واکسیناسیون شبانه روزی می شود ، چگونه کارت واکسن کرونا بگیریم؟

به گزارش واندر هنگر، به گزارش خبرنگاران، رکورد تزریق واکسن در کشور شکسته شد. تزریق یک میلیون و 112هزار و 440 دوز واکسن کرونا در کشور و تحقق وعده های وزیر بهداشت دولت سیزدهم خبر می دهد.

واکسیناسیون شبانه روزی می شود ، چگونه کارت واکسن کرونا بگیریم؟

بهرام عین اللهی از همان روزهای نخست تصدی وزارت بهداشت وعده هایی در حوزه مقابله با بیماری کرونا داد و جمله اتمام واکسیناسیون گروه های هدف تا دهه مبارک فجر.

حضور در کلاس ها با کارت واکسن

اما وعده مهم دیگر وزیر بهداشت صدور کارت واکسن و ارائه خدمات عمومی از جمله خدمات بانکی، تهیه بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و همچنین اقامت در هتل از طریق این کارت است.

او با تأکید بر اهمیت تزریق واکسن در کشور حضور دانشجویان در کلاس درس در سال تحصیلی تازه را هم منوط به داشتن کارت واکسیناسیون اعلام می کند. این اقدام می تواند علاوه بر کاهش محدودیت هایی که بر زندگی تک تک افراد جامعه سایه انداخته، در قطع زنجیره انتقال بیماری بسیار مؤثر باشد.

به این ترتیب آن دسته از افرادی که از تزریق واکسن امتناع می کنند هم مجبور به پذیرش واکسیناسیون می شوند. به همین خاطر وزیر راه و شهرسازی هم از سفرهای هوشمند برای واکسینه شده ها خبر داده و می گوید: اجرای سیستم هوشمند کرونا مدتی است مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بر اساس آن مقرر شده، اطلاعات افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، وارد این سیستم شود و محدودیت های کرونایی مانند ممنوعیت های سفر برای آنها لغو شود.

همچنین اگر این افراد واکسینه شده خواستند برای سفر با وسایل حمل ونقل عمومی مانند قطار، اتوبوس، هواپیما یا خودروی شخصی خود اقدام کنند، مسئله ای برای آنها وجود نخواهد داشت و حتی بدون مشکل می توانند به سفرهای خارجی بروند.

صدورکارت دیجیتالی دو زبانه واکسن

انتشار اخباری از این دست سبب شد دریافت کارت واکسیناسیون دیجیتال برای آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن خود را تزریق کرده اند اهمیت یابد و البته گروه های واجد شرایطی که هنوز واکسن دریافت نکرده اند هم به تکاپو بیفتند.

البته در این بین کم نیستند افرادی که کندی واکسیناسیون را دلیل بر عدم اجرایی شدن این تصمیم می دانند اما به گفته وزیر بهداشت با اقدامات اجرا شده در زمینه واردات واکسن و افزایش مراکز تجمیعی، ظرفیت واکسیناسیون روزانه به یک و نیم تا دو میلیون دوز در روز خواهد رسید و تا سرانجام ماه جاری 40 تا 50 میلیون دوز واکسن کرونا وارد خواهد شد.

چگونه کارت واکسن کرونا بگیریم؟

از سوی دیگر گروهی از افراد جامعه که در ماه های گذشته واکسینه شده اند و تنها کارت واکسن کاغذی در اختیار دارند نگران شرایط صدور کارت واکسیناسیون دیجیتال و انجام مراودات اجتماعی خود هستند. هرچند که برای رفع این نگرانی ها و تحقق وعده وزیر اقدامات زیربنایی مناسبی اجرا شده است.

علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در این مورد می گوید: از آنجایی که شرط ورود به بسیاری از کشورهای جهان تزریق دو دز واکسن و داشتن کارت واکسیناسیون است با اقدامات اجرا شده و تدابیر اجرا شده، صدور این کارت دیجیتال دو زبانه برای افرادی که طی دو هفته آینده قصد سفر به خارج از کشور را دارند، آغاز شده است.

او ادامه می دهد: آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، می توانند پس از مراجعه به سایت vcr.salamat.gov.ir اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی، شماره گذرنامه، کد ملی و شماره موبایلی که به نام متقاضی است را به ثبت برسانند. برای افرادی که اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی و شماره گذرنامه خود را به زبان انگلیسی و دقیقاً منطبق با گذرنامه ثبت کرده اند کارت صادر شده است اما برای افرادی که نام و نام خانوادگی را بر مبنای گذرنامه ثبت نکرده اند متأسفانه این کارت صادر نشده است.

شریفی زارچی در ادامه تأکید می کند: پس از تکمیل فرایند ثبت نام، برای متقاضیان پیامکی حاوی یک لینک ارسال می شود. اگر روی این لینک کلیک شود، کارت واکسن دیجیتال برای فرد متقاضی نمایش داده می شود. این کارت حاوی کیوآر کد است، که با اسکن این کد از طریق گوشی موبایل می توان کارت دیجیتال را روی گوشی تلفن همراه داشت.

ثبت اطلاعات در سامانه سلامت

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت نام می کند: سایر افرادی که طی چند ماه گذشته واکسن کرونا را ترزیق کرده اند و قصد سفر خارج از کشور هم ندارند، نباید نگران باشند زیرا طی دو یا سه روز آینده در همین سایت یک لینک فارسی اضافه خواهد شد.

این افراد اگر در پایگاه تزریق واکسن معتبر داخل کشور واکسیناسیون را انجام داده باشند و در آن پایگاه اطلاعاتشان ثبت شده باشد دیگر نیازی به مراجعه یا اقدام خاصی ندارند و تنها با ثبت اطلاعات در لینک فارسی سامانه vcr.salamat.gov.ir می توانند بلافاصله پس از ثبت اطلاعات پیامک حاوی اطلاعات کارت فارسی خود را دریافت کنند.

تزریق واکسن کرونا در تهران شبانه روزی می شود

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: در روزهای آینده تعدادی از مراکز تجمیعی به صورت سه شیفت یا شبانه روزی کار واکسیناسیون را انجام می دهند که بتوانیم قبل از پیک های بعدی کرونا بسیاری از افراد را در مقابل این ویروس واکسینه کنیم.

علیرضا زالی در حاشیه آیین بهره برداری از مرکز تجمیعی واکسیناسیون ناجا در تهران، در جمع خبرنگاران افزود: در روزهای اخیر حجم قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و سبد واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال افزایش حجمی است. همچنین در روزهای اخیر به صورت شتابان مراکز تجمیعی در تهران در حال افتتاح است.

وی گفت: مراکز تازه در شیفت های صبح کار خود را انجام می دهند و مراکز قدیمی تر با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شده اند که به صورت دو شیفت کار واکسیناسیون را انجام دهند.

منبع: روزنامه ایران

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1769

به "واکسیناسیون شبانه روزی می شود ، چگونه کارت واکسن کرونا بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون شبانه روزی می شود ، چگونه کارت واکسن کرونا بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید