ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور به وسیله بخش خصوصی

به گزارش واندر هنگر، شرکت کوبل دارو پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو، اولین محموله واکسن کرونا بخش خصوصی از شرکت آسترازنکا را، شامگاه چهارشنبه 6 مرداد ماه در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داد.

ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور به وسیله بخش خصوصی

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

شرکت کوبل دارو در اولین مرحله، تعداد 315 هزار دوز واکسن آسترازنکا که بصورت تحت لیسانس، در شرکت R-Pharm روسیه با نام تجاری R-Covi فراوری شده است را تامین نمود و شامگاه چهارشنبه 6 مرداد ماه تمامی این محموله را پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داد. با توجه به اهمیت موضوع، فرایند انبارش، توزیع و تزریق واکسن کماکان به وسیله این وزارتخانه انجام خواهد شد.

با توجه به شرایط کنونی کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و نرخ پایین واکسیناسیون، مقدار تامین شده به وسیله این شرکت در اولین گام، محدود می باشد؛ اما امید است با ادامه کوشش های این شرکت و همکاری فعالان بخش خصوصی و دولت، در آینده نزدیک مقادیر قابل توجهی از واکسن جهت برطرف احتیاج هموطنان تامین شود.

با توجه به اهمیت تامین به موقع واکسن کووید-19 در اوضاع بحرانی پاندمی ویروس کرونا، در کنار مکاهمم کووکس (COVAX) ، شرکت آسترازنکا با بیش از10 فراوریکننده معتبر واکسن با ظرفیت فراوری بالا در سراسر دنیا، توافقاتی انجام داده است که هر کدام مسئول فراوری و تامین مستقیم واکسن برای منطقه مشخصی از گستره جغرافیایی دنیا هستند و بر این اساس، کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله ایران، بخشی از آسیای میانه، بخشی از شرق اروپا ، روسیه و شمال آفریقا تحت پوشش شرکت Pharm-R روسیه می باشند. شرکت آسترازنکا در راستای توزیع عادلانه و ایجاد امکان دسترسی مناسب به این واکسن از سیاست فروش بدون سود (Zero Profit) برای قیمت گذاری در زمان پاندمی استفاده نموده است.

بر اساس مطالعات، تزریق دو دوز از واکسن آسترازنکا می تواند به مقدار 89% از ابتلا به کووید-19 دارای علامت، پیشگیری کند. بعلاوه بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده به وسیله آسترازنکا (15 ژوئن 2021) این واکسن در بیماری ناشی از سویه دلتا با 92% پیشگیری از بیمارستانی شدن عملکرد قابل توجهی را نشان داده است و هیچگونه مرگ ناشی از کووید-19 هم در افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش نشده است. نتایج مطالعه ای دیگر هم حاکی از آن است که مقدار انتقال بیماری به دیگران به وسیله افرادی که با واکسن آسترازنکا واکسینه شده اند نصف افراد غیر واکسینه بوده است[1] .

بعلاوه، پژوهش هایی جهت بررسی مقدار ایجاد لختگی خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا انجام شده است. طبق نتایج به دست آمده از بررسی اطلاعات بیش از 1 میلیون فرد دریافت کننده واکسن، مقدار لختگی خون در واکسن آسترازنکا و واکسن های mRNA (فایزر و مدرنا) یکسان و بسیار کمتر از بروز آن در افراد مبتلا به کووید-19 گزارش شده است[2].

تامین واکسن از شرکت آسترازنکا به پشتوانه بیش از 12 سال سابقه همکاری مستمر این شرکت با گروه کوبل انجام شده است. گروه کوبل متشکل از داروسازی دکتر عبیدی، شرکت کوبل دارو و شرکت پخش آدوراطب است و رسالت این گروه سلامت محور، ارائه راهکارهای درمانی با کیفیت و نوین، ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه است.

[1] Harris R, Hall J, Zaidi A. Impact of vaccination on household transmission of SARS-COV-2 in England. Available at https://khub.net/documents/135939561/390853656/ Impact+of+vaccination+on+ho usehold+transmission+of+SARS-COV-2+in+England.pdf/35bf4bb1-6ade-d3eb-a39e-9c9b25a8122a?t=1619601878136. Last accessed May 2021

[2] Burn, E (2021) Thromboembolic events and thrombosis with thrombocytopenia after COVID-19 infection and vaccination in Catalonia, Spain. Pre-print Online: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract-id=3886421

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1724

به "ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور به وسیله بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور به وسیله بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید