همه چیز درباره بیمه از کار افتادگی و شرایط استفاده از آن

به گزارش واندر هنگر، بیمه از کار افتادگی به افرادی تعلق می گیرد که در محیط کار به علت حوادث ناشی از کار یا بیماری های جدی قادر به ادامه فعالیت فعلی یا آغاز شغل تازه نباشند. قانون کار این افراد را در 3 گروه کلی تقسیم بندی می نماید و بر مبنای درصد آسیب وارده، مستمری متفاوتی به آنها پرداخت می نماید. در ادامه، انواع و شرایط بیمه از کار افتادگی را آنالیز می کنیم و به تمام سوالات شما پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید.

همه چیز درباره بیمه از کار افتادگی و شرایط استفاده از آن

از کارافتادگی چیست؟

زمانی که فرد به علت آسیب های ناشی از کار و همین طور بیماری های جدی نتواند به کار فعلی خود همچون سابق ادامه دهد یا به شغل دیگری بپردازد، از کار افتاده محسوب می گردد. حوادثی مانند بریدگی، سوختگی، قطع یا نقص عضو، شکستگی و … که در حین کار به وجود می آیند، بیماری هایی از قبیل سرطان، ام اس، پارکینسون، بیمار ی های حاد پوستی، بیماری های قلبی و عروقی و همین طور بیماری های روحی و روانی مثل اضطراب، اختلالات ذهنی و مواردی از این دست، می تواند عامل از کار افتادگی باشد.

بیمه از کار افتادگی چیست؟

بر اساس قانون کار، اگر فردی بنا بر یکی از دلایلی که در بخش اول این مطلب اشاره شد، نتواند به کار خود ادامه دهد، سازمان تأمین اجتماعی باید بر اساس مقدار از کار افتادگی فرد، به وی مستمری یا غرامت نقص عضو پرداخت کند. بیمه از کار افتادگی بر اساس 3 نوع از کار افتادگی، فرد آسیب دیده را تحت پوشش قرار می دهد:

 • از کار افتادگی کلی

اگر فرد به حدی آسیب ببیند که دیگر نتواند کار کند، باید در این گروه قرار گیرد. تأمین اجتماعی به افرادی که حداقل 66 درصد توانایی خود را برای کار کردن از دست بدهند، مستمری از کار افتادگی کلی پرداخت می نماید.

 • از کار افتادگی جزئی

اگر درصد از کار افتادگی فرد بین 33 تا 66 درصد باشد، مستمری بر اساس شرایط این نوع از کار افتادگی به فرد پرداخت می گردد.

 • غرامت مقطوع نقص عضو

درصورتی است که فرد آسیب دیده تا مدتی توانایی خود را برای کار کردن و کسب عایدی از دست بدهد. در این صورت، تأمین اجتماعی با آنالیز شرایط وی، غرامت نقص عضو را به صورت یک جا پرداخت می نماید. مقدار این آسیب در این نوع از کار افتادگی، باید بین 10 تا 33 درصد باشد.

محاسبه مستمری از کار افتادگی چگونه انجام می گردد؟

در جدول زیر، مقدار پرداخت مستمری یا غرامت، متناسب با نوع از کار افتادگی قابل مشاهده و آنالیز است:

نوعدرصد از کار افتادگیمقدار مستمری
از کار افتادگی کلیحداقل 66 درصدیک 30 ام حقوق × سنوات
از کار افتادگی جزئی33 تا 66 درصددرصد از کار افتادگی × مبلغ مستمری از کار افتادگی
غرامت نقص عضو10 تا 33 درصد36 × یک 30 ام حقوق × درصد از کار افتادگی

نکته: بر اساس قانون استخدام کشوری، اگر فردی به علت انجام وظیفه جان خود را از دست بدهد، تمام میانه حقوق او به عنوان حقوق وظیفه به ورثه قانونی وی پرداخت می گردد.

چه کسانی می توانند از بیمه از کار افتادگی استفاده نمایند؟

شرایط تأمین اجتماعی در خصوص از کار افتادگی و پرداخت هزینه های بیماری فرق دارد. طبق قانون تأمین اجتماعی، در صورتی که فرد تا 10 سال پیش از از کار افتاده شدن حق بیمه حداقل 1 سال کار را پرداخت نموده باشد، می تواند از شرایط و بیمه از کار افتادگی بهره مند گردد و مستمری دریافت کند.

در هر حال، اگر فرد آسیب جدی ببیند یا به بیماری های جدی دچار گردد، باید طی مدت 30 روز به تأمین اجتماعی مراجعه و مدارک و درخواست خود را ارائه کند. در ابتدا فرد زیر نظر پزشک معالج درمان می گردد و اگر نتواند سلامتی خود را تا حدی که دوباره مشغول به کار گردد، کسب کند، از کار افتاده تلقی می گردد. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که از کار افتادگی ناشی از کهولت سن امری طبیعی است و فرد با این اوصاف مشمول از کار افتادگی نمی گردد!

در رابطه با پرداخت حق بیمه، ذکر این نکته لازم است که بیمه گذار حداقل 6 ماه پس از تأیید شدن از کار افتادگی فرد به وسیله پزشک بیمه گر، از پرداخت حق بیمه معاف خواهد شد.

تفاوت از کار افتادگی و بازنشستگی چیست؟

بازنشستگی زمانی است که فرد پس از طی مدتی بین 20 تا 30 سال کار یا رسیدن به سن 60 سال، به کار خود ادامه نمی دهد و پس از آن باید مستمری سال های کاری خود را به صورت ماهانه دریافت کند. بازنشستگی به همراه از کار افتادگی دو عامل مهمی هستند که دوره کاری فرد را به سرانجام می رسانند.

در ادامه مهم ترین تفاوت های این دو را آنالیز می کنیم:

 • حقوق دریافتی از کار افتادگی با بازنشستگی فرق دارد و بسته به نوع کار و مقدار آسیب می تواند کمتر یا بیشتر باشد.
 • برای بازنشستگی فرد باید بین 20 تا 30 سال سابقه کار داشته باشد. اما از کار افتادگی چنین محدودیتی ندارد.
 • اگر فرد از کار افتاده حتی 1 سال هم سابقه کار داشته باشد، می تواند از خدمات مربوط به از کار افتادگی استفاده کند. اما برای استفاده از مزایای بازنشستگی، فرد باید بین 20 تا 30 سال سابقه کار داشته باشد.

قوانین مرتبط با بیمه از کار افتادگی

به شرایط و بیمه از کار افتادگی در بخش های زیادی از قانون اساسی، قانون کار و استخدام و بعلاوه قوانین تأمین اجتماعی پرداخته شده است. در این قسمت خلاصه ای از آنها گردآوری شده است:

 • بند 13 ماده 2 قانون تأمین اجتماعی

این بند به تعریف از کار افتادگی می پردازد: از کار افتادگی عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه شده به نحوی که نتواند با اشتغال به کار سابق یا کار دیگری، بیش از یک سوم از عایدی قبلی خود را به دست آورد.

 • اصل 29 قانون اساسی

بر برخورداری همه افراد را از خدمات تأمین اجتماعی نظیر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، درراه ماندگی، حوادث و سوانح، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و … تأکید می نماید و تأمین هزینه آنها را بر عهده دولت می گذارد.

 • ماده 79 قانون کار

به از کار افتادگی کلی اشاره می نماید و بیان می نماید که باید به فرد از کار افتاده مستمری ای برابر با یک سی امِ میانه حقوق او ضرب در سنوات خدمت پرداخت گردد. البته این حقوق نباید از میانه دستمزد وی بیشتر باشد.

 • مواد 70 و 72 قانون تأمین اجتماعی

به انواع از کارافتادگی، درصد صدمات و نحوه محاسبه و پرداخت مستمری و غرامت نقص عضو می پردازد.

 • ماده 83 آمده قانون استخدام کشوری

بیان می نماید که اگر فرد فوت کند، نصف حقوق او با رعایت شرایط مقرر به ورثه قانونی او تعلق می گیرد. اما درصورتی که فوت او در اثر همان حادثه باشد، مقررات ماده 83 این قانون درباره وراث قانونی اجرا خواهد شد.

جمع بندی

بیمه از کار افتادگی در صورتی به افراد تعلق می گیرد که آسیب یا بیماری وی در زیرمجموعه یکی از انواع از کار افتادگی قرار گیرد و در اثر بیماری جدی یا حوادث ناشی از کار باشد. برای برخورداری از خدمات از کار افتادگی نیازی نیست که فرد همچون بازنشستگی، مدت زمان مشخصی (بین 20 تا 30 سال) سابقه خدمت داشته باشد.

جدیدترین آگهی های استخدام را ببینید

اگر ابهام یا سؤالی در خصوص شرایط برخورداری از بیمه از کار افتادگی یا موضوعات مشابه دارید، در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2098

به "همه چیز درباره بیمه از کار افتادگی و شرایط استفاده از آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "همه چیز درباره بیمه از کار افتادگی و شرایط استفاده از آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره بیمه از کار افتادگی و شرایط استفاده از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید