از ویروس کرونای هیبرید هندی کالیفرنیایی چه می دانیم؟

به گزارش واندر هنگر، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه جهش های ویروس کرونا در راستای ایجاد سازگاری بیشتر ویروس با محیط رخ می دهد، توضیحاتی درباره جهش هندی کرونا ارائه کرد.

از ویروس کرونای هیبرید هندی کالیفرنیایی چه می دانیم؟

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور ارزان هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

دکتر سید علیرضا ناجی، درباره صحبت هایی که پیرامون ویروس کرونا تحت نام هیبرید هندی- کالیفرنیایی، می گردد، گفت: نمی دانم منظور از این نوع نام گذاری چیست و باید از کسی که بر این نوع ویروس کار نموده است سوال کرد. در هر صورت واریانت هندی که این روزها صحبت پیرامون آن زیاد است موتاسیون های زیادی داشته است که 3 تا از این موتاسیون ها برای 3 واریانت مختلف است. یکی مربوط به واریانت برزیلی و آفریقای جنوبی، یکی مربوط به واریانت بریتانیایی و یکی هم مربوط به واریانت کالیفرنیا است. این که می گویند هیبرید هندی - کالیفرنیایی، حتما چیز جدیدی است اما اطلاعات علمی دقیقی به ما ندادند که به چه دلیل این نام را گرفته است.

وی اضافه نمود: وقتی جهشی از ویروس کرونا در هندوستان مشاهده شد، کارهای ژنومی بر ویروس نشان داد که با واریانت جدیدی روبرو هستیم که موتاسیون های متعددی بر آن انجام شده است. نکته جالب این است که 3 تا از این موتاسیون ها که پیش از این همزمان با هم در یک واریانت وجود نداشته است، اینجا مشاهده می گردد. موتاسیون 484 که نوع دیگر آن را در واریانت آفریقای جنوبی و برزیلی می دیدیم و همان واریانتی است که بسیار نگرانیم ویروس ها با این واریانت نسبت به واکسن مقاوم شوند، موتاسیون 452 که در سویه واریانت کالیفرنیایی مشاهده می گردد که این موتاسیون هم گذر دهی ویروس را افزایش داده و نسبت به بعضی آنتی بادی ها مقاوم نموده است و در نهایت موتاسیون 618 که سبب می گردد ویروس شکلی به خود بگیرد که ورود به سلول برایش راحت تر گردد که این موتاسیون هم در واریانت بریتانیایی دیده می گردد. البته خود واریانت هندی، 3 زیر واریانت دارد که یکی از آنها موتاسیون 484 را ندارد.

ناجی اظهار کرد: وقتی صحبت جدیدی مطرح می گردد باید اطلاعات دقیق علمی در اختیار جامعه علمی هم قرار گیرد تا بهتر متوجه صحبت ها شویم تا مردم هم نسبت به اطلاعات در تاریکی قرار نگیرند.

این استاد تمام ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: نوع هندی ویروس بیشتر در هندوستان دیده می گردد و پس از آن در انگلستان و آمریکا تعداد مبتلای زیادی به این نوع شناسایی شده است و بر اساس آخرین آمار این سویه هندی در حدود 40 کشور شناسایی شده است. البته مقدار پخش شدن ویروس ها در جهان مطمئنا عدد درست و واقعی نیست؛ زیرا همه اینها بستگی به این دارد که چقدر کشورها اقدام به پایش ژنتیکی ویروس نمایند.

وی درباره احتمال بروز جهش ایرانی کرونا، تاکید نمود: این احتمال خیلی زیاد است. وقتی ویروسی وارد یک جمعیت می گردد بر اساس چرخش و تغییراتی که در خود می دهد موتاسیون های اختصاصی آن کشور را رقم می زند و این بسته به خو پذیری ویروس با جمعیت و ژنتیک منطقه است. بنابراین اگر بر ویروس کرونا در ایران کار کنیم احتمالا موتاسیون هایی می بینیم که مربوط به خود ایران است اما اینکه ما به این ویروس ها، اطلاق واریانت ایرانی کنیم مبحث دیگری است؛ زیرا اصطلاح واریانت تعریف خاص خود را دارد که نیازمند کاری وسیع است . در هر حال ویروس خود را بسته به شرایط تغییر می دهد تا سازگاری بیشتری با محیط داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 مرداد 1400 بروزرسانی: 29 مرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1745

به "از ویروس کرونای هیبرید هندی کالیفرنیایی چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ویروس کرونای هیبرید هندی کالیفرنیایی چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید