مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

به گزارش واندر هنگر، معاون اول رئیس جمهور تصویب نامه موضوع نظام رتبه بندی معلمان را برای اجرا ابلاغ کرد.

مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

به گزارش گروه اجتماعی واندر هنگر، هیئت وزیران در جلسه 3 آذر 1398 به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و به استناد قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، نظام رتبه بندی معلمان را تصویب کرد.

مطابق این تصویب نامه، رتبه بندی به مفهوم فرآیند معین رتبه های پنج گانه معلمان براساس سنجش نظام مند صلاحیت ها و عملکرد آنان اطلاق می گردد.

مشمولان طرح طبقه بندی مشاغل معلمان، شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون واحد های آموزشی و تربیتی هستند.

بر اساس نظام رتبه بندی، سنجش صلاحیت معلمان طبق شایستگی های عمومی، تخصصی و حرفه ای انجام می گردد. شایستگی های عمومی شامل شرایط عمومی استخدام براساس مقررات استخدامی مورد عمل، شایستگی های تخصصی شامل رشته، مدرک تحصیلی، دانش موضوعی مرتبط با محتوای تخصصی دروس آموزشی و امور تربیتی، روش ها و فنون تدریس و راهنمایی و نظارت آن و شایستگی های حرفه ای شامل اخلاق حرفه ای، توانایی ها و مهارت های آموزشی، پرورشی و پژوهشی (کاربردی و مسئله محور) براساس آزمون های الکترونیکی می گردد.

مشمولان در صورت کسب صلاحیت ها و داشتن شرایط مربوط، می توانند به رتبه بالاتر ارتقا یابند و از مزایای جدول افزایش امتیازات موضوع این تصویب نامه برخوردار شوند.

هم چنین، به منظور ایجاد انگیزه برای معلمانی که براساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ کرده یا می نمایند، به ازای هر سال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه کسب می نمایند مشروط بر اینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کمتر از 90 درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل (100) و (50) امتیاز ضربدر ضریب ریالی سالانه برخوردار می شوند.

افزون بر این، به منظور نظارت بر حسن اجرای این تصویب نامه و شناخت مزایا، موانع و مسائل مربوط، کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور تشکیل می گردد تا ظرف یک سال، آنالیز ها و اقدامات لازم را انجام دهد و راه حل های پیشنهادی را در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط به وسیله وزارت آموزش و پرورش به هیئت وزیران ارائه نماید.

لازم به ذکر است، این تصویب نامه از تاریخ 1 مهر 1398 لازم الاجرا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 609

به "مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید