راه های موثر در افزایش هوش بچه ها

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - همواره برای والدین بسیار مهم بوده و هست که کودکی نابغه و باهوش پرورش دهند. همه پدر و مادر ها روش های مختلفی را برای اسطوره کردن فرزندشان به کار می گیرند. روش های دارویی، تمرین های ذهنی، بازی های فکری و هزاران روش و تکنیک را به کار می گیرند تا هوش کودک دلبندشان را افزایش دهند. اما واقعا کدام یک پیروز می شوند؟ آیا اصلا افزایش هوش بچه ها امکان پذیر است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را پیدا کنید.

راه های موثر در افزایش هوش بچه ها

افزایش هوش بچه ها

برخلاف باور عامه، تقویت هوش کودک با سوالات و بازی های ریاضی و تست هوش میسر نمی گردد. این کار ها حتی حافظه کودک را نیز پرورش نمی دهد. در پرورش هوش کودک گفتار و رفتار والدین است که مهم و معین نماینده است. در ادامه به تقویت جنبه های مختلف هوش در بچه ها و نکاتی که در افزایش هوش بچه ها تاثیرگذار است می پردازیم.

همچنین در رابطه با هوش بچه ها می توانید مقاله های زیر را بخوانید:

  • 10 راه چاره برای افزایش تمرکز در بچه ها
  • تست هوش ریون بچه ها چیست؟
  • آشنایی با آزمون های هوش بچه ها در سطح جهان

افزایش هوش کلامی بچه ها

هوش وابسته به زبان شناسی، توانایی پردازش اطلاعات با استفاده از کلمات و زبان است. در مقایسه با پردازش تصاویر و یا گفتار، خواندن برای مغز چالش بیشتری ایجاد می نماید. زمانی که ما مطلبی را می خوانیم، همزمان ذهنمان آغاز به تصور کردن می نماید. مطالعه نه تنها به بهبود زبان یاری می نماید، که برای ارتباط و رسیدن به وظایف زندگی روزمره لازم است، همچنین ذهن ما را هشیار نگه می دارد.

کتاب خواندن برای بچه ها نه تنها به رشد سواد خواندن و نوشتن او، بلکه به تقویت بسیاری از توانایی های ادراکی وی نیز یاری می نماید. براساس تحقیقی که توسط پروفسور کانینگهام و استانوویچ انجام شد، معین شد که دانش آموزانی که خواندن را زودتر آغاز کردند، در طول سال تمایل به مطالعه بیشتری داشتند. نتایج همچنین نشان داد که کتاب خواندن سهم قابل توجهی در دایره لغات، دانش عمومی، شیوایی بیان و تلفظ واژه ها دارد به طور خلاصه مطالعه برای فرزندان آن ها را باهوش تر می نماید.

اگر کودک خردسالی داریدکه به تازگی آغاز به صحبت یا خواندن نموده است، هر روز با آن ها به مطالعه بنشینید تا گستره واژگانش را افزایش دهید. زمانی که با آن ها مطالعه می کنید، توجه آن ها را به بعضی لغات جلب کنید. برای سنین بالاتر داستان های مفهومی تر بخوانید تا قدرت خیال پردازیشان همزمان با واژگان تقویت گردد. این کار به آن ها یاری می نماید که از مفاهیم انتزاعی درک بهتری داشته باشند.

افزایش هوش فضایی بچه ها

پازل، لگو، بازی های فکری، کاردستی، … همه این ها چیز هایی هستند که کودک باید با آن ها عظیم گردد. زمانی که بچه ها در مقطع پیش دبستانی هستند، به آن ها زمان و فضای کافی بدهید تا با این اسباب بازی ها بازی نمایند. بازی با لگو و خانه سازی بسیار برای تقویت هوش کودک مهم است چرا که فرصت های چندگانه ای برای یادگیری کودک فراهم می نمایند.

زمانی که کودک آغاز به ساخت چیزی می نماید یا با لگو مشغول می گردد، آگاهی و هوش فضایی خود را توسعه می دهند و درک بهتری از فضا بدست می آورند. هوش فضایی توانایی تصور و تصویرسازی در ذهن است. زمانی که کودک در حال تصمیم گیری برای قرار دادن یک قطعه لگو در کنار سایرین است، هوش فضایی خود را درگیر می نماید.

مطالعات نشان می دهند که توسعه مهارت های فضایی یادگیری های بعدی در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را بهتر می نمایند. همچنین کودکی که روابط فضایی را بهتر درک می نماید، در دروس محاسباتی در دوران ابتدایی مدرسه بهتر عمل خواهد نمود.

افزایش هوش سیال بچه ها

تفکر انتزاعی، حل مسائل بدون دانش قبلی، فهم روابط و الگوها؛ این ها همه توانایی های مربوط به هوش سیال می شوند. به طور کلی ما زمانی که با یک شرایط جدی روبرو می شویم از هوش سیالمان استفاده می کنیم. اما آیا هوش سیال یاد دادنی است؟ برای بچه ها خردسال، می توانید از مثال های ملموس برای نشان دادن ارتباط میان اشیاء بهره ببرید.

اگر به کودکتان تفاوت های بین دایره و مثلث را آموزش می دهید، به آن ها اشیاء دایره ای شکل و مثلثی شکل واقعی در اطراف خانه را نشان دهید. آن ها را به دیدن و لمس کردن این اشیاء تشویق کنید تا تفاوت ها را کاملا درک و احساس نمایند.

به جای آنکه عدد دو را روی کاغذ بنویسید یا حتی ترسیم کنید و به کودک نشان دهید، از ابزار ها و وسایل واقعی بهره ببرید. برای نشان دادن چهار بیشتر از سه است، چهار خرس را روی میز قرار دهید و بعد به آرامی سه خرس دیگر اضافه کنید و به او نشان دهید که 4 و 3 چگونه با هم تفاوت می نمایند.

علاوه بر تاثیر یادگیری و تمرین ریاضی در سال های اولیه زندگی، تحقیقات نشان می دهند که فعالیت های فیزیکی نیز به افزایش هوش سیال بچه ها یاری می نماید. معین شده است که هورمون های ویژه ای هنگام فعالیت فیزیکی آزاد می شوند و این هورمون ها برای هیپوکامپ، منطقه ای از مغز که با یادگیری و حافظه مرتبط است، مفید هستند؛ بنابراین کودکتان را به پارک ببرید، با هم بدوید و بازی و جست و خیز کنید؛ بازی فکری برای افزایش دقت و هوش بچه ها بسیار موثر است.

به کودکتان باور داشته باشید

اینکه کودکتان باهوش باشد یا باهوش تر از سایر هم سن و سالانش، هیچ اهمیتی ندارد اگر شما این موضوع را بیان نکنید. مطالعه ای انجام شد که در آن معلمان مدارس ابتدایی به گروهی از دانش آموزان که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، گفتند که باهوش هستند. هیچ آزمون ویژه ای برای اثبات هوش این دانش آموزان گرفته نشد و هیچ چیزی در کلاس تغییر ننموده بود. با این وجود در خاتمه سال تحصیلی، بچه های که به آن ها گفته شده بود باهوش هستند، نمرات بهتری نسبت به سایرین کسب نموده بودند.

این کلمات و اعتقاد شما نسبت به فرزندانتان است که آن ها را برای زندگی تحت تاثیر قرار می دهد.

کوشش های کودک را ستایش کنید

تحسین و تشویق بچه ها بسیار موثرتر است اگر بر روی کوشش و تعهد فرزند نسبت به کارش تمرکز داشته باشد و نه نتیجه. فرآیند یادگیری کودک شماست که باید مورد تحسین شما قرار بگیرد.

کارول دوئک، استاد دانشگاه استنفورد، دو نوع دیدگاه در رابطه با هوش دانشجویان عنوان کرد. یکی دیدگاه ذهن ثابت، که به این معناست که هوش یک ویژگی ثابت است. دیدگاه دیگر رشد ذهن است که فرآیند و کوشش بیشتر از استعداد اهمیت دارد. در مطالعه ای که او انجام داد معین شد که تحسین متمرکز بر روی هوش، ذهن ثابت را در مقایسه با دانشجویانی که به خاطر فرایند خود مورد ستایش قرار گرفته اند، تشویق می نماید. زمانی که او و محققان از گروهی از دانش آموزان کلاس پنجم را تحت ازمون IQ تست کردند، متوجه شدند که دانش آموزانی که تنها هوششان مورد ستایش قرار گرفته در بعضی چالش های آزمون زودتر از بقیه که کوشششان مورد توجه قرار گرفته است عقب نشینی نموده اند.

چگونه کوشش کودک را تحسین کنید؟ به جای آنکه به او بگویید آفرین نمره کامل گرفتی، تو خیلی باهوشی! به او بگویید می بینم که کوشش زیادی کردی که تکالیفت را انجام دهید. خیلی راضیم که راه های مختلف را برای حل مسائل ریاضی امتحان کردی تا به جواب برسی. واقعا به تو افتخار می کنم که در نیمه راه ناامید نشدی!.

بچه ها به انگیزه و تلنگر برای یادگیری بهتر احتیاج دارند و شما به عنوان پدر یا مادر آن ها وظیفه سنگینی در این زمینه دارید. شما چه تجربه ای در این زمینه دارید آنرا با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1637

به "راه های موثر در افزایش هوش بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های موثر در افزایش هوش بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید