الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری

به گزارش واندر هنگر، هیات عمومی دیوان عدالت اداری، پرداخت معوقات اصلاح مستمری بازنشستگی با احتساب اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور را از تاریخ بازنشستگی الزام آور دانست.

الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، پرداخت معوقات اصلاح مستمری بازنشستگی با احتساب اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور را از تاریخ بازنشستگی الزام آور دانست.

کارگرانی که پس از بازنشستگی عادی به موجب رای کمیته های استانی تشخیص مشاغل سخت و زیان آور، شغل تحت تصدی آن ها سخت و زیان آور تشخیص داده شده است و شرایط مربوط به بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور از جمله سنوات اشتغال و پرداخت معوقه مربوطه را احراز نموده اند، بازنشستگی عادی ایشان از عادی به سخت و زیان آور و از تاریخ بازنشستگی مشمول بازنشستگی در سخت و زیان آور کرد.

پس از مراجعه به دیوان و آنالیز در شعب آراء صادر شده در این خصوص، بعضی شعب نسبت به الزام پرداخت معوقات سخت و زیان آور از زمان تایید، کمیته استانی را الزام آور دانسته و بعضی از شعب با توجه به اینکه در زمان اشتغال کارگران، بیمه از کارفرما اخذ شده است زمان بازنشستگی عادی را ملزم دانستند.

از آنجایی که در رای کمیته های استانی اشاره شده است، چون کارگر در سال های قبل در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال داشته و شغل او زیان آور می باشد و طبعا، چون بیمه پرداخت شده از زمان بازنشستگی عادی محق اخذ حقوق سخت و زیان آور است، در نتیجه معوقات باید از زمان بازنشستگی و مستمری آن پرداخت گردد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری از تاریخ صدور حکم بازنشستگی، تامین اجتماعی را متعهد به پرداخت نموده و این حاکی از ین است که بیمه کارگران در گذشته وجود داشته است منتهی شخص به تازگی از سختی و زیان آور بودن مطلع شده است و با قطعیت رای دیوان از زمان حاصل شدن آن، تامین اجتماعی را ملزم به پرداخت می کند. محل تعارض آراء در واقع آغاز ذیحق بودن رای مثبت کمیته استانی دال برسخت و زیان آور بودن است و هیات عمومی دیوان عدالت اداری تامین اجتماعی را نسبت به پرداخت معوقات از زمان بازنشستگی الزام آور دانست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1725

به "الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید