نام یک فضانورد ایرانی در فهرست بازگشت به کره ماه

به گزارش واندر هنگر، ناسا فهرستی 18 نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام مأموریت های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس را گفت که ترکیبی از فضانوردان پیشکسوت و تازه وارد است و نام یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می شود.

نام یک فضانورد ایرانی در فهرست بازگشت به کره ماه

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، آژانس فضایی آمریکا (ناسا) فهرستی از فضانوردان واجد شرایط برای انجام اولین مأموریت های پروژه آرتمیس (Artemis) برای بازگشت به کره ماه را به اعلام کرده است که یک ترکیب از فضانوردان حرفه ای و جدید است.

این 18 نامزد نه تنها در زمینه های مختلفی تخصص دارند، بلکه از افراد نسبتا تازه وارد گرفته تا برخی از باسابقه ترین های ناسا در آن حضور دارند.

این فهرست انتخاب شده است تا تیم آرتمیس را تشکیل دهد و به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس به زمینه سازی ماموریت های بعدی فضانوردان در ماه کمک کند.

فضانوردان تیم آرتمیس از طیف متنوعی از سوابق، تخصص و تجربه برخوردار هستند. برنامه آرتمیس اولین زن تاریخ و مرد بعدی را در سال 2024 روی ماه فرود می آورد و حضور پایدار انسان در ماه را تا سرانجام دهه جاری میلادی رقم خواهد زد.

این فضانوردان به ناسا کمک می کنند تا برای مأموریت های آرتمیس در آینده که سال آینده با توسعه سیستم های فرود انسانی با شرکای تجاری ناسا، کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی آغاز می شود، آماده شود.

پت فورستر سرپرست فضانوردان ناسا گفت: ما هنگام بازگشت به ماه، کار بسیار مهیجی در پیش رو داریم و برای تحقق آن به همه نیروی فضانوردی ناسا نیاز است. قدم زدن روی سطح ماه برای همه ما یک رویای واقعی است و هر نقشی که ما برای تحقق آن بتوانیم ایفا کنیم، باعث افتخار است. من به این گروه از زنان و مردان افتخار می کنم و می دانم که هر یک از آنها به کنندگی ناسا و ایالات متحده در پروژه آرتمیس کار برجسته ای انجام می دهند.

هشت فضانورد در فهرست، محصول کلاس های سال 2017 هستند و چندین فضانورد کارکشته از سال 2013 از جمله کریستینا کخ و ویکتور گلاور فضانورد و خلبان کپسول کرو دراگون که به تازگی از ایستگاه فضایی بین المللی بازگشته اند نیز در آن حضور دارند.

تعدادی از آنها نیز مانند استفانی ویلسون که از سال 1996 در نقش فضانورد حضور دارد و جوزف آکابا از سال 2004 بسیار باتجربه هستند.

اما نکته قابل توجه برای ما ایرانی ها، مشاهده نام یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی تبار ناسا در این فهرست است.

یاسمین مقبلی (Jasmin Moghbeli) در سال 2017 به گروه فضانوردان ناسا پیوست. وی که عضو تفنگداران دریایی ایالات متحده بود، در بالدوین نیویورک بزرگ شده است.

وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی هوا فضا دریافت کرده است. وی همچنین از مدرسه خلبانی آزمایشی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شده و قبل از ورود به ناسا، خلبانی بالگردهای H-1 را آزمایش کرده است.

یاسمین مقبلی متولد سوم تیر 1362 خورشیدی، خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا است.

او فارغ التحصیل موسسه ام آی تی، مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با 25 نوع هواپیمای مختلف را در سابقه دارد.

هنوز معین نیست که کدام یک از 18 نفر پرواز خواهند کرد و ممکن است بسکمک از این فضانوردان، نقش های پشتیبانی را انجام دهند.

آنها با شرکت هایی که در حال توسعه فرودگرهای ماه هستند، همکاری خواهند کرد و در مورد آموزش، معین شرایط سخت افزاری و امور فنی مشورت خواهند داد. آنها همچنین به عنوان چهره عمومی برنامه آرتمیس عمل خواهند کرد.

این حرکت، ناسا را یک قدم به بازگرداندن انسان به ماه در سال 2024 نزدیک می کند. اگرچه در حال حاضر در حالی که چند هفته مانده به استقرار دولت جدید ایالات متحده، معین نیست که برنامه آرتمیس چگونه ادامه خواهد یافت، چرا که اولویت ها به راحتی می توانند تغییر کنند و ممکن است این برنامه با تاخیر روبرو شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1358

به "نام یک فضانورد ایرانی در فهرست بازگشت به کره ماه" امتیاز دهید

2 کاربر به "نام یک فضانورد ایرانی در فهرست بازگشت به کره ماه" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام یک فضانورد ایرانی در فهرست بازگشت به کره ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید