آمریکا از ترس واکنش ایران نفتکش ها را مصادره نکرد

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران، گروه بین الملل - جواد حیران نیا: در حالی که آمریکا تهدیدهایی را علیه ایران در مورد اعزام نفتکش به ونزوئلا مطرح نموده بود دومین نفتکش ایرانی نیز وارد آب های ونزوئلا شد.

آمریکا از ترس واکنش ایران نفتکش ها را مصادره نکرد

روز گذشته نیز نخستین نفتکش ایرانی به نام فورچون وارد آب های ونزوئلا شده بود و با اسکورت ناوهای جنگی ونزوئلا در یکی از بنادر این کشور پهلوگیری کرد.

ورود نفتکش های سوخت ایران به ونزوئلا در شرایطی است که پیشتر آمریکا در رویکردی خصمانه مدعی جلوگیری از ورود نفتکش های ایرانی شده بود.

شب گذشته نیز نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا پس از ورود اولین محموله سوخت ایران از حمایت های ایران قدردانی کرد و گفت: ایران و ونزوئلا هر دو خواستار صلح هستند و از حق تجارت آزادانه در دریاهای آزاد برخورداریم.

وی همچنین از ایران و ونزوئلا به عنوان مردمی انقلابی یاد کرد که هرگز در مقابل امپراطوری آمریکا به زانو در نخواهند آمد.

مادورو در عین حال ورود اولین کشتی حامل سوخت متعلق به ایران به ونزوئلا را ثمره امضای توافق جامع همکاری بین تهران و کاراکاس مطرح کرد.

در مورد این موضوع خبرنگاران گفتگویی با پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما آمریکا انجام داده که در ادامه می آید.

* نفتکش ایران علیرغم تهدیدهای آمریکا به ونزوئلا رسید. آمریکا پیشتر ایران را برای این اقدام تهدید نموده بود. آیا این تهدید مبنای حقوقی داشته است؟

خیر. این تهدید مبنای حقوقی نداشت. البته دولت کنونی آمریکا در بسیاری از اقداماتی که انجام می دهد قوانین بین المللی را زیر پا می گذارد و تصمیمات خود را روی قانون جنگل می گیرد.

* چرا آمریکا نتوانست تهدیدات خود را علیه این نفتکش ها عملیاتی سازد؟

اگر آمریکا به نحوی نفتکش ایران را مصادره می کرد به عنوان راهزن و سارق دریایی در چشم بسیاری از کشورها حتی همپیمانان خود شناخته می شد و دولت ترامپ تصمیم گرفت که فعلاً این دردسر سیاسی را برای خودش درست نکند چون ضررش بیشتر از منفعتش بود. دلیل دیگرش این بود که آمریکا نگران بود که این سارقی دریایی ممکن است که به عملی مشابه در خلیج فارس بر علیه نفتکش های آمریکایی و یا همپیمانان آمریکا منتهی گردد.

* به نظر می رسد ترامپ برای رهایی از نقدها علیه خود به خاطر کوتاهی در بحث کرونا و متوجه ساختن افکار عمومی به یک موضوع خارجی سعی در ایجاد تنش بیشتر با ایران دارد. آیا شما با این تحلیل موافق هستید؟

ایجاد تنش بیشتر با ایران یکی از راه هایی است که ترامپ برای رهایی از نقدها علیه خود به خاطر کوتاهی در بحث کرونا ممکن است انتخاب کند. احیای یک جنگ نیمه سرد بر علیه چین راه دیگری است که ترامپ و همفکرانش ممکن است انتخاب نمایند چون حملات لفظی آمریکا به چین تشدید شده است. اصلاً پایه رژیم حاکم در آمریکا از همان اولین روزهایی که ترامپ سر کار آمد روی ایجاد تشنج دائم داخلی و خارجی بنیان گذاشته شده است.

*به نظر شما ترامپ در سال آخر که منجر به انتخابات است روابط با ایران را چگونه پیش خواهد برد؟ آیا سعی می نماید تنش را بالاتر ببرد یا باب مذاکره را باز کند؟

به نظر من ترامپ در دو راه موازی حرکت خواهد نمود. یعنی از یک طرف تنش با ایران را در بعضی موارد بالاتر خواهد برد بخصوص اگر فکر کند که پایه داخلی خود و شانس دوباره انتخاب شدنش تضعیف شده است.

از طرف دیگر ترامپ به کوشش خود برای فشار بر ایران برای مذاکره ادامه خواهد داد چون او و دستگاه سیاست خارجی دولت آمریکا هنوز به این عقیده دارند که سیاست فشار حداکثری ایران را مجبور به مذاکره و تسلیم در مقابل آمریکا خواهد نمود. برای وزیر خارجه آمریکا مایک پومپئو و یارانش مذاکره یعنی ادامه جنگ ولی به وسیله مسالمت آمیز است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1099

به "آمریکا از ترس واکنش ایران نفتکش ها را مصادره نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از ترس واکنش ایران نفتکش ها را مصادره نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید