13 فدراسیون در انتظار انتخابات، کدام فدراسیون ها بدون رئیس هستند؟

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران - گروه ورزشی: روبرو یکباره ایران و جهان با کرونا و تأثیر مستقیمی که شیوع و گستردگی این ویروسِ کُشنده بر فعالیت تمام حوزه ها و از جمله ورزش داشت، عُمر بسیاری از مشکلاتی که قرار بود پرونده آنها سال گذشته بسته شود، به امسال هم کشیده شد به خصوص به المپیک توکیو و تغییر یک ساله ای که توسط کمیته بین المللی المپیک (IOC) در زمان برگزاری این بازی ها اعمال شد.

13 فدراسیون در انتظار انتخابات، کدام فدراسیون ها بدون رئیس هستند؟

بنابراین سال جاری خیلی از رشته های ورزشی درگیر رقابت های انتخابی برای المپیک هستند که باید سال پیش در آنها شرکت می کردند اما لغو مسابقات به خاطر ویروس کرونا، برگزاری آنها را تا سال جاری و حتی سال آینده به تعویق انداخت.

بدین ترتیب مدیران عالی رتبه ورزش دغدغه ای که از ابتدای سال قبل و حتی ماه های پیش از آن بابت مهیا کردن شرایط مالی و فنی برای نتیجه گیری از حضور در میادین انتخابی المپیک برای شأن شکل گرفته بود را به همراه دارند. مضاف بر اینکه در بُعد داخلی هم دغدغه های همیشگی خود را دارند که برگزاری مجامع انتخابی فدراسیون ها یکی از آنهاست.

لزوم برگزاری انتخابات حداقل 13 فدراسیون

طی سال جاری تنها در 3 فدراسیون اسکی، دوچرخه سواری و ورزش های زورخانه ای دوره ریاست رؤسا به انتها می رسد اما 10 فدراسیون دیگر هم هستند که ماه ها از انتها دوره مدیریت قانونی در آنها می گذرد اما برگزار نشدن انتخابات برای آنها یا به نتیجه نرسیدن اقدامات لازم در این زمینه باعث بلاتکلیف ماندن آنها شده است. با این حساب وزارت ورزش که همچون دیگر ارگان ها سال جاری را به خاطر بحران کرونا، دست به عصا آغاز کرده باید به فکر برگزاری 13 انتخابات برای فدراسیون ها باشد البته اگر در میانه راه عامل خودساخته و خودسرانه ای باعث افزایش این تعداد فدارسیون نشود.

ادامه بلاتکلیفی های دو سال قبل

از میان فدراسیون هایی که نیازمند برگزاری انتخابات طی سال جاری هستند، ضرورت برگزاری مجمع در مورد دو فدراسیون بیشتر از دیگر فدراسیون ها حس می شود. فدراسیون هایی انتها دوره ریاست قانونی آنها مربوط به سال 97 می شود اما طی ماه های گذشته بسکمک از حواشی دست به دست هم داد تا مانع برگزاری انتخابات آنها شود. شرایط این دو فدراسیون به این شرح است:

فدراسیون تنیس

فدارسیون تنیس از آبان ماه سال 97 پس از 10 سال ریاست مجید شایسته با سرپرستی خود او اداره می شد تا 9 شهریورماه سال گذشته که احمد نامنی به جای وی و به عنوان سرپرست جدید مشغول به کار شد. حالا یک سال و نیم است که این فدراسیون با سرپرست اداره می شود اما هنوز انتخابات آن برگزار نشده است اگرچه نام نویسی از کاندیداهای ریاست تنیس انجام شده است. همین مسئله و در کل اینکه دوره سرپرستی در تنیس فراتر از حد قانونی شده، نقدها زیادی پیرامون این فدراسیون مطرح کرده است.

پرونده کاندیداهای ریاست تنیس پس از عبور از بررسی در کمیسیون تطبیق در اختیار مراجع ذی صلاح گذاشته شد اما آنطور که مسئولان وزارت ورزش مدعی هستند، عدم پاسخ از سوی این مراجع باعث تأخیر در برگزاری مجمع شده است. علیرضا پورسلمانی، پیمان جعفری، داود عزیزی، توفیق کابلی، کامیار کیمیایی و سید محمود رضا حسینی کاندیداهایی هستند که نتیجه استعلام مراجع ذی صلاح در مورد آنها، معین کننده زمان انتخابات تنیس خواهد شد.

فدراسیون ورزش های همگانی

فدراسیون ورزش های همگانی هم از آن دسته فدراسیون هایی است که بیش از یک سال از بلاتکلیفی مدیریتی آن می گذرد. آخرین مجمع انتخاباتی این فدراسیون 19 اسفندماه سال 1393 برگزار شد و طی آن علی مجدآرا برای دومین دوره متوالی ریاست این فدراسیون را عهده دار شد. با این حساب دوره ریاست چهارساله مجدآرا در فدراسیون ورزش های همگانی طبق قانون باید 19 اسفندماه 1397 به انتها می رسید اما وی تا 19 فروردین ماه سال 98 تصدی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت. در این روز اما با انتصاب افشین مولایی به عنوان سرپرست به دوره مدیریت مجدآرا انتها داده شد.

انتظار می رفت طی 6 ماه سرپرستی مولایی انتخابات برگزار شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه 21 مهرماه سال گذشته با حکم وزیر ورزش، احمد گواری به عنوان دومین سرپرست انتخاب شد. البته در دوره وی ثبت نام کاندیداها انجام شد اما انتخاباتی برگزار نشد.

برای انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی 28 نفر نام نویسی کردند اما تنها 11 نفر مجوز لازم را از کمیسیون تطبیق گرفتند. فاطمه ابوالقاسمی، محمدرضا اسد، عباسعلی اکبری، محمد بابایی، مهدی حیدری، ولی الله شجاع پویان، رضا شجیع، افشین مولایی، فرهاد نیکوخصال، مجتبی اصلانی و شهرام اعلم نفراتی هستند که پرونده آنها در اختیار مراجع ذی صلاح قرار گرفته است.

به جا مانده ها از سال 98

در طول سال گذشته دوره ریاست برخی فدراسیون به انتها رسید؛ انتخابات برخی از آنها برگزار شد اما این برنامه در مورد برخی دیگر به دلایل مختلف به انتها نرسید. ضمن اینکه به جز انتها دوره قانونی ریاست عواملی دیگر مانند استعفا، برکناری، لغو انتخابات یا ابطال آن هم برخی دیگر از فدراسیون ها را وارد فاز انتخاباتی کردند. این فدراسیون ها عبارتند از:

فدراسیون پزشکی ورزشی

6 آبان ماه سال گذشته دوره ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشکی ورزشی به انتها رسید و یک ماه بعد یعنی 6 آذرماه مهرزاد خلیلیان به عنوان سرپرست انتخاب شد. وی که طی سال های سال های 1381 تا 1386 هم به عنوان رئیس در این فدراسیون فعالیت داشت تا به امروز اقدامی برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون متبوعش نداشته چراکه دستوری دریافت نکرده است.

فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی

مازیار ناظمی 7 بهمن ماه سال گذشته و چهار روز پس از اتمام دوره ریاست محمود صیدانلو در فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد. در مورد این فدراسیون هم هیچ گامی برای انتخابات برداشته نشده است.

فدراسیون شطرنج

مهرداد پهلوان زاده که طی چهارسال گذشته رئیس فدراسیون شطرنج بود 24 اسفندماه سال گذشته به ریاست خود در این فدراسیون انتها داد. چهار روز بعد از آن فرهاد نیکوخصال حکم سرپرستی این فدراسیون را از وزیر ورزش دریافت کرد. طبیعی است که این فدراسیون هنوز وارد فاز انتخاباتی نشده باشد اما به هر حال جزو فدراسیون های در نوبت به حساب می آید.

فدراسیون ورزش های دانشگاهی

با انتها دوره ریاست محمد دهخدا در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و با حکم منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد حسین علیزاده به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شد. 17 اسفندماه 98 انتها دوره ریاست دهخدا بود و انتصاب سرپرست هم در تاریخ 26 اسفندماه انجام شد.

البته قرار بود در این فاصله یعنی 19 اسفندماه انتخابات فدراسیون ورزش های دانشگاهی برگزار شود اما این مجمع بر اساس مصوبه ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به جهت جهت شیوع ویروس کرونا لغو شد. هنوز هم زمان جدیدی برای برگزاری انتخابات معین نشده است.

فدراسیون ووشو

مهدی علی نژاد 29 بهمن ماه سال گذشته یعنی دو ماه بعد از سرپرستی در معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش حکم قطعی مدیریت در این معاونت را از وزیر ورزش دریافت کرد. علی نژاد که همزمان با ریاست فدراسیون ووشو سرپرستی معاونت مربوطه را بر عهده داشت، یک روز بعد از دریافت حکم خود از فدراسیون متبوعش کناره گیری کرد و جای خود را به علیرضا خسروی به عنوان سرپرست جدید داد. بدین ترتیب وزارت ورزش باید سال جاری برگزاری انتخابات ووشو را در برنامه داشته باشد در حالیکه 12 اسفندماه سال 97 انتخابات این فدراسیون برگزار شده بود.

فدراسیون بولینگ و بیلیارد

از آخرین روز کاری رسمی سال گذشته یعنی 28 اسفندماه محمدرضا مقصودلو به عنوان سرپرست و به جای هاشم اسکندری در فدراسیون بولینگ و بیلیارد آغاز به کار کرد درحالیکه وزارت ورزش در مورد دلایل تغییرات پیش از موعد در این فدراسیون هیچ واکنشی نداشت و در واقع جابه جایی مدیریتی در سکوت انجام شد.

هاشم اسکندری 30 مهرماه سال 97 با کسب رأی موافق مجمع فدراسیون بولینگ و بیلیارد در این فدراسیون ماندگار شد اما معین نیست دقیقاً به چه دلیل کنار گذاشته شد.

فدراسیون دوومیدانی

دوومیدانی از جمله رشته های حاشیه دار در زمینه انتخابات است. بعد از اتمام دوره چهارساله ریاست مجید کیهانی در 15 شهریورماه سال گذشته و انتخاب افشین داوری به عنوان سرپرست، فرایند انتخابات این فدراسیون با ثبت نام کاندیداها آغاز و با انجام دیگر مراحل لازم برای تأیید صلاحیت آنها پیش رفت و در نهایت با وجود نقدها زیاد 19 اسفندماه و در بحران کرونا برگزار شد. 20 رایِ افشین داوری و تنها 8 رایِ مجید کیهانی نتیجه این انتخابات بود.

با همه اینها و به دنبال ادامه نقدها نسبت به برگزاری مجمع دوومیدانی در شرایط غیرقانونی، 27 اسفندماه سال گذشته انتخابات برگزار شده با اعلام وزارت ورزش باطل اعلام شد و همان روز هم مهدی مبینی به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شد تا دوومیدانی بازهم به فهرست فدراسیون های نیازمند برگزاری انتخابات بازشود.

فدراسیون فوتبال

با استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال، این فدراسیون هم در فهرست فدراسیون های ِ در صف انتخابات قرار گرفته آنهم با حواشی بسیار؛ تاج 8 دی ماه سال گذشته استعفای خود از ریاست فدراسیون فوتبال را اظهار داشت و در حالی که دوره ریاستش به انتها نرسیده بود جای خود را به حیدر بهاروند داد تا به عنوان سرپرست مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم کند.

درحالی که قرار بود روز 19 اسفند انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شود اما فیفا در نامه هایی که برای مسئولان ورزش ایران ارسال کرد، به اساسنامه ایرادهایی وارد و تاکید کرد که تا زمان رفع این ایرادها فدراسیون فوتبال ایران حق برگزاری انتخابات را ندارد. این نامه بعلاوه شیوع کرونا در ایران باعث شد انتخابات فدراسیون فوتبال هم لغو و به زمان دیگری موکول شود.

سه رئیس در آستانه اتمام دوره قانونی مدیریت

به گزارش خبرنگاران، عُمر مدیریت آن دسته افرادی که سال 95 عهده دار ریاست در فدراسیون ها شدند، طی سال جاری به انتها می رسد. این فدراسیون ها عبارتند از:

فدراسیون اسکی

در جریان مجمع انتخاباتی که 6 مردادماه سال 95 برگزار شد، سید عبدی افتخاری به عنوان رئیس فدراسیون اسکی انتخاب شد. آن مجمع انتخاباتی با حضور 19 کاندیدا برگزار شد البته به واسطه انصراف برخی از آنها رأی گیری میان 4 کاندیدا صورت گرفت. در هر صورت اینکه عبدی از مردادماه سال جاری اهالی اسکی هم شاهد تغییر مدیریت و بعد از آن انجام فرایند انتخابات باید باشند.

فدراسیون دوچرخه سواری

خسرو قمری به عنوان بیست و پنجمین رئیس فدراسیون دوچرخه سواری سال جاری باید صندلی خود را تحویل دهد. وی 6 دی ماه سال 95 از مجمع انتخاباتی دوچرخه سواری و در رقابت با 4 رقیب خود صاحب رأی لازم برای ریاست شد. البته آن مجمع 5 کاندیدای دیگر هم داشت که انصراف دادند.

فدراسیون ورزش های زورخانه ای

مجتبی جوهری رئیس فعلی رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای است. وی 14 دی ماه سال 95 از مجمع انتخاباتی که 13 کاندیدا داشت و برای رأی گیری به دو دوم کشیده شد، صاحب رأی موافق اعضای مجمع شد.

بلاتکلیفی ها به 1400 کشیده می شود؟

به گزارش خبرنگاران، وزارت ورزش سال های گذشته در زمینه برگزاری انتخابات فدراسیون ها بسیار فعال و پُرکار بود. سال 96 به خاطر در پیش بودن انتخابات کمیته ملی المپیک و لزوم معین تکلیف رؤسا برای حضور در مجمع این کمیته، 20 مجمع انتخاباتی برای فدراسیون ها برگزار شد. سال 97 هم برگزاری انتخابات 17 فدراسیون در دستورکار وزارت ورزش قرار گرفت.

چوگان، کشتی، کنگ فو، وزنه برداری، بیماری های خاص، والیبال، تنیس روی میز، ورزش های رزمی و جانبازان و معلولان هم فدراسیون هایی بودند که سال گذشته فرایند انتخابات در مورد آنها به انتها رسید.

حالا انتطار می رود سال جاری که ورزش ایران همچون سال گذشته درگیر حضور در میادین کسب سهمیه المپیک و آماده سازی برای این رویداد باید باشد، وزارت ورزش با برگزاری به موقع انتخابات فدراسیون ها کمک حال واقع شود و باری از دوش ورزش بردارد. درست است که قالب فدراسیون های نیازمند به برگزاری انتخابات در فهرست فدراسیون های المپیکی نیستند اما اینکه به بهانه های مختلف مانند پیدا شدن گزینه دلخواه برای ریاست یا مهیا نبود شرایط برای ورود کاندیدایی خاص، انتخابات فدراسیون ها به تعویق بیفتد تأثیر خوبی بر بدنه ورزش و اهالی آن نخواهد داشت. آنها انتظار دارند بلاتکلیفی های به جا مانده از سال های قبل به سال آینده کشیده نشود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 904

به "13 فدراسیون در انتظار انتخابات، کدام فدراسیون ها بدون رئیس هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 فدراسیون در انتظار انتخابات، کدام فدراسیون ها بدون رئیس هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید