی شیطان در سال 79 نخستین تجربه خود را در سینما به دست آورد. البته چند سال بعد با سریال این چند نفر و بدون توضیح چهره اش شناخته شد و در ادامه با حضور در سریال چارخونه، مرد دوهزار چهره، قهوه تلخ و سپس ساختمان پزشکان بیشتر به شهرت رسید.

بازی او اغلب در نقش های طنز بوده و خودش می گوید: نشاندن لبخند بر لبان مردم برایم افتخار است. این شب ها بیژن بنفشه خواه در مجموعه طنز در حال پخش فوق لیسانسه ها ایفاگر نقش دکتر مهاجر است. به این بهانه با او گپ وگفتی صمیمانه انجام داده ایم که در ادامه بخش هایی از آن را می خوانید.

خودتان نقش های طنز را بیشتر دوست دارید یا پیشنهادهایتان بیشتر طنز بوده؟

شروع کار من با بازی در فیلم های طنز بود و همین موضوع موجب شد تا اغلب به من بازی در نقش های طنز پیشنهاد گردد. خاطرم هست زمان دانشجویی، دوست عزیزم امیر غفارمنش که آن موقع همکلاسی ام بود پیشنهاد دادن تست بازیگری در یک کار طنز را به من داد.

بار اول این پیشنهاد را قبول نکردم و تصمیم داشتم که بیشتر درس بخوانم و تمرین کنم، اما ترم دوم به خاطر مسائل مالی و برای تامین شهریه دانشگاه آزاد پیشنهاد تست دادن برای بازیگری را قبول کردم. در کار مشترک آقای داریوش کاردان و مرحوم عمرانی که جُنگ طنز 39 بود حضور پیدا کردم. این مجموعه همزمان با ساعت خوش پخش می شد. چون کار های اول من کمدی بود بعد از آن هم اغلب در این ژانر به من پیشنهاد می شد.

در واقع پول راستا زندگی و کار هنری مرا تغییر داد. پشیمان نیستم؛ چرا که خنداندن مردم یک هنر است و من دوست دارم این هنر را بیاموزم. البته کار های جدی هم بازی کردم، اما کمتر از کار های کمدی است. در یکی از اپیزود های مجموعه تلویزیونی محکومین حضور داشتم. جالب اینجا بود که این مجموعه همزمان با لیسانسه ها پخش شد و این تضاد و تفاوت بازی کاملا به چشم می آمد.

یک سؤال بی تعارف از شما می پرسیم؛ پدرتان آقای رضا بنفشه خواه از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون، چقدر پارتی و واسطه شما برای حضورتان در این عرصه بودند؟

راستش را بخواهید پدرم هیچ گاه برای من پارتی بازی ننموده است. نمی دانم شاید هم جایی بدون اینکه من درجریان باشم سفارش نموده باشد، اما هیچ وقت اهل پارتی بازی نبوده و نیست. البته زندگی در خانواده هنری بی تأثیر نیست، اما واقعیت این است که من همواره دوست داشتم به خاطر خودم به من نقش پیشنهاد گردد. اما گاهی حس می کنم کاش از این رابطه استفاده می کردم (با خنده).

شما سال جاری بعد از سال ها، در سینما هم پر کار بودید و در فیلم های کلوپ همسران، جانان، تخته گاز، کاتیوشا و... بازی کردید. از فعالیت تان در این زمینه برای ما بگویید. آیا قرار است کمتر سریال تلویزیونی بازی کنید؟

بله، سال جاری چندین فیلم سینمایی اکران شده داشتم و بعد از مدت ها بازی در تلویزیون، بیشتر در سینما فیلم بازی کردم. گرچه از پیشنهاد های فیلم های سینمایی استقبال می کنم، اما بازی در سریال های تلویزیونی را هم دوست دارم، چون به هر حال از گوشه و کنار کشور و در شهر ها و روستا های مختلف همه اقشار جامعه پای سریال ها می نشینند.

اما حقیقت این است که شرایط پرداخت دستمزد ها در تلویزیون به حدی بد است که بازیگر را دلسرد می نماید. اغلب بازیگران شغل دومی ندارند و درآمدشان همین دستمزد بازی هاست که متأسفانه با تأخیر چند ماهه و حتی چندساله پرداخت می گردد و این اصلا منصفانه نیست.

هم اکنون من برای 3 کار از تلویزیون دستمزد طلب دارم. خدارا شکر همسرم شرکت دارد و زندگی ما لنگ نمی ماند، اما بسیاری از هنرمندان روز های سختی را سپری می نمایند و حتی بعضی بیمه و تسهیلات این چنینی هم ندارند.

شما دانش آموخته رشته تئاتر هستید و در کلاس استادان بزرگی تمرین کردید و بعد وارد رشته بازیگری شدید. به نظر شما تحصیلات آکادمیک چقدر می تواند مؤثر باشد؟

کلاس های بازیگری و تمرین تئاتر در کنار تحصیلات آکادمیک می تواند در این حرفه یاری کند. البته واقعیت این است که گاهی پول و پارتی هم مؤثر است. نمی توان حقیقت جامعه را کتمان کرد. حضور با پول و پارتی در فعالیت هنری گرچه مرسوم شده، اما تجربه ثابت نموده که ماندگار و مستمر نبوده و اغلب کنار رفته اند.

برسیم به سریال فوق لیسانسه ها؛ از نقش آقای مهاجر در این سریال برایمان بگویید.

این سریال و نقشم را خیلی دوست دارم. همکاری با این تیم یکی از دوست داشتنی ترین کار هایی بود که انجام دادم. حس می کنم با این دغدغه های اجتماعی و مالی، سریال های طنز خوب احتیاج جامعه باشند. باید کوشش کنیم با فراوری فیلم های خوب، حتی شده دقایقی مردم را فارغ از گرفتاری ها و مشغله های روزانه بخندانیم. البته با خنده بی محتوا مخالفم. بعضی هم با سریال های طنز کنار نمی آیند و همواره به آن انتقاد دارند. با تمام این اوصاف من همواره از بازی در فیلم های کمدی و تماشای آن ها لذت برده ام.

از حال خوب کن های زندگی تان برایمان بگویید.

حال خوب مردم، حال مرا خوب می نماید. جهان به اعتبار این خنده های مردم زیباست. وقتی بازتاب بازی هایم را از زبان مردم می شنوم و می بینم که آن ها راضی هستند کلی حالم خوب می گردد. برای یک بازیگر چه چیزی ارزشمندتر از مقبولیت میان مردم است و امیدوارم بتوانم با ایفای نقش های متفاوت و جذاب آن ها راضی نگه دارم. همچنین سلامتی و صمیمیت خانواده هم برایم لذتبخش است. راستش را گفته باشم پول هم حال مرا خوب نمی نماید (با خنده).

چه چیز هایی حال بیژن بنفشه خواه را بد می نماید؟

من همواره کوشش کردم که آدم صادقی باشم و با ریاکاری دیگران را فریب ندهم، به همین خاطر دورویی، ریا و دروغ حالم را بد می کنم. البته ناگفته نماند که بی عدالتی و فقر در جامعه هم به شدت حالم را بد می نماید.

هم اکنون مشغول چه کاری هستید؟

فیلمبرداری سریال فوق لیسانسه ها در حال اجرا است و مشغول بازی در این سریال هستم. به تازگی هم قرارداد یک فیلم سینمایی به کارگردانی آقای مسعود اطیابی را بستم. به احتمال زیاد یک ماه بعد فیلمبرداری این فیلم سینمایی شروع گردد. این فیلم هم کمدی است و من یکی از نقش های اصلی آن را بازی خواهم کرد.

از بهترین نقش هایی که بازی نموده اید برای ما بگویید؟

همین نقش فوق لیسانسه ها را بیشتر از همه نقش هایم دوست دارم. مردم هم اغلب مرا با نقش هایی از سریال های پژمان، ساختمان پزشکان، بدون توضیح و راه طولانی یاد می نمایند. البته درباره ایفای نقش خوب توسط یک بازیگر جا دارد به یک نکته اشاره کنم؛ بعضی کارگردان ها در اجرای بهتر و زیباتر نقش توسط بازیگر بسیار تأثیرگذارند. سروش صحت از این دست کارگردان هاست که بازیگر را به چالش با نقش خودش می کشاند تا هر چه در چنته دارد به کار بگیرد و نقشی متفاوت ایفا نماید. او بسیار نکته بین و نکته سنج است و هر کسی با او کار می نماید گویا کلاس بازیگری جدیدی ثبت نام نموده است.

شما فرزند یک بازیگرید. دوست دارید فرزندانتان هم بازیگر شوند؟

دوست دارم فرزندانم آزادانه رشته و فعالیت هنری شان را انتخاب نمایند. البته هیچ وقت اجازه نمی دهم قبل از هجدهسالگی وارد جهانی بازیگری شوند، زیرا معتقدم بچه ها باید بچگی نمایند و نباید خیلی زود وارد جهانی بزرگ تر ها شوند. حتی برای رشته ای، چون هنرپیشگی هم موافق حضور فرزندانم در سنین کم نیستم. شاید خیلی ها با نظر من مخالف باشند، اما من معتقدم که حتی این فضا هم نوعی کار کشیدن از بچه ها محسوب می گردد و بچه ها ناخواسته وارد محیط کار مثل محیط بیمارستان می شوند؛ فرقی نمی نماید و این بچه ها به عنوان بچه ها کار پا به پای ما کار می نمایند.

علاوه بر بازیگری، فعالیت در حوزه های دیگر مثل مجری گری را هم تجربه نموده اید، اما تجربه چندان موفقی نبود؛ اینطور نیست؟

اجرای مسابقه بازیگری ستاره20 و سه شو بود که به نظر من هم خروجی مورد پسندی نداشت. در سه شو با آقای مهران غفوریان اجرا می کردیم و با موضوع اوقات فراغت بود.

اوقات فراغت تان را چطور می گذرانید؟

خیلی اهل سفر هستم و از هر فرصت و تعطیلی ای برای رفتن به مسافرت استفاده می کنم. حتی مسافرت های کوتاه به شهر های نزدیک هم حال و هوای آدم را عوض می نماید و انرژی تازه ای به او می دهد. شب ها هم قبل از خواب کتاب می خوانم، اما همواره چند کتاب را با هم می خوانم و عادت ندارم یک کتاب را به تنهایی تا آخر بخوانم. به همین خاطر همواره چند کتاب در کنارم هست. گاهی هم در فضای مجازی پرسه می زنم.

حالا که صحبت از فضای مجازی شد بگذارید بپرسیم که نگاه شما به این فضا چیست؟

سال ها قبل چند کانال تلویزیونی بیشتر نبود. برای مثال شب که سریال پخش می شد فردا بازتاب آن را در میان مردم می دیدیم. اما حالا با وجود شبکه های مختلف داخلی و خارجی و فضای مجازی شرایط تغییر نموده است. البته ناگفته نماند که فضای مجازی فرصتی هم فراهم نموده تا یک بازیگر یا ورزشکار و یا هر فردی بتواند نظرات خود را با هزاران یا میلیون ها نفر به اشتراک بگذارد.

مهمترین دغدغه شما به عنوان یک بازیگر چیست؟

بازیگری یک شغل محسوب نمی گردد و هیچ تضمین مالی ای برای فرد ندارد. اگر یک دوره بنا به دلایلی بازی به او پیشنهاد نگردد به سختی می تواند شغل دیگری پیدا نموده و امرار معاش کند. البته تعداد محدودی هم هستند که درآمدشان خوب است. امیدوارم مسئولان فکری به حال هنرمندان خانه نشین نمایند.

از دغدغه های زیست محیطی و شهری تان برای مان بگویید.

سؤال خوبی کردید. بزرگ ترین دغدغه شهری من ترافیک شهر است و متأسفانه هیچ توجهی به این موضوع نمی گردد. من کارشناس نیستم، اما با توجه به مقایسه ای که با کشور های خارجی می کنم می بینم اگر این نظم به ترافیک شهر بازگردد، به کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت، افزایش زیبایی شهر و در نتیجه خوب شدن حال مردم یاری بسزایی می نماید.

من شخصا حاضرم داوطلبانه برای کاهش ترافیک شهرم کاری انجام بدهم و از همین تریبون رسانه ای به مسئولان شهری اعلام می کنم که برای فرهنگسازی در زمینه کاهش ترافیک روی من هم حساب نمایند. افتخار می کنم که قدمی در راه ارتقای فرهنگ شهروندی و کاهش ترافیک بردارم. با فرهنگسازی در این زمینه گذشت و احترام گذاشتن به حقوق دیگران را هم تمرین خواهیم کرد. وقتی ترافیک کمتر گردد، علاوه بر اینکه زودتر به مقصد می رسیم استهلاک ماشین ها هم کمتر می گردد.

به نظر شما هنر های نمایشی به ویژه سریال های تلویزیونی تا چه اندازه می توانند در زمینه ارتقای فرهنگ شهروندی مؤثر باشند؟

نویسنده ها، کارگردان ها و بازیگران مهره های اصلی هستند که می توانند با فیلم های جذاب، مستقیم و حتی غیرمستقیم این فرهنگ را ارتقا دهند. برای نمونه در سریال فوق لیسانسه ها با زبان طنز رفتار های اشتباه و به دور از اخلاق شهروندی به بیننده نشان داده می گردد.

از همین تریبون رسانه ای به مسئولان شهری اعلام می کنم که برای فرهنگسازی در زمینه کاهش ترافیک روی من هم حساب نمایند. افتخار می کنم که قدمی در راه ارتقای فرهنگ شهروندی و کاهش ترافیک بردارم.

دوستی و رفاقت دیرینه بیژن بنفشه خواه و مهران غفوریان مرز 27 سال را رد نموده است. از آن روز هایی که در مجموعه این چند نفر همبازی بودند خاطره دارند تا همین چند سال پیش که تجربه مجری گری مشترک در برنامه سه شو شبکه 3 را داشتند. بنفشه خواه به نیکی از این رفیق هنرمندش یاد می نماید و خاطره شیرینی از همنشینی با او می گوید؛ در چند مجموعه تلویزیونی من و مهران نقش های کنار هم را داشتیم و اغلب به خاطر لاغری من و چاقی مهران به ما چاق و لاغر می گفتند. حتی خاطرم هست یکی از دوستان به ما یک دکتر برای تناسب اندام معرفی نموده بود. وقتی با هم وارد مطب شدیم مهران شروع به شوخی و شیرین زبانی کرد و همه جمع حاضر در مطب به ما دو نفر خندیدند. البته، چون تجویز آن دکتر دارو های شیمیایی بود و ما درمان را ادامه ندادیم.

بنفشه خواه در فیلم سینمایی کاتیوشا با گریمی متفاوت و جالب ایفای نقش نموده است. این فیلم کمدی به کارگردانی و تهیه نمایندگی علی عطشانی ساخته شده است. خودش از ایفای نقش های متفاوت استقبال می نماید و می گوید: دوست دارم از نقش های کلیشه ای دور شوم و نقش های تازه و متفاوتی بازی کنم. از آنجا که تئاتر کار نموده ام در خودم این استعداد را می بینم که بتوانم با یاری کارگردان های خوب سینما و تلویزیون متمایز از گذشته ظاهر شوم. کسانی که با من کار نموده اند می دانند که من در برابر حساسیت ها و نکته سنجی های کارگردان ها نه تن ها مقاومتی نشان نمی دهم، بلکه استقبال می کنم. مطمئنم که کار با کارگردان های خوب از صد ها کلاس بازیگری بهتر و مفید تر است.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 597

به "بیژن بنفشه خواه: پول، جهت زندگی ام را عوض کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیژن بنفشه خواه: پول، جهت زندگی ام را عوض کرد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیژن بنفشه خواه: پول، جهت زندگی ام را عوض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید