5 نکته کلیدی در رفتار با شوهر وابسته به خانواده

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - فکر می کنید همسرتان بیش از حد به خانواده اول خود وابسته است؟ عاقلانه است که مردی را برای زندگی انتخاب کنید که رابطه خوبی با والدین خود داشته باشد، اما در عین حال باید با کسی وارد زندگی مشترک شوید که بتواند به راحتی به استقلال دست یابد. همسر شما باید بدون احساس گناه نسبت به والدین یا تصور اینکه در حال قربانی کردن رابطه اش با والدین خود است، مستقل بودن را در کنار شما تمرین و تجربه کند. اما اگر اینطور نبود چه؟ رفتار با شوهر وابسته به خانواده چگونه باید باشد؟ در ادامه این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

5 نکته کلیدی در رفتار با شوهر وابسته به خانواده

در صورتی که مطالعه بخش خاصی از مطلب رفتار با شوهر وابسته به خانواده مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • شیوه رفتار با شوهر وابسته به خانواده
  • نکات مهم در رفتار با شوهر وابسته

شیوه رفتار با شوهر وابسته به خانواده

ایجاد تعادل میان نزدیکی و حفظ یک فاصله منطقی در روابط میان پدر و مادر و فرزندان بالغ، چالش برانگیز است. در شرایطی که شوهر بیش از اندازه به خانواده اول خود وابسته است، تحت هیچ شرایطی نباید او را در موقعیتی قرار دهید که مجبور به انتخاب میان شما و مادر و پدرش باشد. زیرا در اینصورت انتخاب هر کدام از شما به معنای رها کردن دیگری خواهد بود و اینگونه او هرگز نخواهد توانست این روابط را مدیریت کند.

اولین و مهمترین قدم در رفتار با شوهر وابسته به خانواده صحبت کردن با او است، اما مواظب نحوه بیان خود باشید. هرگز این موضوع را با نگرش انتقادی مطرح نکنید، این اقدام تنها باعث می شود او حالت دفاعی بیشتری بگیرد که منجر به ایجاد حس بیگانگی در شما خواهد شد. بیگانگی اولین خانه افسرده شدن است.

در عوض، به همسر خود بگویید که به او علاقه مند هستید و نیاز دارید بیشتر توجه و حمایت او را داشته باشید. برای همسرتان شرح دهید زمانی که نحوه رفتار او را با خانواده اش می بینید بیشتر به یاد نیاز های خودتان می افتید. همچنین از او سوال کنید که آیا او نیز به توجه بیشتری از سوی شما نیاز دارد؟

البته گاهی تمام این مشکل مربوط به همسرتان نیست و بخشی از این مسئله ممکن است به خاطر حساسیت بیش از اندازه شما باشد. به بیان دیگر حسادت نسبت به توجه همسرتان به هر کس دیگری جز شما، این تصور را به وجود می آورد که شوهرتان به خانواده اش وابسته است. چنین حسادتی از احساس ضعف نسبت به خود ناشی می شود، این احساس باعث می شود که با توجه شوهرتان به شخص دیگری غیر از شما احساس طرد شدن داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که علاوه بر توجهی که از سوی شوهرتان دریافت می کنید، به روش های دیگری نیز این نیاز به توجه را ارضا نمایید. برای مثال به اندازه کافی برای خود و علاقه مندی های خودتان وقت صرف کنید تا کمتر نیاز به توجه ویژه همسرتان یا سایر افراد مهم در زندگی تان را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که گاهی علت وابستگی شوهر به خانواده احساساتی مانند حس گناه است، بنابراین همواره باید مسائل را با مهربانی و احساس همدلی بیان کنید و سعی در حل ریشه ای مشکل داشته باشید.

بیشتر بخوانید: حسادت زنانه چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود؟

نکات مهم در رفتار با شوهر وابسته

گاهی وابستگی شوهران به خانواده بیش از حد نیست و مرد تنها از والدین حمایت فکری و عاطفی دریافت می کند و در عوض از آن ها پشتیبانی می کند. درصورتی که این وابستگی بیش از حد باشد و باعث دخالت پدر و مادر او در زندگی مشترک شما شود، لازم است قدم های اساسی تری برداشته شود. هنگامی که برای حل این مشکل اقدام می کنید باید نکاتی را رعایت کنید، از مهمترین نکات در رفتار با شوهر وابسته به خانواده می توان اشاره کرد به:

1. به همسر خود بگویید که دخالت های خانواده اش استقلال شما را خدشه دار می کنند. با او آرام صحبت کنید و از او بخواهید به شما کمک کند تا این مشکل را برطرف کنید.

2. خشم ها و قضاوت های گذشته را به میان نکشید. تنها کافی است که به مثال های عینی از مسائل پیش آمده در اثر دخالت های آنان در زندگی تان اشاره کنید.

3. توجه کنید که در رفتار با شوهر وابسته به خانواده باید دلسوزانه و با مهربانی عمل کنید. از رفتار سرزنش گر و انتقادی بپرهیزید، زیرا می تواند شرایط را بدتر کند. جملات خود را به صورت خبری و با آرامش بیان کنید.

4. هرگز سرزنش نکنید. همسر شما ممکن است به دلایلی مثل احساس گناه یا عدم توانایی در تصمیم گیری دچار چنین مسائلی شده باشد، بنابراین به او کمک کنید.

5. محیط زندگی خود را تغییر دهید. گاهی ممکن است به دلیل کوتاه بودن محل زندگی شما با والدین همسرتان، جدایی عاطفی و روانی او از خانواده اش دشوارتر شود. بنابراین اگر با خانواده همسرتان زندگی می کنید یا در نزدیکی آن ها هستید، شاید بهتر باشد کمی فاصله ایجاد کنید و با نقل مکان استقلال بیشتری را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: آداب رفتار با خانواده همسر

سخن پایانی

وابستگی شوهر به خانواده یا خانواده اش به او، به دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد. عدم توانایی همسرتان در کنترل یک زندگی مستقل، یا حتی تک فرزند بودن می توانند از عوامل این وابستگی ها باشند. گاهی چنین شرایطی با مرگ پدر یا مادر همسر شما تشدید می شوند. در همه مراحل توجه کنید که با همدلی و مهربانی در کنار همسرتان حضور داشته باشید و از او بخواهید در کنار شما برای تغییر قدم بردارد. در صورتی لزوم زوج درمانی را نیز مد نظر داشته باشید. فراموش نکنید تجربیات خود را در زمینه رفتار با شوهر وابسته به خانواده با ما و سایر همراهان خبرنگاران ئر بخش ارسال نظر به اشتراک بگذارید تا راهگشای دیگران باشد.

برگرفته از: psychologytoday

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1592

به "5 نکته کلیدی در رفتار با شوهر وابسته به خانواده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته کلیدی در رفتار با شوهر وابسته به خانواده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید