8 تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر سلامت کاربران

به گزارش واندر هنگر، به نظر می رسد که طی ده سال گذشته فرایند رشد تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی بر کاربران رشدی صعودی داشته، اما این رشد نکاتی منفی را نیز شامل می گردد. تا سال 2011 ، جمعیت فیس بوک معادل سومین کشور بزرگ دنیا بود. رشد توییتر، اینستاگرام ، پینترست و اسنپ چت نیز بسیار بالا بود. اما تقریباً در همین زمان پژوشگران دریافتند که کاربران و به ویژه نوجوانان از نظر روانشناختی دچار مشکلاتی شده اند.

8 تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر سلامت کاربران

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، زیاده روی در کار با شبکه های اجتماعی بعضی از کاربران را افسرده تر، پرخاشگر تر یا واجد بسیاری از صفات منفی دیگر می نماید. اما بد نیست مروری کنیم بر مقالات و پژوهشهای معتبری که 8 تاثیر منفی شبکه های اجتماعی را گلچین نموده اند:

اعتیاد

مانند یک معتاد واقعی، وابستگی بیش از حد به شبکه های اجتماعی می تواند خطرناک باشد. نتایج یک مطالعه در سال 2012 در دانشگاه شیکاگو نشان داد که شبکه های اجتماعی از سیگار یا الکل اعتیاد بیشتری دارند. یک مطالعه دیگر ، از دانشگاه ولز ، نشان داد که افرادی که تقریباً پنج ساعت در روز را بصورت آنلاین و در شبکه های اجتماعی می گذراندند، اغلب در زمان مسافرت یا هر زمانی کهه به اینترنت یا شبکه های اجتماعی دسترسی ندارند عصبی و پرخاشگر می شوند.

افسردگی

این یک استدلال مرغ یا تخم مرغ قرن بیست و یکم است: آیا ما افسرده شده ایم زیرا در شبکه های اجتماعی هستیم ، یا به دلیل افسردگی در شبکه های اجتماعی هستیم؟ شاید کمی از هر دو. از سال 2010 ، میزان افسردگی ، به ویژه در بین نوجوانان ، نوجوانان و افراد جوان افزایش یافته است ، اما لزوما شبکه های اجتماعی مقصر نیستند، بلکه شبکه های اجتاعی می توانند به عنووان یکی از عوامل ایجاد افسردگی در نظر گرفته شوند. در یک مطالعه ، که در ژانویه سال 2019 منتشر شد ، محققان دریافتند افرادی که از قبل معیارهای اختلال افسردگی را داشتند، بیشتر محتمل است که به صورت آنلاین رفتارهای منفی را انجام دهند.

اضطراب

افسردگی می تواند به شکل اضطراب مداوم نیز نمایش داده گردد و جای تعجب نیست که شبکه های اجتماعی را عاملی برای بروز اضطراب پنهان در بسیاری از کاربران بدانیم. در یک مطالعه ، از آوریل سال 2017 ، معین شد که هرچه بیشتر در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید ، سطح علائم اضطراب عمومی شما بیشتر است.

انزوای ارتباطی

جالب اینجاست که شبکه های اجتماعی ما را از گذشته(بدون وجود این شبکه ها)منزوی تر می نمایند. یک مطالعه در ژوئیه سال 2017 در دانشگاه پیتسبورگ نشان داد که هر اندازه افراد جوان در شبکه های اجتماعی بیشتر وقت صرف می نمایند، احساس انزوای بیشتری خواهند داشت.

بی خوابی

مانند بسیاری موارد با رسانه های اجتماعی ، غیرفعال کردن برنامه از تلفن هوشمند کار سختی است. اما یک مطالعه مستقیماً استفاده از رسانه های اجتماعی - به ویژه در 30 دقیقه قبل از خواب را به محرومیت از خواب پیوند می دهد. این فقط چراغ آبی نیست که مسئله ای است. برایان پریماک ، محقق دانشگاه پیتسبورگ ، اظهار می دارد که وقتی سعی می کنیم بخوابیم ، فکر و احساسات به ما بازمیگردند.

عدم تحرک بدنی

یک کار موذیانه که شبکه های اجتماعی انجام می دهند این است که باعث می شوند کمتر تحرک داشته باشید و بیشتر بنشینید. بسیاری از مطالعات این موضوع را به مسائل اضافه وزن نوجوانان امروزی مرتبط می دانند. بر همین اساس است که توصیه می گردد افراد زمانهایی را به تحرک خود اختصاص دهند و از شبکه های اجتماعی خارج شوند.

مشکل عدم تمرکز

یکی از رایج ترین عوارض استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی ابتلا به مسائل عدم تمرکز است. درواقع حواس پرتی و تمایل به آنالیز دائم گوشی و شبکه های اجتماعی باعث می گردد افراد نتوانند به اندازه کافی روی موضوعات مختلف دیگر متمرکز شوند.

فراموشی

محققان دریافتند که ما از چیزهایی که به صورت آنلاین به اشتراک می گذاریم ، خاطرات کمتری داریم. جالب است بدانید که استفاده مداوم از شبکه های اجتماعی منجر به کاهش سطح هشیاری و فراموشی می گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 606

به "8 تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر سلامت کاربران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر سلامت کاربران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید