با یک بار تزریق دارو، از شر سرطان پوست خلاص شوید

به گزارش واندر هنگر، پژوهشگران نانوذراتی طراحی کردند که با یک بار تزریق به محل تومور سرطان پوست رفته و به آن نفوذ می کند و به آرامی محتوی داروی شیمی درمانی خود را رهاسازی می کنند.

با یک بار تزریق دارو، از شر سرطان پوست خلاص شوید

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان دانشگاه ییل در حال توسعه یک روش درمانی برای مقابله با سرطان پوست هستند که شامل تزریق نانوذرات به تومور و از بین بردن سلول های سرطانی با یک رویکرد دو جانبه است؛ این روش می تواند به عنوان یک گزینه جایگزین برای جراحی باشد.

دکتر مایکل گیراردی، از دانشگاه ییل می گوید: درصورت وجود راهی برای درمان موثر این بیماری تنها با یک تزریق ساده، برای بسیاری از بیماران چنین روشی بسیار مطلوب خواهد بود.

برای این روش درمانی، به تومور ها نانوذرات پایه پلیمری که ماده شیمی درمانی دارند، تزریق می شود. کلید موفقیت درمان این است که نانوذرات چسب زیستی دارند، یعنی به تومور ها متصل می شوند و به اندازه کافی این اتصال محکم خواهد بود تا تعداد قابل توجهی از سلول های سرطانی را از بین ببرد.

مارک سالتزمن، استاد مهندسی زیست پزشکی می گوید: وقتی نانوذرات ما را به یک تومور تزریق می کنید، در می یابید که آن ها در تومور به خوبی قرار گرفته اند. آن ها در تومور تجمع یافته و به ماتریس تومور متصل می شوند، بنابراین اثر یک بار تزریق می تواند برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد، ذرات در آنجا می مانند و به آرامی ترکیبات دارویی را آزاد می کنند. این رهایش آهسته چیزی است که برای خلاص شدن از تومور سرطانی به آن نیاز دارید.

در این پروژه، برای مقایسه اثربخشی فناوری نانوذرات، دارو آزادانه و در عدم حضور نانوذرات به تومور های مدل های کنترل تزریق شد. محققان دریافتند که درصورت استفاده از نانوذرات، تومور ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین برای یک روش درمانی بسیار مهم است که بتواند تحریک کننده سیستم ایمنی بدن باشد.

ژیراردی می گوید: من این پدیده را کشتن و هیجان می نامم. شما نمی خواهید فقط سلول ها را از بین ببرید بلکه می خواهید سیستم ایمنی بدن را برای پاک کردن باقی مانده های سلول سرطانی تحریک کنید و همچنین در برابر سلول هایی که ممکن است به طور مستقیم از بین نرفته باشند، واکنش نشان دهید. بنابراین، این یک حمله دو جانبه به سرطان است.

درمان مبتنی بر تزریق به این معنی است که بیماران می توانند با یک بار ویزیت چندین تومور را درمان کنند. سالتزمن گفت: در این مطالعات، ما فقط یک تزریق انجام دادیم و به همین دلیل است که دوست داریم این روش به بیمارستان ها راه پیدا کند. شما به یک متخصص پوست مراجعه می کنید، پزشک یک ضایعه پوستی را می بینند و داروی نانویی را به آن تزریق می کند، تومور از بین می رود و دیگر نیازی به مراجعه مجدد به پزشک نیست.

آزمایشگاه سالتزمن، متخصص در نانوذرات بوده و در تلاش است تا توانایی حمل دارو را در یک دوز بهینه کند. از آنجا که محتوای نانوذرات در محل تومور باقی مانده است، این سیستم تحویل امکان استفاده از دارو های قدرتمند را فراهم می کند. شیمی درمانی متداول کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1455

به "با یک بار تزریق دارو، از شر سرطان پوست خلاص شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با یک بار تزریق دارو، از شر سرطان پوست خلاص شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید