مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه به بهره برداری می رسد

به گزارش واندر هنگر، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل داده ترافیکی (IXP) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه به بهره برداری می رسد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: روز یکشنبه هفته آینده با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و در کنار آن مرکز تبادل داده ترافیکی با ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه افتتاح خواهد شد.

او با اشاره به اهمیت راه اندازی مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات گفت: یکی از موضوعات مهمی که در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات به آن توجه شده است موضوع مهم خدمات پایه کاربردی است که در سطح گسترده و عمومی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد.

فتاحی افزود: برای حمایت ها جهت ایجاد و راه اندازی خدمات پایه کاربردی موضوع حائز اهمیت، زیرساخت و فراهم کردن زیرساخت های موردنیاز این حوزه است تا بخش خصوصی بتواند با استفاده از آن، خدمات مناسب، باکیفیت و ارزان تری را نسبت به نمونه های مشابه به کاربران ارائه کند.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: بر همین اساس از ابتدای سال جاری، پروژه ایجاد مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفت و با تلاش شبانه روزی همکارمان ما، پیروز شدیم در ظرف کمتر از شش ماه، این مرکز داده را طراحی و آماده بهره برداری در فاز نخست کنیم.

او تأکید کرد: امیدواریم با زیرساختی که در این مرکز داده فراهم می شود حوزه های فعال در بخش خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات بتوانند، سرویس ها و خدمات خوبی را به کاربران ارائه کنند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت درباره، حوزه های پایه ای که از مرکز داده مادر خدمات دریافت خواهند کرد گفت: عمده این خدمات پایه که تعریف مشخصی در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات - مصوب شورای عالی فضای مجازی- دارد، عبارت اند از موضوع موتورهای جستجوگر، پیام رسان ها، بحث رایانامه و همچنین سایر خدمات که جزو ضروریات و اولویت های خدمات کاربردی در شبکه ملی اطلاعات است.

فتاحی درباره اینکه مرکز داده مادر با چه ظرفیتی آماده بهره برداری است گفت: این مرکز در فاز نخست، با تعداد 100 رک و بااستعداد 500 سرور در بخش خدمات پیام رسان و چیزی حدود 500 سرور در حوزه خدمات موتورهای جستجو آماده بهره برداری است.

او درباره ظرفیت نهایی این مرکز نیز گفت: این مرکز به گونه ای طراحی شده است که ظرفیت آن با توجه به نیاز کاربران و با توجه به شکل گیری مدل اقتصادی خدمات و همچنین با توجه به پیشرفت سایر حوزه های زیرساختی مثل حوزه های کلاد، خدمات میزبانی و... قابل افزایش است.

.او با اشاره به راه اندازی مرکز تبادل داده ترافیکی نیز گفت: ما در کنار مرکز داده مادر، یکی از نقاط مراکز تبادل داده ترافیکی شبکه ملی اطلاعات یا همان نقاط IXP را به ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه طراحی کرده ایم که این مرکز تبادل داده ترافیکی کمک می کند که محتوا در محل تولید به شبکه توزیع اتصال پیدا کند.

فتاحی افزود: این اتفاق یک گام مؤثری در بهبود کیفیت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود که اصلاً از اصول طراحی و از ملزومات قیدشده در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات بوده است که ما یک نقطه تبادل داده ترافیکی هم در کنار مرکز داده داشته باشیم؛ این دو در کنار هم می تواند کیفیت و پایداری ارتباطات در حوزه خدمات پایه را به شکل مؤثری افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه مرکز داده مادر می تواند ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغال و فعال سازی بخش خصوصی فراهم کند گفت: استارت آپ هایی که در حوزه خدمات پایه حرفی برای گفتن داشته باشند و بتوانند به ایجاد اشتغال کمک کنند و اقتصاد دیجیتال را رونق ببخشند حتماً در این فضا پذیرا و میزبان آن ها خواهیم بود.

او افزود: البته همان طور که اشاره شده این مرکز اقدام به ارائه حمایت های زیرساختی خواهد کرد و البته حمایت حتماً نمی تواند تا همیشه ادامه پیدا کند و استارت آپ ها، پس از شکل گیری مدل های اقتصادی خدمات پایه، باید بتوانند در این حوزه از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1178

به "مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه به بهره برداری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه به بهره برداری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید